لاغری موضعی چیست؟ سیر تا پیاز لاغری موضعی که باید بدانید
دانستنی ها, پیکرتراشی

لاغری موضعی چیست؟ سیر تا پیاز لاغری موضعی که باید بدانید


Deprecated: the_author از نگارش 2.1.0 از رده خارج شده و هیچ جایگزینی برای آن وجود ندارد. in /home/nileclinic/public_html/wp-includes/functions.php on line 5507
دکتر فرامرز نگهدار مغانلو
    18 شهریور 1399

زمانی که فردی درگیر اضافه وزن باشد با واژه‌ها و کلمات مختلفی رو‌به‌رو می‌شود که ذهن او را مشغول می‌کنند، این اصطلاحات باعث می‌شوند تا فرد تصور کند که برای رسیدن به فرم ایده‌آل بدنی راه زیادی وجود دارد و این تعداد راه‌ها و روش‌های بیش از حد، علاوه‌بر سردرگمی باعث می‌شود نه‌تنها از هدف خود دور بماند، بلکه دچار سردرگمی شود. یکی از این واژه‌ها که بی‌شک نام آن را احتمالا بسیار شنیده‌اید لاغری موضعی است، که در این مقاله علاوه‌بر تعریف این موضوع به ارائه روش‌های معتبر در این زمینه خواهیم پرداخت. پس همراه ما باشید تا در کنار هم بررسی کنیم که آیا واژه لاغری موضعی شامل شما می‌شود و اگر این‌گونه بود کدام یک از روش‌هایی که نام می‌بریم با فرم بدنی، زمان و بودجه شما همخوانی دارد.


لاغری موضعی چیست؟


احتمالا زمانی که اولین‌بار با این واژه موجه شدید، تصور کردید که لاغری موضعی یعنی قسمتی از بدن به دلایل مختلف مانند بیماری یا معلولیت به نسبت سایر اندام لاغرتر باشد؛ درصورتی که اصلا این گونه نیست و تعریف لاغری موضعی تقریبا تفاوت 180 درجه‌ای با آن‌چه که گفتیم دارد. لاغری موضعی یعنی لاغر کردن اندامی که به چاقی موضعی دچار است. اما چاقی موضعی چیست!؟ با صرف 20 دقیقه از زمان ارزشمند خود همراه ما باشید تا بررسی کنیم که چرا برای ایستادن در مقابل چاقی موضعی چاره‌ای جز لاغری موضعی نیست و کدام یک از روش‌های لاغری موضعی با بودجه، زمان، سن، جنسیت و دیگر شرایط شما همخوانی دارد.


چاقی موضعی چیست؟


زمانی که حرف از چاقی موضعی به عنوان یکی از انواع چاقی می‌شود، اولین سوالی که ذهن خواننده را درگیر خود می‌کند، تفاوت میان چاقی موضعی و چاقی است. چاقی موضعی یعنی قسمتی از بدن فرد دارای بافت چربی بیشتری به نسبت دیگر اندام باشد و قسمت‌های دیگر بدن دارای تناسب اندام نسبی باشد. یکی از رایج‌ترین نمونه‌های چاقی موضعی، چاقی گلابی شکل است که احتمالا نام آن را زیاد شنیده‌اید؛ در این نوع از چاقی بدن فرد که معمولا هم در میان بانوان رایج‌ است، تجمع چربی در قسمت میانی بدن یعنی اطراف لگن به نسبت سایر اندام‌ها بیشتر است.

مردی مبتلا به چاقی موضعی


فرم بدنی گلابی شکل، از دید بسیاری از افراد دارای جذابیت است، برای مثال کیم کارداشیان که به چاقی گلابی شکل مبتلا است، به واسطه فرم بدنی خود طرفداران زیادی دارد، اما این میزان جذابیت زمانی صورت می‌گیرد که چاقی گلابی شکل در حد معقولی باشد. در واقع جذابیت در چاقی موضعی ارتباط غیر مستقیم با وزن دارد، یعنی با افزایش وزن از جذابیت شما کاسته می‌شود و با کاهش وزن به جذابیت شما افزوده می‌شود.


این موضوع در مورد چاقی سیبی شکل هم صادق است، در این مورد از چاقی که بیشتر در آقایان دیده می‌شود، انباشت بافت چربی در قسمت بالا تنه رخ می‌دهد و تجمع بافت چربی از بالای سینه تا زیر شکم خواهد بود. تفاوت عمده‌ای که این دو روش با یک‌دیگر دارند، تاثیر آن‌ها در سلامتی است. در چاقی گلابی شکل به دلیل تجمع چربی در اندامی مانند باسن و ران، خطر آن‌چنانی سلامتی فرد را تهدید نمی‌کند و تنها نکته منفی کاهش جذابیت ظاهری است. اما در مورد چاقی سیبی شکل موضوع کمی متفاوت است، بلکه این نوع از چاقی باعث می‌شود تا شما سلامتی خود را از دست بدهید، سرآمد این نوع از چاقی که بیشتر درآقایان رخ می‌دهد، چاقی احشایی است. این نوع از چاقی که به انباشت چربی در مجاری عروقی گفته می‌شود، می‌تواند تبعات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.


عوامل تاثیرگذار در چاقی موضعی

 • نحوه زندگی به ویژه شکل زندگی کارمندی یا به اصطلاه پشت میز نشینی
 • عوامل وراثتی که از موارد رایج در پدیدار شدن چاقی موضعی است.
 • زایمان از دیگر موارد تاثیرگذار در بروز چاقی موضعی است.

چکیده‌ای از مقاله تا به این قسمتچکیده نکات
• لاغری موضعی به روشی می‌‌گویند که برای درمان چاقی موضعی از آن استفاده می‌شود.
• چاقی موضعی یعنی قسمتی از بدن شما به نسبت قسمت دیگر بافت چربی بیشتر داشته باشد.
• چاقی موضعی در دو نوع چاقی سیبی شکل و چاقی گلابی شکل دیده می‌شود.


ورزش یا روش‌های لاغری موضعی


اما یکی از موضوعات بسیار مهم در مورد این موضوع قدرت و کارایی روش‌های لاغری موضعی است؛ در واقع زمانی که شما به چاقی موضعی مبتلا می‌شوید، آن‌چه که می‌تواند شما را از شر چربی‌های اضافه خلاص کند، بدون شک روش‌های لاغری موضعی است. تصور کنید که شما در حالت کلی فرم بدنی متناسب دارید، اما به دلایلی که در بالا اشاره کردیم، مبتلا به چاقی موضعی از نوع گلابی شکل هستید، خب شاید در نگاه اول ورزش گزینه مناسبی برای رسیدن به فرم ایده‌آل بدنی باشد، ولی توجه داشته باشید که ورزش در بلند مدت تاثیر کلیتی برفرم اندام می‌گذارد و بعد از صرف هزینه و زمان چشمگیر، علاوه بر قسمتی که درگیر چاقی موضعی بوده است، اندام‌هایی که فرم متناسب داشتند هم دچار کاهش حجم شدند و همین موضوع باعث می‌شود که نتیجه باب میل شما نباشد، زیرا شما به دنبال تناسب و یکنواختی کلیتی هستید.

این خانوم با چاقی موضعی چه کند؟


روش‌های لاغری موضعی به دو دسته تقسیم می‌شوند که به شرح زیر هستند:


دسته اول، روش‌هایی که اثر بخشی آن‌ها آنی است و نیاز به عمل زیبایی دارند که به اصطلاح به آن‌ها روش‌های تهاجمی می‌گویند.

 • لیپوساکشن
 • لیپوماتیک
 • ابدومینوپلاستی
 • ماموپلاستی


دسته دوم، روش‌های به اصطلاح غیر تهاجمی که که مدت زمان اثربخشی آن‌ها بسیار زیاد است و نیاز به صرف زمان نسبتا بالایی برای نتیجه دهی دارند.

 • کربوکسی تراپی
 • کرایولیپولیز
 • لاغری با روش RF
 • LPG
 • EMS
 • گن لاغری
 • کرم‌های لاغر کننده

آن‌چه تا به این جا مطالعه کردیدچکیده نکات
روش‌های لاغری موضعی به دو نوع تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم می‌شوند، روش‌های تهاجمی نیاز به بی‌حسی یا بی‌هوشی دارند، در حالی که روش‌های تهاجمی این‌گونه نیستند. روش‌های تهاجمی با اثربخشی و سرعت بیشتر همراه هستند ولی روش‌های غیر تهاجمی این‌گونه نیستند و برای رسیدن به نتیجه مد نظر باید هزینه زیادی صرف کنید.


روش‌های تهاجمی


لیپوساکشن چیست؟


لیپوساکشن یکی از متد‌های لاغری است که در دسته روش‌های تهاجمی قرار دارد. لیپوساکشن که برخی آن را به عنوان یکی از برترین‌ راه‌های لاغری سریع قبول دارند، حدود بیست سال است که یکی از روش‌های لاغری موضعی به حساب می‌آید، این متد نه تنها در ایران بلکه در جهان یکی از پرکاربردترین راه‌کار‌ها برای مقابله با لاغری موضعی است. البته نحوه عمل لیپوساکشن در این دو دهه با گذشت زمان، پیشرفت‌های فراوانی داشته است ولی ماهیت آن تا حدودی حفظ شده است.


لیپوساکشن که یک روش به نسبت کارآمد ولی تا حدودی منسوخ شده در لاغری است، نوعی عمل لاغری تهاجمی به حساب می‌آید که دو دهه کاربرد آن و نتایجی که از آن حاصل شده این روش را تبدیل به یکی از متد‌های پر کاربرد در لاغری کرده است. البته که نحوه‌عمل لیپوساکشن در دو دهه اخیر تحت تاثیر تغییرات زیادی قرار گرفته است. برای مثال لیپولیز یا لیپولیزر از سرآمد‌های تغییرات اعمال شده در لیپوساکشن است؛ البته که این دو روش از نظر برخی متخصصین کاملا مجزا هستند و هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند.

لیپوساکشن چیست؟


این روش که در آن یک سوزن با انتهایی پهن که کانولا نام دارد، وارد بدن می‌شود. قسمت انتهایی کانولا در بدن و قسمت ابتدایی آن به یک دستگاه مکش متصل می‌شود و متخصص لاغری با حرکت دادن این میله در زیر پوست شما، باعث خروج چربی‌های انباشته شده می‌شود. در کل لیپوشاکشن یعنی خروج بافت چربی توده‌ای در چاقی موضعی به واسطه دستگاه مکش که تاثیر آنی دارد.


روش‌های لیپوساکشن

 • قدیمی‌ترین روش آن که تا حدودی منسوخ شده لیپوساکشن با بی‌حسی موضعی و با تزریق ماده‌ای به اسم سالین انجام می‌شود.
 • UAL که در آن از امواج فراصوت برای شکستن دیواره چربی‌ها استفاده می‌شود تا عمل مکش راحت‌تر شود.
 • LAL مانند UAL است با این تفاوت که به‌جای امواج فراصوت از لیزر برای شکستن پیوند چربی استفاده می‌شود.
 • لیپوساکشن به وسیله نیرو که در آن از نیرو و فشار برای خروج چربی استفاده می‌شود، در این روش کانولا حالت رفت و برگشتی دارد تا در کاهش درد و خونریزی تاثیرگذار باشد.


عوارض عمل لیپوساکشن

 • بروز ناهمواره به دلیل برداشت غیر حرفه‌ای بافت چربی
 • افتادگی پوست
 • امکان بروز عفونت و یا لخته خونی در محل برداشت چربی
 • عدم ترمیم کامل زخم
 • امکان نیاز به جراحی مجدد
 • این روش نیاز به بیهوشی دارد که می‌تواند خطرات احتمالی به همراه داشته باشد.

خلاصه مطالبی که تا این لحظه در مورد آن صحبت کردیم


چکیده نکات
• لیپوساکشن یک روش تهاجمی است که در آن نیاز به بی‌هوشی است.
• در این روش از یک میله به اسم کانولا استفاده می‌شود که به‌وسیله آن و دستگاه مکش، بافت چربی خارج می‌شود.
• این روش تا حدودی منسوخ شده و از گونه نوین‌تر آن یعنی لیپولیز استفاده می‌شود.


لیپوماتیک


لیپوماتیک جدید ترین روش لاغری روز دنیا است که به کمک آن چربی های اضافی در بخش هایی مانند شکم و پهلوها را می توانید از بین ببرید. لیپوماتیک گاهی اوقات با لیپوساکشن اشتباه گرفته می‌شود، اما از نظر تکنیک و نحوه کار با یکدیگر تفاوت‌های اساسی دارد. پیشرفت علم سبب می‌شود تا عیب و ایرادات در روش‌های گذشته برطرف شود؛ به همین دلیل ایراداتی که در لیپوساکشن و لیپولیز در بالا به آن‌ها اشاره کردیم تا حد بسیار چشمگیری در این روش کاهش پیدا کرده است. برخلاف لیپوساکشن که در اندام‌های نسبتا محدودی تاثیرگذار بود، در لیپوماتیک می‌توانید اندام‌هایی مانند شکم، باسن، ران، بازو پهلو و … تتحت تاثیر قرار داد.


در این روش هم مانند لیپوساکشن از یک کانولا کوچک برای جداسازی بافت چربی استفاده می‌شود، اما داستان در لیپوماتیک متفاوت است! در این روش برخلاف لیپوساکشن که در آن از حرارات و امواج التراسوند که باعث سوختگی می‌شود، از ارتعاشات مادون صوت آکوستیک با فرکانس پایین به همراه فشار هوا استفاده می‌شود، ارتعاشات دائم ولی ملایم به وجود آمده داروی تامسنت و داروی بی‌هوشی بهتر در اندام تحت تزریق گردش پیدا می‌کنند که همین موضوع سبب کاهش درد و خونریزی می‌شود، همچنین مراقبت‌های بعد از لیپوماتیک به نسبت لیپوساکشن بسیار راحت‌تر است و دوارن نقاهت کوتاهی دارد. از دیگر مزیت‌های بسیار مهم و شاید برگ برنده لیپوماتیک نسبت به سایر روش‌ها، بدون شک عدم نیاز به بیهوشی است.

لیپوماتیک چیست؟


در لیپوماتیک، متخصص ابتدا با ایجاد برش و سپس ورود کانولا به بافت چربی، قسمت مورد نظر را تحت درمان قرار می‌دهد. در این روش به دلیل عدم استفاده از حرارت، بیمار درد کمتری را متحمل می‌شود و همین موضوع می‌تواند آسودگی بیشتری را برای بیمار به همراه داشته باشد. پس از ورود کانولا، این شی فلزی با سرعت ۱۰ هرتز مرتعش می‌شود و این ارتعاشات باعث تبدیل چربی به مایع خواهد شد. توجه داشته باشید که این مایع حاصل شده از بافت چربی به راحتی توسط دستگاه مکش از بدن خارج می‌شود. اما موضوع بسیار مهم و جالب در مورد لیپوماتیک، قابلیت تزریق مایع حاصل شده از اندام‌های تحت درمان است. در این روش چربی‌حاصل شده قابلیت تزریق در نواحی همچون صورت، سینه و دیگر اندام را دارد.


در این روش متخصص ابتدا با ایجاد چندین برش و سپس ورود کانولا به بافت چربی، قسمت مورد نظر که درگیر بافت چربی اضافه است را تحت درمان قرار می‌دهد. همانطور که گفتیم در این روش به دلیل عدم استفاده از حرارت، بیمار درد کمتری را متحمل می‌شود. عملکرد لیپوماتیک به گونه‌ای است که کانولا بعد از ورود با سرعت 10 هرتز مرتعش می‌شود و سرآمد این ارتعاش تبدیل چربی به مایع است. چربی خارج شده از طریق کانولا خارج می‌شود، اما نکته جالب که از مزایا این روش است، قابلیت تزریق چربی خارج شده البته بعد از خالص سازی است. از چربی حاصل شده می‌توان در تزریق چربی به صورت، گونه، سینه، باسن استفاده کرد.


عوارض و مزایا لیپوماتیک


روش‌های مختلفی مانند لیپوساکشن که تقریبا قدیمی شده است و روش‌های جدیدتری مانند لیپولیز هم قبل از این روش به کار گرفته می‌شدند. این روش‌ها دارای ایرادات زیادی بودند که سبب شده تا اکثر افراد را از روش‌های حذف چربی ناامید کند.

چاقی موضعی چیست و راه های درمان آن


روش لیپوماتیک یک سری مزایا نسبت به سایر روش ها دارد که شامل موارد زیر است

 • به دلیل عدم نیاز به بی‌هوشی مدت زمان این عمل به نسبت سایر روش‌ها کمتر است و نیازی به بستری شدن نیست.
 • برای برداشت چربی در این روش نیاز به برش‌های بزرگ نیست و با یک سوراخ کوچک کانولا وظیفه خود را انجام می‌دهد.
 • عدم وجود زخم در ناحیه، مشکلاتی مانند اسکار و برآمدگی حاصل از زخم در نواحی مورد عمل به چشم نمی خورد.
 • همان‌طور که گفتیم در این روش به دلیل چرخش کانولا و پخش شدن ماده بی‌حسی، کمترین میزان درد حس می‌‌شود. پس پاسخ سوال پرتکرار آیا لیپوماتیک درد دارد، منفی است.
 • برای انجام این روش بی‌حسی موضعی کافی است، پس نگران خطرات احتمالی نباشید.
 • در هنگام آب کردن چربی، سلول‌های بنیادی موجود در چربی آزاد شده و همین موضوع سبب جوان شدن پوست می‌شود.
 • در حین آزادسازی چربی، به دیگر بافت ها آسیبی وارد نمی‌شود و یک روش بدون عارضه محسوب می‌شود.
 • مشکلات پوستی مانند تورم، کبودی و ایجاد سوختگی بر روی ناحیه مورد عمل ایجاد نمی‌شود زیرا از روش های آب کردن چربی با لیزر و … استفاده نمی‌شود.

عوارض لیپوماتیک


صرفا نه تنها لیپوماتیک بلکه هر روش دیگری که نتیجه آن به تخصص پزشک ارتباط داشته باشد، می‌تواند عوارض مختلفی را در صورت عدم انتخاب یک مرکز معتبر برای شما به همراه داشته باشد. لیپوماتیک هم از این قائده مستثنا نیست و در صورت عدم تخصص کافی پزشک عوارض لیپوماتیک می‌تواند در به ثمر نشستن نتیجه انتهایی تاثیرگذار باشد. البته که نقش شما و مراقبت‌ های بعد از عمل لیپوماتیک هم می‌تواند در نتیجه حاصله بسیار موثر باشد. در کل عوارض لیپوماتیک در صورت عدم رعایت نکات حذف می‌‌تواند در موارد زیر خلاصه شود.

لاغری موضعی چیست و روش های آن
 • امکان بروز آمبولی ریه در صورت عدم تخصص پزشک
 • امکان احتمال ورم روی پوست
 • سوختگی پوست
 • عفونت احتمالی پوست و محل زخم
 • التهاب و کبودی پوست


نکته مهم


از این روش جراحی زیبایی برای بخش هایی مانند شکم و پهلو، بازوها، غبغب و چربی‌های بخش زیر چانه، باسن، کمر و پشت، ساق پا، سینه و … می‌توان بهره برد.چکیده نکات
• در لیپوماتیک برخلاف لیپوساکشن که در آن از حرارت و امواج التراسوند که باعث سوختگی می‌شود، از ارتعاشات مادون صوت آکوستیک با فرکانس پایین به همراه فشار هوا استفاده می‌شود.
• این روش نیاز به بی‌حسی دارد و چربی حاصل شده از آن قابلیت تزریق در بدن را دارد.
• چرخش کانولا در این روش باعث پخش بهتر تامسنت و ماده بی‌هوشی می‌شود تا درد کم‌تری را تجربه کنید.


ابدومینوپلاستی


ابدومینوپلاستی یکی از روش‌های لاغری رایج در زیبا‌سازی است که در آن چربی‌های ناحیه شکم برداشته می‌شود تا قسمت شکم عضلانی‌تر به نظر برسد. وقتی که شما در اندامی مانند شکم انباشت چربی داشته باشید، پوست آن قسمت علاوه‌بر تیرگی ممکن است که ترک‌های فراوانی را به خود ببیند که همین موضوع از زیبایی و جذابیت شما می‌کاهد. اما این نوع از چاقی سیبی شکل هم راه‌های درمانی فراوانی دارد که یکی از این موارد که از قضا شناخته شده هم هست، ابدومینوپلاستی نام دارد.


یکی از عمل‌های لاغری و پلاستیک رایج که طرفداران بسیار زیادی دارد، عمل ابدومینوپلاستی است که در آن به واسطه کاهش حجم چربی در ناحیه شکم، علاوه‌بر زیبایی باعث درخشندگی و صاف شدن پوست ناحیه شکم و پهلو شما می‌شود. این نوع از عمل مناسب برای افرادی است که فرم بدنی و اندام ایده‌آلی دارند ولی در ناحیه شکم علاوه‌بر انباشت چربی از مشکلاتی مانند چین‌ و چروک شکم، تیرگی و افتادگی رنج می‌برند. عموما افرادی که این روش را برای رسیدن به جذابیت بیشتر انتخاب می‌کنند، از بانوان محترمی هستند که به‌تازگی دوران بارداری را پشت سرگذاشته‌اند.

ابدومینوپلاستی چیست و روش های برطرف کردن آن


در کل ابدومینوپلاستی برای افراد زیر بهترین گزینه برای بدست آوردن جذابیت است:

 • افرادی که درگیر چاقی سیبی شکل هستند و ورزش یا حتی رژیم هم از میزان جذابیت آن‌ها نمی‌کاهد.
 • برای بانوانی که به دلیل بارداری پوست شکم آن‌ها درگیر چین و چروک شده است.
 • افرادی که کاهش وزن چند 10 کلیویی داشتند و پوست ناحیه شکم آن‌ها دچار افتادگی شده است.
 • افرادی که به صورت ارثی یا هر دلیل دیگری شکم برآمده‌ای دارند هم می‌توانند با انتخاب این روش به نتیجه دلخواه خود برسند.

انواع روش‌های ابدومینوپلاستی

عمل ابدومینوپلاستی مینی


در روش مینی قسمت‌های پایینی شکم در برگرفته می‌شود که سرآمد آن رسیدن به جذابیتی مثال زدنی است. این روش که برای کشیدگی یا افتادگی شکم مناسب است، برشی در بالای شکم ایجاد می‌شود و ماهیچه‌های ناحیه شکم از قسمتی که برش در آن ایجاد شده کشیده می‌شوند تا شکم سفت شود.
عمل ابدومینوپلاستی کامل یا کلاسیک
در این روش که از متد بالا کامل‌تر است به واسطه برش U مانند، عضلات بدن کشیده می‌شود که نتیجه آن جوان‌سازی کل شکم است. اما از این متد کامل‌تر عمل ابدومینوپلاستی گسترده است.


عمل ابدومینوپلاستی گسترده


برای افرادی که در مدت ‌زمان کوتاهی وزن زیادی را از دست‌ داده‌اند و یا به ‌تازگی زایمان را تجربه کردند، بهترین راه درمان سستی‌‌های پوست و از بین بردن افتادگی‌‌های شکم در نواحی فوقانی و زیر شکم، استفاده از این روش است. اگرچه در این روش جراح حین عمل تامی تاک، برش‌های بیشتری را ایجاد خواهد کرد اما هیچ‌ گونه نگرانی وجود نداشته و با توجه به تخصص جراح شما، عمل به‌سادگی انجام می‌شود و محل جراحی در مدت زمان کوتاهی بهبود پیدا می‌کند.

قسمت هایی که می توانند تحت تاثیر ابدومینوپلاستی قرار بگیرند.

فرایند عمل زیبایی ابدومینوپلاستی


این عمل زیبایی که در کاهش وزن و سایز بسیار تاثیرگذار است به گونه‌ای انجام می‌شود که در آن بیمار به طور کامل بی‌هوش می‌شود، پزشک به واسطه ایجاد برش‌هایی در شکم که در بالا در مورد آن‌ها توضیح دادیم؛ اقدام به کشیدن پوست و عضلات شکم می‌کند تا شکم سفت شود، در انتها چربی‌ ها و پوست اضافی برداشته می‌شود و ناف در جا درست خود قرار می‌گیرد و محل‌های برش توسط بخیه‌‌ها با پانسمانی مناسب بسته می‌شوند.


مزایای عمل ابدومینوپلاستی


عمل ابدومینوپلاستی باعث خواهد شد که تمامی مشکلاتی از قبیل افتادگی شکم، کشیدگی پوست و چروک ‌های شکم که به دلیل بارداری، کاهش وزن زیاد و غیره به وجود آمده است از بین رود و عضلات شکم بسیار صاف‌تر و زیباتر نمایش داده‌شده و حتی پوست بیرونی نیز شفاف‌ تر باشد.

 • باعث درمان افتادگی شکم، کشیدگی پوست و چروک‌های به‌جا مانده از دوران بارداری می‌شود.
 • کاهش چشمگیر وزن و سایز را برای فرد به همراه خواهد داشت.
 • بهبود ظاهر شکم و تصحیح فتق شکم از دیگر موارد تاثیرگذار در انجام این عمل است.


نکته مهم و کاربردی

به یاد داشته باشید که تاثیر این نوع عمل صرفا تا زمانی خواهد بود که فرد درگیر اضافه وزن مجدد نشود؛ به همین دلیل کنترل وزن در این روش نقش کلیدی خواهد داشت.


تفاوت ابدومینوپلاستی و لیپوماتیک
 • این روش برای افرادی که درگیر اضافه وزن از نوع چاقی سیبی شکل هستند بسیار مناسب است. هر چند که لیپوماتیک هم در این موضوع گزینه قابل تاملی است.
 • لیپوماتیک در مواردی که باعث افتادگی و چروک پوست می‌شوند گزینه مناسبی نیست ولی ابدومینوپلاستی در این مورد می‌تواند در بهبود این حالت تاثیر قابل قبولی داشته باشد.
 • تمرکز لیپوماتیک در کاهش بافت چربی است، در حالی که ابدومینوپلاستی در جوان‌سازی پوست هم تاثیر می‌گذارد.
این اقا با چاقی موضعی چه باید بکند؟

عوارض ابدومینوپلاستی
 • عوارضی شبیه به تیرگی پوست موقتی
 • افتادگی مجدد پوست شکم پس از عمل در صورت افزایش وزن
 • احتمال بروز درد و تورم
 • احتمال عدم تقارن در جراحی شکم انجام‌ شده در صورت اعتماد به مراکز غیر معتبر

خلاصه مطالب گذشتهچکیده نکات
• این روش برای لاغری صرفا شکم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
• در این روش به واسطه جراحی از میزان چربی ناحیه شکم شما کاسته می‌شود و بعد از آن با کشیدن و بخیه زدن پوست، علاوه‌بر لاغری پوست شما هم جوان می‌شود.
• با توجه به میزان چاقی و فرم شکم شما، متدهای گوناگونی در اختیار شما قرار می‌گیرد.


ماموپلاستی


ماموپلاستی که در زمره عمل‌های زیبایی قرار دارد، یکی از مواردی است که می‌تواند زیبایی را به افردی که سینه بزرگ یا نافرم دارند بازگرداند. این روش که یکی از روش‌های لاغری موضعی است امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده زیرا سینه در بانوان یکی از ارکان زیبایی است. سینه بزرگ در بانوان ارتباط مستقیم با جذابیت آن‌ها دارد و اگر فردی سینه نافرم داشته باشد محکوم به استفاده از لباس‌های گشاد است.


علت بزرگ شدن سینه


با توجه به محل قرارگیری سینه که در بالا تنه است و این موضوع کامل در چشم است بزرگ شدن آن چه در آقایان و چه در بانوان می‌تواند میزان جذابیت را تا حد قابل قبولی تحت تاثیر قرار دهد. پس بدیهی است که روش‌های زیادی برای کاهش حجم سینه وجود داشته باشد، اما جدا از این موضوع علت بزرگ شدن سینه در آقایان و بانوان به موارد زیر مرتبط است.


ژنتیک
موارد موروثی یا ژنتیک در در تعیین سایز سینه نقش کلیدی را دارد، رشد سینه ارتباط مستقیم با هورمون‌های مرتبط دارد که ژنتیک می‌تواند در کم‌کار یا پرکار بودن این هورمون‌ها تاثیر زیادی داشته باشد.
وزن
یکی از عوامل که در افزایش سایز سینه تاثیر مستقیمی دارد، وزن است؛ به دلیل وجود مقدار قابل توجهی بافت چربی در سینه افزایش وزن می‌تواند در افزایش بافت سینه تاثیر بگذارد. البته افراد لاغری که سینه بزرگ یا به عکس افراد چاقی که سینه کوچک دارند، درگیر موارد هورمون و ژنتیکی هستند.
موارد هورمونی
تغییرات هورمونی معمولا از عوامل تاثیرگذار در افزایش یا کاهش سایز سینه است، برای مثال هورمون‌هایی که در دوران شیردهی ترشح می‌شوند سایز سینه را افزایش می‌دهند.
مصرف دارهای خاص
چندی از داروهایی که حاوی هورمون‌‌های جنسی هستند مانند قرص‌های جلوگیری از بارداری یا درمان جایگزینی هورمون می‌توانند منجر به افزایش سایز سینه‌‌ها شوند. حتی قرص‌هایی که برای تیروئید هم تجویز می‌شوند می‌توانند در افزایش یا کاهش سایز سینه تاثیر بگذارند.


عمل ماموپلاستی برای چه افرادی مناسب است
 • بانوانی که از بزرگ بودن یا کوچک بودن سینه‌های خود رنج می‌برند و به دنبال تغییر در سایز سینه خود هستند.
 • مادرانی که بعد از دوران شیردهی دچار افتادگی سینه شدند و از این طریق به دنبال بازگرداند جذابیت به زینت زنانگی خود هستند.
 • بانوانی که به دنبال لیفت کردن سینه‌های خود هستند هم از طرفداران پروپاقرص این روش می‌باشند.
 • بانوانی که سینه‌های نامتقارن دارند نیز می‌توانند با استفاده از این روش تناسب را به سینه‌های خود بازگردانند.


ماموپلاستی برروی سینه با برداشت بافت سینه انجام می‌گیرد، در اکثر مواقع اگر شرایط مساعد باشد، بافت چربی به‌جای استفاده از جراحی به وسیله لیپوماتیک برداشته می‌شود. تکنیکی که برای کوچک کردن سایز سینه مورد استفاده قرار می‌گیرد، به وسیله شرایط فردی، فرم سینه‌ها، اینکه تا چه اندازه سینه کوچک شود، اولویت‌‌های شخصی و در آخر نظر پزشک نیز می‌تواند در این خصوص موثر باشد.

چگونگی انجام ماموپلاستی


مراحل ماموپلاستی

 • بیهوشی: همانطور که در بالا گفتیم در اکثر مواقع برای انجام ماموپلاستی که یکی از روش‌های لاغری موضعی است، از لیپوماتیک استفاده می‌شود، اما اگر تشخصیص پزشک با توجه به خصوصیات شما جراحی باشد اولین اقدام، بیهوشی است.
 • عملیات برش: برش به صورت دایره‌ای در اطراف سینه یا بصورت T برعکس و یا راکت یا سوراخ کلید انجام می‌شود که بعد از عمل معمولا در زیر سوتین یا مایو قرار می‌گیرند.
 • برداشت بافت چربی: در این قسمت بافت چربی اضافه برداشته می‌شود و نوک پستان در صورتی که نیاز به تغییر مکان داشته باشد، تغییر خواهد کرد.
 • بخیه زدن: بعد از برداشت چربی بافت سینه به هم بخیه می‌شود تا به نتیجه دلخواه برسد.

آن‌چه که از محتوا گذشت


کربوکسی تراپی


چکیده نکات
• این روش برای کاهش سایز سینه یا بهبود فرم آن مناسب است.
• در این روش با ایجاد برش‌هایی اصولی و سپس بخیه آن‌ها فرم سینه از حالت افتادگی خارج می‌شود.
کربوکسی تراپی


این روش از لاغری موضعی که 100 سال پیش در فرانسه برای اولین بار معرفی شد و تا به امروز هم از آن استفاده می‌شود، در ابتدا برای برطرف کردن بیماری‌های عروقی مورد استفاده قرار می‌گرفت، بعدها به دلیل تاثیرات مثبت که در گردش خون داشته، به عنوان یک روش کارآمد در لاغری معرفی شد. در این روش گاز کربوکسی تراپی به واسطه کانولا به بدن تزریق می‌شود، تاثیر گاز دی اکسید کربن باعث می‌شود که بدن به طور خودکار برای خروج این گاز، اکسیژن تولید کند و با افزایش متابولیسم و گردش خون این گاز را از بدن خارج کند یا بهتر است بگوییم خنثی کند.


همانطور که می‌دانید زمانی که گردش خون بالا می‌رود، کاهش وزن را به همراه خواهد داشت که این موضوع سبب شده تا این روش را به عنوان یکی از روش‌های لاغری موضعی بدانند، توجه داشته باشید که این روش می‌تواند عوارض بسیاری را برای شما به همراه داشته باشد. اگر واقعا قصد استفاده از این روش‌ها را دارید و استفاده از کانولا در روش‌های تهاجمی برای شما مشکلی ایجاد نمی‌کند، لیپوماتیک گزینه بهتری است زیرا به‌طور مستقیم برروی بافت چربی تاثیر می‌گذارد، در صورتی که کربوکسی تراپی به واسطه افزایش میزان گردش خون وزن را در مدت زمان بالایی کاهش می‌دهد.

کربوکسی تراپی چگونه انجام می شود
 • امکان بروز درد و سوزش شدید در ناحیه تزریق
 • قرمزی پوست در ناحیه تزریق دی‌اکسید کربن
 • احساس گرما بیش از حد در محل تزریق و خشکی مشهود پوست
 • کبودی در محل تزریق
 • اثر بخشی جزئی به نسبت عوارض بی‌شمار

آنچه که از مقاله گذشتچکیده نکات
در این روش به واسطه تزریق دی اکسید کربن و تاثیر آن در بدن، دما بدن شما بالا رفته و به واسطه آن متابولیسم افزایش می‌یابد، در کل این روش به واسطه تاثیر بسیار جزئی طرفداران آنچنانی ندارد.


روش‌های غیرتهاجمی


روش‌های غیرتهاجمی روش‌هایی هستند که انجام آن‌ها معمولا به وسیله یک دستگاه خاص که مناسب همان کار است انجام می‌شود. در این روش‌ها تاثیرات وارد شده بربافت از روی پوست بوده و همین موضوع عمده تفاوت این روش با روش‌های تهاجمی است. روش‌های غیرتهاجمی معمولا زمان‌بر هستند و برای انجام آن نیاز به پرداخت هزینه زمانی و مادی هستید. این گونه روش‌ها معمولا تاثیر بیشتری در کاهش سایز دارند. تقریبا می‌توان گفت که عمده مزیت این روش در عوارض کمتر و عدم نیاز به استفاده از داروهای بی‌هوشی و بی‌حسی است.


کرایولیپولیز


کرایولیپولیز یا اسکالپتیگ (پیکر تراشی سرد) یک روش غیر تهاجمی برای تناسب اندام است، در این روش از سرما برای از بین بردن بافت چربی استفاده می‌شود، در این روش به وسیله دستگاه کرایولیپولیز اقدام به فریز کردن چربی‌های زیرپوستی می‌کنند، با توجه به حساسیت چربی به سرما، بعد از فریز شدن، چربی‌ها از طریق کبد دفع می‌شوند. این روش در سال 2012 در سازمان غذا و دارو آمریکا ثبت شد. طبق اظهار نظر FDA استفاده از این متد در ۴ ماه می‌تواند تا 10% در کاهش بافت چربی موثر باشد.


اما عوارض کرایولیپولیز

 • مور مور شدن قسمت خاصی از بدن
 • بی‌حسی اندام مورد نظر
 • حساس شدن پوست و قرمزی
 • ایجاد درد خفیف در محل فریز
 • احتمال گرفتگی عضلات
 • احساس نبض در محل تحت تاثیر
 • امکان وقوع تورم جزئی
 • سوزش موقت
 • اثرات به جا مانده که البته در مدت زمان کوتاهی به حالت عادی بازمی‌گردند.
کرایولیپولیز

مزایا کرایولیپولیز
 • به دلیل اینکه از روی پوست اثر می‌گذارد پس محل زخم ندارد.
 • تاثیرات سریع می‌گذارد و نیاز به دوران نقاهت ندارد.
 • ماندگاری تغییرات ایجاد شده بالا است.

خلاصه مطلبچکیده نکات
در این روش با استفاده از سرما و فریز کردن بافت چربی، بافت چربی از بین می‌رود و از کبد دفع می‌شود.


لاغری با دستگاه RF


در این روش به واسطه استفاده از امواج رادیوفرکانسی گرما به وجود آمده باعث تحت تاثیر قرار دادن بافت چربی می‌شود. این تاثیرات با آزاد سازی اسید چرب همراه هستند که سرآمد آن دفع چربی از طریق کبد است. شاید در نگاه اول این موضوع بسیار کاربردی به نظر برسد ولی در حقیقت اینطور نیست، بلکه اثربخشی این متد در لاغری موضعی موقتی است و نتیجه درخور هزینه‌ای که می‌کنید نیست.

لاغری با دستگاه RF

عوارض لاغری با دستگاه رادیوفرکانسی


• قرمزی موقتی ولی مشهود در پوست
• ایجاد ورم برروی پوست که یک هفته شما را همراهی می‌کنند.
• امکان بروز حساسیت‌های پوستی
• اثربخشی محدود در مقایسه با هزینه زیاد
• برای بانوان باردار و شیرده خطرناک است.


مزایا لاغری با دستگاه رادیوفرکانسی


• با توجه به ترشح کلاژن شفافیت پوست را به همراه خواهد داشت.
• به دلیل ترشح آلستین باعث سفت شدن پوست می شود.


خلاصه مطالبچکیده نکات
در این روش به واسطه گرما ایجاد شده در بافت چربی، چربی از بین می‌رود و از طریق کبد دفن می‌شود.


لاغری موضعی با استفاده از دستگاه ماساژ LPG


یکی از دستگاه‌های لاغری شکم و پهلو، LPG است که به واسطه تاثیرات ماساژ، می‌تواند با بالا بردن دما و به‌تبع آن افزایش گردش خون و متابولیسم تاثیرات محدودی در کاهش وزن داشته باشد، این گونه دستگاه‌ها برای رفع سلولیت بدن معمولا مورد استفاده قرار می‌گیرند که تاثیر بسیار محدودی در کاهش سایز خواهند داشت.

 • درمان سلولیت پوست
 • شفافیت پوست
 • رفع فرورفتگی‌ها و ناهمواری‌ها
 • کاهش محدود سایز
 • صاف شدن پوست به واسطه ایجاد کشیدگی‌ها
LPGلاغری با دستگاه

معایب دستگاه ماساژ LPG
 • باعث قرمزی بسیار موقت می‌شود.
 • اثرگذاری بسیار جزئی دارد.
 • مدت ماندگاری اثرگذاری آن کوتاه است و احتمال بازگشت آن وجود دارد.
 • اما این متد به چه افرادی توصیه نمی‌شود:
 • دوستانی که در سال‌های گذشته، متاسفانه درگیر سرطان یا تومور بدخیم بودند.
 • بزرگوارانی که داروی منعقد کننده خون مصرف می‌کنند.
 • افرادی که سابقه بیماری‌هایی همچون هپاتیت، دیابت یا بیماری‌های تنفسی در سابقه خود دارند.

خلاصه مطالبی که در مورد آن صحبت کردیم


چکیده نکات
در این روش به وسیله ماساژ با دستگاهی که باعث کشیدگی پوست می‌شود، بدن شما تحت تاثیر گرما حاصل شده قرار می‌گیرد که می‌تواند اندکی در تجزیه چربی‌ها مناسب باشد.


متد ورزشی EMS یا تحریک الکترونیکی عضلات


EMS یکی از روش‌های نوین در خصوص لاغری موضعی است، در واقع این روش که همان فیزیوتراپی است، به وسیله ارسال امواج الکتریکی به وسیله لباس مخصوص خود، عضلات را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند، در این روش زمانی که بار الکتریکی به درون بدن و سپس عضلات ارسال می‌شود، عضلات این تصور را در مغز ایجاد می‌کنند که بدن در حال ورزش است، و مغز عضلات را به‌طور شبیه سازی به گونه‌ای منبض و منبسط می‌کنند، گویی بدن در حال ورزش و وزنه زدن است؛ به همین دلیل به این روش شبیه ساز تحریک الکترونیکی عضلات می‌گویند. طبق آمار و ارقام ارائه شده از جانب سازمان غذا و دارو امریکا، کالری سوزی این ورزش در حدود 20 دقیقه 500 کالری از انرژی شما خواهد بود.

لاغری با دستگاه EMS


نکته مهم

در کل این روش به گونه‌ای است که در آن شما نمی‌توانید بیش از 20 دقیقه به ورزش بپردازید، زیرا فشار الکتریکی وارد شده به بدن شما اگر از 20 دقیقه تعدی کنند، می‌تواند برای شما آسیب‌هایی را به همراه داشته باشد. پس به طور کل این ورزش نباید بیش از 20 دقیقه طول بکشد.


مزایا روش تحریک الکترونیکی عضلات


• این روش علاوه‌بر لاغری موضعی، می‌تواند تاثیرات کلی هم داشته باشد.
• علاوه‌بر تحت تاثیر قرار دادن چربی می‌تواند عضلات را هم تحت تاثیر خود قرار دهد.
• مانند یک روش ورزشی است و نه روش لاغری
• می‌تواند برای سالمندان مناسب باشد.


معایب روش تحریک الکتریکی عضلات
 • احتمال بیش‌تمرینی و خستگی بیش از حد که در صورت عدم تخصص کافی می‌تواند آسیب فراوانی را برای شما به همراه داشته باشد.
 • موقتی بودن در صورت عدم رعایت رژیم غذایی که می‌تواند زمان و سرمایه شما را تحت تاثیر قرار دهد.
 • هزینه بالا این ورزش که نیاز به تکرار دارد و خیلی به صرفه نیست.
 • عوارض متد تحریک الکترونیکی عضلات
 • باقی ماندن محل سوختگی ناشی از محل قرارگیری لنت‌ها
 • تورم و قرمزی در چند ساعت ابتدایی
 • امکان بروز بیماری‌های پوستی (در صورتی که باشگاه مورد نظر از یک لباس محدود استفاده کند

خلاصه مطالب

چکیده نکات
روش تحریک الکتریکی عضلات به واسطه انتقال جریان الکتریکی در بدن و تحت تاثیر قرار دادن عضلات، با صرف انرژی حدود 500 کالری می‌تواند علاوه‌بر عضله سازی، کاهش وزن را برای شما به همراه داشته باشد. این روش عوارض آن‌چنانی ندارد ولی هزینه زیادی برای صرف آن باید بپردازید.

گن لاغری


گن لاغری یکی از مواردی است که معمولا برای لاغری موضعی از آن استفاده می‌شود؛ اما آیا واقعا این متد گزینه مناسب برای لاغری است؟ اگر بخواهیم تاثیر این متد را با دیگر متد‌ها به ویژه لیپوماتیک مقایسه کنیم، تاثیر این روش در لاغری و کاهش وزن بسیار ناچیز است. به این دلیل که جنس گن از لیکرا است، باعث تعریق می‌شود که همین موضوع آب زیر پوستی را به شدت کاهش می‌دهد؛ زمانی که شما آب زیرپوستی خود را از دست دهید، شاید این موضوع در نگاه اول این‌گونه به‌نظر برسد که شما کاهش وزن قابل قبولی را تجربه کرده‌اید، اما در حقیقت این‌طور نیست و شما بعد از آشامیدن آب به حالت ابتدایی خود باز می‌گردید. در حالت کلی تنها مزیت گن از بین بردن سلویت و فرورفتگی‌های سطح پوست است.

لاغری موضعی به وسیله گن

نتیجه‌گیری


روش‌هایی که در بالا ذکر کردیم تماما از نظر سازمان غذا و دارو امریکا (FDA) تایید شده است، اما آنچه که در این خصوص باید به آن توجه ویژه داشته باشید و می‌‌تواند عامل اصلی در انتخاب شما باشد، ارزنده بودن این روش‌ها است، برای مثال این موضوع که آیا زمان و هزینه‌ای که می‌کنید برای شما چه نتیجه‌ای دارد می‌تواند در انتخاب شما تاثیر مستقیم داشته باشد.
برای مثال هزینه روشی مثل EMS با لیپوماتیک تا حدودی برابری می‌کند، (البته که منظور مدت زمان رسیدن تا نتیجه ایده‌آل است) اما از نظر زمانی برای روشی مانند لیپوماتیک شما نهایتا برای رسیدن به نتیجه ایده‌آل نیاز به صرف زمانی حدود 10 روز را دارید، اما این زمان می‌تواند در روشی مانند EMS که اثربخشی نسبتا سریعی دارد، حدود 6 ماه خواهد بود. اگر هزینه این دو روش به یک اندازه باشد، البته بدون هزینه رفت و آمد در این 6 ماه، لیپوماتیک روشی منطقی‌تر به شمار می‌رود.
اما عوارض و سختی‌های عمل هم می‌توانند از موارد تاثیرگذار در انتخاب شما باشد، یکی از مواردی که در مراجعه کنندگان برای مشاوره در نیل کلینیک به کرات با آن مواجه شدیم، ترس قبل از عمل است که معمولا باعث انصراف مراجعه کنندگان می‌شود؛ روش‌های تهاجمی که در مورد آن صحبت ابتدا این مقاله صحبت کردیم، بدون شک اگر توسط گروهی کارآمد و کاربلد صورت بگیرد، کمترین میزان عوارض و بیشترین میزان اثربخشی را برای شما به همراه خواهد داشت.


Deprecated: پوسته بدون comments.php از نگارش 3.0.0 منقضی شده و هیچ جایگزینی در دسترس نیست. لطفاً یک قالب comments.php در پوستهٔ خود قرار دهید. in /home/nileclinic/public_html/wp-includes/functions.php on line 5413

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =

برای دریافت مشاوره فرم زیر را تکمیل نمایید تا با شما تماس بگیریم.