همه چیز درباره روش پی آر پی مو

پی آر پی مو یکی از روش‌های نوینی است که به‌منظور درمان ریزش مو‌ها انجام می‌شود. در این روش با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به پوست سر، فولیکول مو تحریک شده که این امر منجر به رشد موهای جدید و ضخیم شدن تار موهای نازک شده خواهد شد.

با توجه به اینکه همه افراد نمی‌توانند کاندیدای این روش درمانی باشند، بنابراین لازم است ابتدا آزمایشاتی برای بررسی امکان انجام PRP موی سر انجام شود.

در این مقاله مراحل پی آر پی، کاندیدای مناسب، معایب و مزایا و اقدامات پیش از تزریق بررسی خواهد شد.

روش پی آر پی

پی آر پی مو چیست؟

یکی از روش‌های درمان ریزش مو روشی سه مرحله‌ای است که به آن PRP (Platelet Rich Plasma) گفته می‌شود. PRP به معنای “پلاسمای غنی از پلاکت” است که از خون فرد گرفته شده و سپس طی مراحلی برای تزریق آماده خواهد شد. در نهایت نیز این پلاسما با هدف درمان مشکلات مو به پوست سر تزریق می‌شود. برخی از متخصصان این حوزه اذعان می‌کنند که پی آر پی مو بهترین روش درمان ریزش مو بوده و به‌عنوان یکی از روش های جدید برای درمان ریزش مو می‌تواند باعث رشد طبیعی مو شده و با افزایش خون‌رسانی به فولیکول و افزایش ضخامت ساقۀ مو، باعث حفظ آن شود. در برخی موارد این روش همراه با سایر روش‌ها یا داروهای ریزش مو استفاده می‌شود. هنوز تحقیقات تکمیلی برای اثبات کارایی 100 درصدی پی آر پی مو برای درمان ریزش مو انجام نشده است. اما این روش از دهه 1980 مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روش پی آر پی مو چگونه است؟

در روش پی آر پی مو، خون از بدن شما (معمولاً بازو) گرفته شده و در دستگاهی به‌نام سانتریفیوژ قرار می‌گیرد تا پلاسمای غنی از پلاکت یا Platelet Rich Plasma از گلبول‌های قرمز خون و پلاسمای فاقد پلاکت جدا شود. پلاسمای غنی از پلاکت به‌دست آمده به نقاط کم‌پشت سر تزریق خواهد شد. این تزریق پلاسما باعث تحریک فولیکول مو شده که عامل مهمی در رشد موها خواهد بود. در بخش بعدی مراحل انجام PRP موی سر بررسی خواهد شد.

مراحل انجام پی آر پی مو

مراحل انجام پی آر پی مو به‌عنوان یکی از روش های جدید درمان ریزش مو بسیار ساده بوده و به شرح زیر است.

گرفتن خون از بدن فرد

گرفتن خون از بدن فرد اولین مرحله از پی آر پی برای ریزش مو است. در این مرحله، خون معمولاً از بازوی فرد گرفته شده و در یک سانتریفیوژ قرار می‌گیرد.

سانتریفیوژ خون

سانتریفیوژ دستگاهی است که با سرعت بالا چرخیده و در نتیجه مایعات با چگالی‌های مختلف را از یکدیگر جدا می‌کند. برای آماده‌سازی خون برای پی آر پی مو، شیشه‌های خون داخل دستگاه قرار گرفته و به مدت 10 دقیقه با سرعت بالا می‌چرخند. زمانی که خون فرد در دستگاه سانتریفیوژ قرار می‌گیرد به سه لایه جداگانه تقسیم خواهد شد که شامل موارد زیر است:

– پلاسمای فاقد پلاکت

– پلاسمای غنی از پلاکت

– گلبول‌های قرمز خون

در این مرحله، پی آر پی آماده می‌شود و می‌تواند به نقاط مورد نیاز برای درمان ریزش مو تزریق شود.

تزریق پلاکت خون

در این مرحله پلاسمای غنی از پلاکت داخل سرنگ کشیده شده و سپس به قسمت‌هایی از پوست سر که نیاز به رشد موی بیشتری دارند تزریق می‌شود. به این ترتیب پی آر پی برای ریزش مو انجام خواهد شد.

مراحل پی آر پی

قبل از انجام پی آر پی مو چه اقداماتی باید انجام داد؟

هنگامی که برای مشاوره اولیه PRP موی سر مراجعه می‌کنید، پزشک متخصص موارد زیادی را بررسی خواهد کرد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها استفاده از دارو‌های رقیق‌کننده خون است. در این میان پزشک از شما می‌خواهد قبل از شروع دوره پی آر پی مو، اقداماتی را انجام دهید که به شرح زیر هستند:

– اگر داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید، قبل از شروع درمان با پزشک خود مشورت کنید. از جمله داروهای رقیق‌کننده خون می‌توان به پلاویکس، هپارین و کومادین اشاره کرد.

– حداقل 7 روز قبل از شروع درمان از مصرف داروهای ضدالتهاب مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، ادویل و ولتارن خودداری کنید. این نوع داروها مانع از بروز واکنش التهابی در روش درمان پلاسمای غنی از پلاکت می‌شوند. این در حالی است که بدن باید واکنش التهابی پس از تزریق نشان دهد تا درمان مؤثر واقع شود.

– در صورت استفاده از داروهای قلب یا فشار خون، پزشک خود را در جریان بگذارید. شاید لازم باشد چند روز قبل و بعد از تزریق داروی خود را قطع کنید.

– تا چند روز قبل از شروع تزریق در معرض گرمای شدید یا نور شدید قرار نگیرید.

– تا 7 روز قبل از شروع درمان از مواد غذایی و ترکیبات رقیق‌کننده خون استفاده نکنید. این مواد و ترکیبات می‌توانند شامل ویتامین A، ویتامین E، روغن جگر ماهی، مولتی‌ویتامین‌ها، اسیدهای چرب غیراشباع، تخم کتان و سیر باشد.

– 7 روز قبل از شروع درمان از ویتامین D و آهن در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

– 2 روز قبل از پی آر پی مو، مایعات زیاد بنوشید تا بدن و پوست شما هیدراته شود.

– تا چند روز قبل از PRP موی سر، سیگار نکشید.

در کنار تمامی این مراقبت‌ها لازم است برای پی آر پی مو آزمایشاتی انجام دهید که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

• آزمایشات لازم قبل از انجام پی آر پی

یکی از مهم‌ترین آزمایشاتی که قبل از پی آر پی انجام می‌شود، آزمایش شمارش تعداد سلول خونی CBC یا Complete Blood Count است. اگر در نتیجه آزمایش تعداد پلاکت خون کم باشد، پزشک موظف است به بیمار اطلاع دهد که خون بیشتری برای دریافت پلاسمای غنی از پلاکت گرفته خواهد شد. البته با انجام برخی از روش‌ها مانند CUPPING می‌توان سطح پلاکت در خون را بالاتر برد.

مزایای روش PRP

همان‌طور که اشاره کردیم پی آر پی مو یکی از روش های جدید برای درمان ریزش مو است که مزایای بسیاری دارد. از جمله مزایای PRP به‌عنوان بهترین درمان ریزش مو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– رشد موهای جدید
– کاهش ریزش مو
– بهبود سریع پوست بعد از کاشت مو
– تقویت و بهبود فولیکول مو

عوارض احتمالی پی آر پی برای ریزش مو

از آنجایی که PRP موی سر با خون شخص انجام می‌شود، بنابراین در معرض خطر ابتلا به یک بیماری مسری قرار ندارید. اما مانند هر روش درمانی دیگری که با تزریق همراه است، عوارض جانبی زیر با احتمال پایین بروز می‌کنند.

– عفونت
– بافت اسکار
– کلسیفیکاسیون* در نقاط تزریق
– آسیب به عروق خونی یا اعصاب

*کلسیفیکاسیون زمانی اتفاق می‌افتد که کلسیم در بافت بدن، رگ‌های خونی یا اندام‌ها جمع شود. این تجمع می‌تواند فرآیندهای طبیعی بدن شما را مختل کند.

البته احتمال بروز برخی از این عوارض بسیار پایین و گاهی نادر است که شامل آسیب به عروق خونی یا اعصاب خواهد بود. در برخی از موارد افراد نسبت به ماده بی‌حسی مورد استفاده در درمان ریزش مو با پی آر پی واکنش منفی نشان می‌دهند. اگر تصمیم به استفاده از روش پی آر پی برای ریزش مو دارید، حتماً در مورد حساسیت‌ به داروها با پزشک خود صحبت کنید. پیشنهاد می‌کنیم قبل از عمل حتماً نام تمام داروهایی (از جمله مکمل‌ها و گیاهان دارویی) که مصرف می‌کنید را در اختیار پزشک قرار دهید.

تعداد جلسات مورد نیاز برای پی آر پی

جلسات مورد نیاز برای پی آر پی مو از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. بنابراین برخی از بیماران ممکن است با 2 جلسه تزریق PRP به نتیجه دلخواه خود برسند اما برخی دیگر نیازمند انجام 4 جلسه PRP باشند. به‌طور متوسط می‌توان گفت که اکثر بیماران با انجام 3 جلسه پی آر پی موی سر به نتیجه دلخواه خواهند رسید. PRP معمولاً شامل سه دوره درمان است. توجه داشته باشید که تزریق پلاسمای غنی از پلاکت را نباید طی 3 روز پشت هم یا 3 هفته متوالی انجام داد، بلکه باید میان جلسات PRP بین 4 تا 6 هفته فاصله بیافتد.

بهترین کاندیداها برای روش پی آر پی

طبق تحقیقات، بهترین کاندیداها برای روش پی آر پی مو کسانی هستند که به تازگی موهای خود را از دست داده‌اند. اگر مدت زیادی از ریزش مو گذشته باشد، احیای فولیکول مو دشوار خواهد بود. بنابراین ایده‌ال‌ترین کاندیداها برای تزریق PRP کسانی هستند که ناحیه‌ای از سر آن‌ها دارای فولیکول‌های ضعیف است. PRP می‌تواند به گروه‌های زیر کمک کند تا رشد مجدد مو را تجربه کنند.

– کسانی که موهای آن‌ها نازک شده است.

– کسانی که از آلوپسی آندروژنیک یا سایر اشکال آلوپسی رنج می‌برند.

– افراد بین 18 تا 72 سال که آزمایشات بالینی آن‌ها مورد تأیید پزشک است.

– کسانی که به دلیل استرس زیاد دچار ریزش مو شده‌اند.

– کسانی که طاسی دارند اما کاملاً کچل نیستند.

توجه داشته باشید که نتیجه کسب شده از PRP موی سر بیشتر به سلامت کلی فرد بستگی دارد. بنابراین اگر محدودیت‌هایی که در بخش بعدی معرفی می‌کنیم را ندارید، می‌توانید بهترین کاندیدا برای تزریق PRP باشید.

محدودیت‌های تزریق پی آر پی مو برای درمان ریزش مو

برای انجام پی آر پی مو محدودیت‌هایی وجود دارد بنابراین اگر یکی از شرایط زیر را داشته یا به یکی از بیماری‌های زیر مبتلا هستید، به احتمال زیاد برای درمان PRP موی سر رد خواهید شد.

– فرد سیگاری با سابقه طولانی و سنگین
– سابقه سوء مصرف الکل یا مواد مخدر
– استفاده از داروهای رقیق‌کننده خون
– عفونت‌های حاد یا مزمن
– سرطان
– بیماری مزمن کبدی
– بیماری مزمن پوستی
– بی‌ثباتی همودینامیک
– هیپوفیبرینوژنمی
– اختلال متابولیک
– اختلال سیستمیک
– سندرم‌های اختلال عملکرد پلاکتی
– سطح پایین پلاکت
– تیرویید

پی آر پی در بارداری

همان‌طور که می‌دانید تقریباً 40 تا 50 درصد از بانوان در دوران بارداری مبتلا به ریزش و نازک شده موها می‌شوند. پی آر پی مو روش ایده‌الی برای درمان ریزش مو است، اما با توجه به اینکه تحقیقات کافی در مورد تأثیرات پی آر پی در بارداری انجام نشده و هنوز مشخص نیست این روش بی‌خطر است یا نه، پیشنهاد می‌کنیم این روش درمانی را پس از زایمان انجام دهید.

قیمت پی آر پی در هر جلسه

هر جلسه انجام پی آر پی مو (آماده‌سازی و تزریق) حدود 90 دقیقه زمان می‌برد. پی آر پی مو باید طی سه جلسه با فاصله یک هفته‌ای انجام شود. هزینه خدمات پی آر پی با کیت ایرانی و خارجی متفاوت خواهد بود.

همچنین این روش به دلیل ماهیت زیبایی، تحت پوشش بیمه نخواهد بود و هزینه های آن به صورت آزاد محاسبه می شود.

انجام خدمات پی آر پی در کلینیک نیل

کلینیک تخصصی پوست و موی نیل با بهره‌گیری از جدیدترین و مدرن‌ترین تکنولوژی‌های روز دنیا، خدمات پی آر پی مو نیز انجام می‌دهد. کادر مجرب نیل با بررسی دقیق علائم بالینی و آزمایشات افراد کاندید، ابتدا سلامت بیمار برای انجام PRP مو را بررسی کرده و سپس اقدامات لازم برای تزریق را انجام می‌دهند.

بنابراین می‌توانید با خیالی آسوده پی آر پی موی سر خود را در نیل انجام دهید.

جمع‌بندی

در این مقاله توضیحات کاملی در مورد پی آر پی مو در اختیار شما قرار گرفت. همان‌طور که مطالعه کردید، برای اینکه بتوانید کاندیدای این روش درمان ریزش مو شوید، باید شرایط خاصی داشته باشید چرا که همه افراد نمی‌توانند از PRP برای درمان ریزش موی سر استفاده کنند. پی آر پی در 3 جلسه با حداقل یک هفته فاصله یا تنفس انجام می‌شود و می‌توانید برای دریافت این خدمت با کلینیک نیل تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed