جراحی بینی یک عمل اساسی برای زیبایی

جراحی بینی که با عنوان عمل رینوپلاستی یا تغییر شکل بینی شناخته می‌شود، روشی است که معمولاً برای ایجاد هماهنگی بیشتر بین بینی و دیگر اجزای صورت انجام خواهد شد.

در این عمل نسبت بینی و صورت متناسب و متعادل میشود. البته عمل جراحی بینی میتواند به ‌منظور راه کاری برای حل مشکلات ناشی از آسیب ‌دیدگی یا شکستگی و یا بهبود اختلالات تنفسی نیز انجام شود.


مشاوره رایگان


۰۲۱۴۱۲۳۳


مشاوره رایگان


۰۲۱۴۱۲۳۳


دگرگونی فرم صورت با عمل زیبایی بینی

عمل جراحی رینوپلاستی یا همان عمل زیبایی بینی با تغییر شکل، اندازه و تقارن بینی همراه است و باعث می‌شود مشکلاتی که در بینی شما وجود دارد و باعث جلوگیری از فرم درست آن شده است، بهبود یابد.

در واقع عمل زیبایی بینی باعث خواهد شد تا بینی شما با اجزای دیگر صورت همگام‌ تر شده و زیبایی بیشتری را برای شما رقم بزند.

زمانی که شما تصمیم به انجام عمل بینی خواهید گرفت در واقع به ‌نوعی مسیر زندگی شما دگرگون‌ شده و اغلب بیمارانی که یک پزشک جراح متخصص مناسب را انتخاب نموده ‌اند تغییر بسیاری را در زندگی خود احساس میکنند.

بیماران و مراجعینی که نسبت به انجام عمل جراحی رینوپلاستی اقدام می‌کنند پس از عمل همگی متفق‌ القول با این موضوع موافق هستند که عمل جراحی بینی آن‌ها باعث بهبود روند زندگی و افزایش اعتماد به ‌نفس آنها شده است.

افرادی که عمل زیبایی بینی را انجام داده اند در واقع همیشه در رؤیا های خود یک بینی طبیعی با چنین ویژگی ‌هایی را برای خود در ذهن پرورش میدادند ولی اکنون با یک عمل موفق توسط یک جراح متخصص توانسته‌ اند به آن دست یابند.

عمل جراحی بینی باعث ایجاد چه تغییراتی در صورت خواهد شد ؟

هدف نهایی عمل جراحی بینی کاملاً مشخص بوده و منحصر به‌ فرد است زیرا تمامی کسانی که نسبت به انجام عمل، اقدام خواهند کرد درنهایت می‌خواهند تا بینی آنها فرم بهتری داشته باشد، حال این فرم بهتری که در مورد آن صحبت می‌کنیم ممکن است به روش‌ های مختلفی به دست آید.

برای مثال با تغییر شکل ساختار های داخلی بینی مانند استخوان‌بندی، غضروف و پوست، می‌توان عمل جراحی بینی موفقی را انجام داد تا در نهایت یک یا چند نمونه از اهداف زیر توسط جراح متخصص زیبایی پس از انجام عمل رینوپلاستی حاصل گردد.

 1. راست کردن یک بینی دارای انحراف
 2. صاف کردن و متناسب نمودن بینی در اثر ناهمواری‌ ها و برجستگی در پل بینی ( پل بینی در واقع به قسمت استخوانی بالای بینی گفته می‌شود )
 3. کاهش طول و فاصله نوک بینی از پیشانی ( در مواقعی که بینی افتادگی دارد این روش انجام خواهد شد )
 4. ترمیم گوشتی بودن نوک بینی
 5. باریک کردن بینی از طریق جراحی قسمت‌ های استخوانی و غضروفی و همگام نمودن آن با فرم صورت
 6. کاهش اندازه و تغییر فرم در بینی‌ های بسیار بزرگ
 7. رفع انحراف و دست‌ یابی به تقارن بینی پس از آسیب و شکستگی
 8. رفع مشکلات تنفسی ناشی از انسداد راه‌ های بینی

چه کسانی بهترین کاندید برای انجام عمل زیبایی بینی هستند ؟

تمامی افراد و جنسیت‌ ها می‌توانند از عمل جراحی رینوپلاستی بهره ببرند و هیچ محدودیتی وجود ندارد که دارای چه سنی هستند.

بر هیچ‌ کسی پوشیده نیست که عمل جراحی رینوپلاستی یکی از محبوب ‌ترین جراحی‌های زیبایی دنیا است که صرفاً برای زیبایی بینی و بهبود فرم صورت استفاده می‌شود.

اگرچه بیشتر جراحان در مورد یک موضوع اتفاق ‌نظر دارند و آن‌  هم این است که به ‌منظور دستیابی به بهترین کیفیت عمل جراحی رینوپلاستی بهتر است تا زمان رشد کامل بینی صبر کرد که در واقع این تکامل برای دختران در سن 14 سالگی و برای پسران در سن 16 سالگی اتفاق خواهد افتاد.

اما در حالت کلی برای انجام عمل جراحی رینوپلاستی در هر سنی باید از توقعات بی‌ جا پرهیز نمود. رینوپلاستی باعث خواهد شد تا فرم بینی و صورت خود را بهبود بخشید اما این به معنی این نیست که همه‌چیز کاملاً درست و بدون نقص است.

در بهترین حالت پزشک جراح شما باید تمام اتفاقات ممکن و شرایط را برای شما شرح دهد تا بینی شما پس از عمل جراحی همواره با ویژگی‌  های منحصر به ‌فرد دیگر شما نیز هماهنگی داشته باشد.


عمل جراحی بینی به چه روش‌هایی انجام می‌شود ؟

انجام عمل جراحی رینوپلاستی کاملاً منحصر به ‌فرد است و هر پزشک متخصصی دارای تکنیک‌های شخصی خاص خود است که در حین عمل از آن‌ها استفاده خواهد کرد.

بسته به نوع آناتومی و فرم بینی و صورت فرد مراجعه‌ کننده این تکنیک‌ ها ممکن است متفاوت بوده و هرکدام در مواقع خاصی به ‌کاربرده شود. اما در حالت کلی عمل جراحی رینوپلاستی قطعاً تحت زیر مجموعه یکی از روش‌های زیر انجام خواهد گرفت :

عمل جراحی بینی باز

در این روش یک برش بسیار کوچک در زیر بینی ایجاد زده و به کمک ابزار های پزشکی اجازه دسترسی به ‌کل ساختار بینی برای پزشک متخصص برقرار خواهد شد تا جایی که این امکان به وی داده خواهد شد تا به‌ راحتی تمام زیرساخت ‌های بینی را تغییر دهد.

زخم‌ های حاصل از این روش زیرپوست بینی مخفی شده و قابل ‌تشخیص نخواهد بود.

عمل جراحی بینی بسته

در روش جراحی بینی بسته برش‌ ها در داخل سوراخ ‌های بینی ایجاد خواهد شد در نتیجه دسترسی‌ های پزشک به ساختار بینی کمی محدود تر بوده و تنها در مواقعی کاربرد خواهد داشت که نیاز به تغییر در جزئیات احساس خواهد شد.

مزیت این روش این است که هیچ‌ گونه زخم قابل‌ مشاهده ‌ای پس از عمل وجود نخواهد داشت اما با این ‌وجود معمولاً به ‌ندرت از این روش استفاده خواهد شد زیرا پزشک در انجام تغییر ساختار های بینی دچار محدودیت است.

چگونگی انجام عمل زیبایی بینی

با توجه به روش‌ های یاد شده در مورد انجام عمل زیبایی بینی ممکن است برخی مراحل متفاوت بوده و یا دست‌ خوش تغییراتی گردد اما در حالت کلی عمل جراحی بینی طبق مراحل زیر انجام خواهد شد.


1- بیهوشی

در این مرحله پزشک متخصص شما انتخاب‌ های متفاوتی پیش رو دارد که قطعاً با توجه به آزمایشات و بررسی ‌های انجام‌ شده بهترین گزینه برای شما مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

2- برش

در این مرحله با توجه به نوع عمل انجام‌ شده که می‌تواند باز یا بسته باشد برشی بر روی بینی انجام خواهد شد تا پزشک بتواند به ساختارهای مورد نظر برای عمل دسترسی بیشتری داشته باشد.

3- تغییر ساختار

با توجه به مشکلات و عدم هماهنگی‌ های موجود پزشک می‌تواند با برداشتن غضروف و یا تراش دادن استخوان باعث ایجاد تغییر در ساختار بینی گردد.

در برخی مواقع حتی احتمال افزودن غضروف به بینی نیز ممکن است که در چنین مواقعی از غضروف ‌های جداره‌ های بینی استفاده خواهد شد و در برخی مواقع که به ‌ندرت اتفاق خواهد افتاد از غضروف‌ های گوش یا دنده استفاده می‌شود.

4- اصلاح انحراف

در مواقعی ممکن است دلیل انجام عمل زیبایی بینی رفع انحراف و بهبود فرآیند تنفسی باشد که در چنین مواقعی می‌توان با اصلاح جداره ‌ها به هدف نهایی دست‌ یافت.

5- بخیه زدن

پس از انجام تمامی تغییرات مورد نظر ساختار اصلی شکل خواهد گرفت و سپس اگر پوست یا بافت اضافی از بینی وجود داشته باشد برش داده شد و محل برش‌ های قبل از عمل بخیه زده خواهند شد.

جراحی بینی ترمیمی

برخی افراد ممکن است صرفاً برای افزایش تناسب بینی خود با صورت و همچنین زیبایی ساختار های بینی نسبت به انجام عمل جراحی رینوپلاستی رغبت نشان دهند و برخی نیز از عمل ‌های جراحی بینی قبلی رضایت نداشته و فکر می‌کنند با یک عمل جراحی ترمیمی می‌توانند به نتایج بهتری دست یابند.

در چنین مواقعی توجه داشته باشید که باید بسیار واقع‌ بینانه به این موضوع نگاه کنید زیرا زیبایی و تناسب حدودی بوده و انجام عمل ترمیمی نیز پس از هر بار رینوپلاستی سخت‌ تر خواهد شد و عوارض خاص خود را دارد.

عمل جراحی بینی برای ترمیم شکستگی

یکی از شایع ‌ترین آسیب‌ هایی که ممکن از به بینی وارد شود شکستگی های استخوانی ناشی از ضربه است.

معمولاً بیشتر شکستگی ‌های استخوان ‌های درونی مرتبط به قسمت‌ های نازک‌ تر استخوانی پایین بینی است.

البته شکستگی بینی ممکن است در دو ناحیه نوک بینی و کناره‌ های بینی اتفاق افتد که هر یک میتواند دلایل مختلفی داشته و پس از تشخیص با توجه به روش خاصی درمان آن انجام گیرد.

درمان شکستگی بینی نیز به دو روش بسته و باز انجام خواهد گرفت و کاملاً شبیه به مراحل یاد شده است.

مراقبت‌ های قبل و بعد از عمل جراحی بینی

عمل جراحی رینوپلاستی یکی از عمل ‌های جراحی زیبایی است که در ناحیه صورت و بر روی بینی انجام می‌شود و در طی این عمل طبق نظر پزشک متخصص زیبایی روند ترمیمی یا زیبایی در پیش گرفته خواهد شد.

در برخی مواقع انجام عمل بینی به دلیل درمان نوعی مشکل در نفس یا درمان شکستگی انجام خواهد شد و یا دلیل انجام عمل جراحی رینوپلاستی می‌تواند زیبایی و فرم بهتر صورت باشد.

اهمیت بالای انتخاب جراح مناسب برای عمل رینوپلاستی

یکی از پیچیده ‌ترین عمل ‌های زیبایی که امروزه انجام می‌شود رینوپلاستی است که در چنین مواقعی جراح متخصص باید حتماً آموزش‌ های تخصصی جراحی بینی را گذرانده باشد و با مهارت خاصی عمل جراحی رینوپلاستی انجام دهد.

سعی کنید جراحی را انتخاب کنید که زمینه عمل‌های زیبایی مخصوصا بینی و صورت دارای تجربه بالا و حسن شهرت باشد تا با خیال راحت بتوانید این عمل پیچیده را به او بسپارید و خیالتان از بابت نتایج عمل راحت باشد.

زمانی که قصد مشاوره و انجام صحبت ‌های اولیه پیش از عمل را با جراح خود دارید حتماً از وی در مورد روش‌های مختلف انجام عمل جراحی رینوپلاستی سؤال بپرسید و از او بخواهید تا نمونه ‌های دیگری از تجارب خود را به شما نشان دهد تا از کیفیت نهایی اطمینان حاصل کنید.

با توجه به نوع حساسیت عمل جراحی بینی، در هر یک از مراجعین فرم نهایی پس از عمل باید متناسب با صورت باشد در نتیجه به دنبال حالت‌های طبیعی پس از عمل باشید.

موضوع ذکر شده باعث خواهد شد تا با روش کار و سلیقه جراح نیز بیشتر آشنا شده و کاملا بررسی نمایید که عمل جراحی رینوپلاستی مطابق میل شما انجام خواهد شد.

آیا روش جایگزینی برای عمل جراحی بینی بدون نیاز به جراحی وجود دارد ؟

در موارد خاصی که به‌ندرت اتفاق خواهد افتاد شاهد این موضوع هستیم که برخی مشکلات غضروفی یا پوستی بدون انجام جراحی نیز قابل‌حل است، البته باید به این نکته توجه داشته باشید که بدون عمل جراحی رینوپلاستی روند بهبود و درمان ممکن است تا یک سال نیز طول بکشد.

در برخی موارد با استفاده از استراتژی تزریق ژل‌های پرکننده در نقاط مختلف بینی، یک جراح متخصص می‌تواند با به‌کارگیری مهارت خود باعث ایجاد تقارن بینی در صورت شود.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که نتایج حاصل از روش‌های بدون نیاز به جراحی عموماً موقتی بوده و پس از 1 تا 2 سال رفته ‌رفته به حالت قبلی خود باز خواهد گشت.

اما انجام عمل بینی بدون جراحی می‌تواند برای بیمارانی که به دنبال راه‌های مقرون به‌صرفه‌تر هستند مؤثر باشد و در نتیجه قبل از عمل جراحی رینوپلاستی اصلی بتوانند تغییرات پس از عمل را بر روی صورت خود مشاهده نمایند.


پس‌ از انجام عمل بینی چه اتفاقی رخ خواهد داد ؟

معمولاً عمل جراحی رینوپلاستی به‌عنوان یک روش جراحی زیبایی یا ترمیمی سرپایی محسوب خواهد شد که با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

اگر چه در موارد نادر ممکن است از بی‌حسی موضعی استفاده شود اما عمدتاً پزشکان این نوع روش بیهوشی و بی‌حسی را تأیید نمی‌کنند.

پس از عمل جراحی رینوپلاستی، بینی توسط محافظ ‌هایی که با پانسمان پوشانده شده است در برابر هرگونه تماس سهوی یا عمدی و تغییر شکل ایمن خواهد بود.حتی در مواقعی در درون سوراخ‌های بینی نیز با موادی خاص جهت افزایش ایمنی و محافظت پس از عمل پر خواهد شد، در نتیجه سعی کنید نسبت به این موارد حساسیت به خرج ندهید زیرا تمامی این اصول برای داشتن یک‌روند بهبود مناسبت و ایده آل الزامی است.

پانسمان‌های محافظ معمولاً یک هفته پس از عمل جراحی رینوپلاستی برداشته خواهد شد و پس‌ازآن تنها محافظ بینی شما چندتکه چسب مخصوص است.

معمولاً برای تسکین درد پس از عمل جراحی رینوپلاستی پزشک متخصص جراح زیبایی داروهایی را تجویز خواهد کرد که در دوران اولیه نقاهت مصرف آن‌ها توصیه می‌گردد.

نکات مهم و اساسی پس از عمل زیبایی بینی

ممکن است در طول 1 تا 2 هفته اول پس از رینوپلاستی درد، تورم و کبودی را تجربه کنید اما توجه داشته باشید که این موضوع بسیار عادی بوده و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

کبودی و تورم بعد از عمل، طی 10 تا 14 روز به‌ مرور کاهش پیدا خواهد کرد و از بین می‌رود.

اکثر بیماران پس از عمل جراحی بینی حدود 1 هفته به استراحت مطلق نیاز داشته و پس ‌از آن می‌توانند به روند عادی زندگی خود، محل کار، مدرسه یا دانشگاه برگردند.

به‌طورمعمول پس از گذشت 3 هفته از عمل جراحی زیبایی بینی می‌توانید به زندگی عادی خود برگردید اما سعی کنید از تماس فیزیکی با بینی خود پرهیز نمایید، با این‌ حال طبق دستورالعمل جراحان زیبایی سعی کنید تا برخی فعالیت‌ های خود را کاهش داده و باعث بروز فشار بر روی بینی خود نشوید.

تورم و کبودی اولیه پس از عمل به‌زودی رفع خواهد شد و تنها تورم بسیار جزئی مشاهده می‌شود که تا یک سال ممکن است طول بکشد اما به‌قدری جزئی است که به‌راحتی قابل‌تشخیص نبوده و گاها از دید دیگران پنهان خواهد ماند.

نتایج عمل جراحی رینوپلاستی کاملاً دائمی بود و تحت هیچ شرایطی برگشت‌پذیر نخواهد بود.

عوارض های عمل جراحی بینی

 1. خطرات ناشی از بیهوشی
 2. عفونت ‌های احتمالی پس از عمل
 3. عدم بهبودی کامل زخم‌ ها
 4. درد و تورم غیرعادی پس از عمل
 5. تکه‌ تکه شدن پوست بینی
 6. تغییر رنگ پوست بینی

البته تمامی این موارد به‌ندرت اتفاق خواهند افتاد و تا حد زیادی متأثر از میزان تخصص پزشک جراح شما خواهد بود، البته پس از عمل پیشنهاد می‌شود تا نکات مربوط به مراقبت های بعد از عمل را نیز رعایت نمایید تا روند بهبود سریع‌تری داشته باشید و همچنین احتمال وقوع عوارض تا حد زیادی کاهش یابد.

مراقبت‌های بعد از عمل جراحی بینی

پس از عمل رینوپلاستی ممکن است شرایط خاصی برای بیمار به وجود آید و احتمال بروز برخی عوارض و خطرات وجود دارد که بسته به میزان تجربه پزشک جراح زیبایی شما و همچنین رعایت نکاتی که پزشک قبل و بعد از عمل به شما خواهد گفت، احتمال بروز این عوارض و خطرات ناشی از عمل رینوپلاستی به تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد یافت.

 1. استراحت مطلق در هفته‌های ابتدایی به صورتی که سر در ارتفاع بالاتری از سطح بدن قرارگرفته باشد.
 2. تا 8 ساعت پس از عمل رینوپلاستی خوردن غذا ممنوع بوده و سعی کنید برای شروع در ساعات بعدی از مایعات استفاده نمایید.
 3. محل جراحی را روزانه با آب ‌اکسیژنه شستشو دهید.
 4. برای کاهش تور و کبودی در روزهای اول از کمپرس سرد و در روز های بعدی از کمپرس گرم استفاده کنید.
 5. در صورت بروز خونریزی استراحت کرده و سر در ارتفاع بالاتری از بدن قرار داشته باشد.
 6. چسب عمل جراحی بینی را مرتبا تعویض کرده و تا 6 هفته از آن استفاده نمایید.
 7. پس از عمل جراحی بینی دمای بالای بدن تا حدودی عادی است اما در صورت ادامه‌ دار بودن این روند حتماً با پزشک معالج خود تماس بگیرید.
 8. برای خشک‌ کردن بینی از دستمال‌ کاغذی نرم استفاده کنید.
 9. برای عطسه زدن به بینی خود فشار وارد نکنید.

هزینه عمل جراحی بینی چقدر است ؟

هزینه‌های عمل جراحی رینوپلاستی کاملاً متغیر بوده و بسته به شرایط مختلفی مانند مهارت و تخصص جراح زیبایی، محل انجام عمل جراحی، ابزار های مورد نیاز و غیره متغیر است.

یک پزشک متخصص می‌تواند هزینه ‌های مختلفی را برای دستمزد از بیمار طلب کند اما تمام  هزینه ‌های جاری عمل جراحی رینوپلاستی در دستمزد پزشک جراح خلاصه نشده و می‌تواند شامل هزینه‌ های متغیر زیر نیز باشد.

 1. هزینه‌های بیهوشی
 2. هزینه‌ های بستری شدن و محل انجام عمل
 3. ارزیابی‌ های پزشکی قبل و بعد از عمل جراحی بینی
 4. دارو های تجویز شده برای تسکین درد و تورم پس از عمل

بسیاری از مردم با این موضوع روبرو خواهند شد و برای آن‌ها بزرگ‌ترین سؤال این است که آیا عمل جراحی بینی توسط بیمه‌های خدمات درمانی پوشش داده خواهد شد؟

پاسخ این سؤال تا حدودی مشخص است! اگر عمل جراحی شما ضروری نبوده صرفاً جنبه زیبایی داشته باشد بیمه‌ های خدمات درمانی هیچ تعهدی دراین‌باره نخواهند داشت.

کلینیک تخصصی پوست و مو نیل همراه شما عزیزان جهت جراحی بینی توسط بهترین جراج های ایران میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed