ماموپلاستی

عمل ماموپلاستی چیست ؟

ماموپلاستی یا عمل جراحی سینه به منظور کوچک کردن سینه یا انجام اصلاح فرم سینه با برداشتن بافت، چربی و پوست این ناحیه توسط جراج پلاستیک انجام میشود.

عمل کوچک کردن سینه یکی از عمل های زیبایی اندام میباشد که فقط مختص به کوچک کردن این ناحیه نبوده و شامل ترمیم سایز و فرم سینه هم میشود.

افرادی که از سینه های بزرگ رنج میبرند و همچنین افرادی که سینه های نا متقارنی دارند همواره با این مسئله درگیر هستند و با انجام عمل ماموپلاستی به اعتماد به نفس بالایی میرسند.

آمار ها نشان می دهد که عمل ماموپلاستی به سرعت در حال توسعه است و به یکی از محبوب ترین عمل های جراحی روز دنیا تبدیل شده است.در ادامه به عوامل رشد سینه میپردازیم…

ماموپلاستی گره مشکلات سینه را حل میکند

مشكل اكثر خانم‌ هایی كه این عمل را انجام می‌دهند، داشتن سینه ‌های بزرگ است.

از لحاظ فیزیكی سینه های بزرگ، شكل و فرم شانه و گردن را از‌ ‌بین برده و باعث ایجاد كمر درد و گردن درد می‌شوند ؛ همچنین باعث ایجاد انحراف در‌ ‌وضع نشستن و در موارد شدید تر باعث مشكل تنفسی می‌شوند.

سینه ‌های بزرگ ظاهر یك زن را تحت ‌الشعاع قرار می‌دهد و باعث‌ ‌می‌شود كه او ناموزون به نظر برسد و ورزش كردن را نیز برای او مشكل یا غیر ممكن كند.

از لحاظ روان‌ شناختی نیز معمولا‌ كسانی كه دارای سینه‌ های بزرگ هستند خجالتی و كم‌ رو شده و در نتیجه لباس‌ های گشاد می‌پوشند تا ناموزونی خود را پنهان كنند.

دسته دیگری از خانم‌ها برای بزرگ كردن سینه هایشان عمل جراحی ماموپلاستی انجام می‌دهند كه این دسته معمولا فقط به خاطر بهتر به نظر رسیدن ظاهر شان دست به این عمل می زنند.

عوامل رشد زیاد سینه

ژنتیک در تعیین سایز و فرم سینه نقشی بسیار حیاتی و مهمی را ایفا میکند. ژن‌ ها بر اندازه هورمون‌ هایی که بر بافت سینه تاثیر می‌گذارند، موثر میباشند. ژن ها ضخامت و همچنین پوست اطراف سینه را تعیین می‌کنند.

سینه‌ های زنان ممکن است تحت تاثیر خانواده های مادر و پدر باشد. برای همین است که بعضی افراد با اندام های لاغر مشاهده میشوند که سینه های افتاده ای دارند.

سینه‌ های زنان از مقدار بیشماری بافت تشکیل شده اند. این بافت‌ ها از چربی هستند، بنابراین اتفاقی نیست که سینه‌ های بزرگ یا کوچک شود. این بدان معنا است که وقتی وزن‌ روبه افزایش میرود. احتمالا سینه‌ ها بیش ‌تر رشد می‌کنند.

هنگام کاهش وزن، سایز سینه‌ها  ممکن است با توجه به مقدار چربی که از دست می‌دهند، تغییر کند. زنان با بافت متراکم سینه،دارای  بافت بیش‌ تر و چربی کم‌ تری هستند.

سینه‌ها اغلب در طول دوره‌های زمانی که سطح هورمون ها دارای نوسان هستند، افزایش می‌یابد. سایز سینه‌ ها در حین بارداری و قبل از قاعدگی ماهانه افزایش می‌یابد. تغییرات در هورمون‌ ها در این زمان باعث افزایش اندازه سینه ها می‌شود.

شیر دادن به نوزاد نیز می‌تواند سینه‌ها  را بزرگ ‌تر کند. با این وجود، بعد از این‌که میزان ترشح  هورمون ها به روند عادی برگردد یا بعد از این‌که سینه‌ها دیگر شیر تولید نکنند، سایز سینه نیز به حالت نرمال برمیگردد.

چندی از دارو هایی که حاوی هورمون‌ های جنسی هستند مانند قرص‌های جلوگیری از بارداری یا درمان جایگزینی هورمون می‌توانند منجر به افزایش سایز سینه‌ ها شوند. این‌ نوع دارو ها باعث می‌شوند که اندازه سینه بزرگ‌ تر از قبل شود. اما زمانی که استفاده از این داروها متوقف میشود، سایز سینه ها به حالت اولیه باز میگردد.

چه کسانی باید ماموپلاستی کنند ؟

عمل ماموپلاستی یک عمل زیبایی و درمانی به حساب می آید و معمولا به دلیل اینکه این عمل تاثیرات زیاد بر روی زیبایی اندام میگذارد از طرفداران زیادی برخوردار است.

در زیر دلایلی که افراد به این عمل زیبایی روی میاورند بررسی میشود… با ما همراه باشید.

افرادی که مشتاق به انجام عمل ماموپلاستی هستند :

1. افرادی که سایز سینه های بسیار بزرگ دارند که این اندازه برای آنها مشکلات فیزیکی به ارمغان آورده.. حتی ممکن است این افراد در زمان پیری به مشکلاتی مانند درد قفسه سینه بر اثر وزن سینه ها مبتلا شوند. از این رو برای کاهش اندازه مراجعه می کنند.

2. افرادی که ممکن است با اندازه سینه ی خود مشکلی نداشته باشند و هدف آنها از انجام این عمل افزایش استحکام و رفع افتادگی سینه باشد. معمولاً پس از شیردهی به نوزاد و با افزایش سن، ممکن است مشکلاتی مانند افتادگی عضله های سینه اتفاق بیفتد.

4. عمل ماموپلاستی قطعاً بر روی زیبایی اندام فرد تاثیر زیادی ی دارد. به همین دلیل بسیاری از متقاضیان این عمل استفاده از روش هایی است که به کمک آن ها سینه بالا کشیده میشوند و حالت سفت خود را به دست می آورند.

5. عمل های ترکیبی از بالا کشیدن سینه و سفت کردن آن، همراه با افزایش یا کاهش اندازه قابل انجام است و افرادی نیز برای این منظور به جراح پلاستیک مراجعه می کنند.

برخی افراد سینه های نامتقارنی دارند. افرادی که مشکل های این گونه دارند، از دیگر متقاضیان ماموپلاستی هستند.

چه کسانی نباید عمل ماموپلاستی کنند ؟

در اولین مراجعه به متخصص سوِالاتی در مورد تاریخچه عمومی پزشكی مثل جزئیاتی درباره‌ ‌هر نوع عمل قبلی سینه و همچنین وضعیت زایمان از شما پرسیده خواهد شد.

اگر چه ماموپلاستی می تواند برای تمام زنان در تمام سنین انجام شود ولی معمولا قبل از اینكه سینه ها كاملا رشد خود را کرده باشند، این عمل انجام نمی‌شود.

لازم به ذکر است ماموپلاستی برای افزایش یا کاهش حجم ممکن است توسط افرادی که در سنین پایین هستند تقاضا شود؛ اما به علت این که ممکن است در آینده بخواهند باردار شوند و پروسه شیر دهی را پشت سر بگذرانند، انجام این عمل به آن ها توصیه نمی شود.

مراحل انجام عمل ماموپلاستی

ماموپلاستی در بافت‌ های موجود بر روی سینه شما با برداشت چربی اضافی، بافت غده‌ ای و پوست انجام می‌گیرد. در بیشتر اوقات، چربی اضافی ممکن است به جای اینکه با روش‌ های برش که در زیر توضیح داده می‌شود برداشته شود، با لیپوساکشن برداشته می‌شود.

اگر سایز سینه به خاطر بافت چربی و پوست اضافی بزرگ باشد، تاثیری ندارد.

تکنیکی که برای کوچک کردن سایز سینه استفاده می‌شود می‌تواند به وسیله شرایط فردی، فرم سینه ها، اینکه تا چه اندازه سینه کوچک شود، اولویت‌ های شخصی تان و پیشنهاد جراح مشخص شود.

دارو‌ها برای راحتی شما حین عمل کوچک کردن سینه تهیه شده اند. این انتخاب ‌ها شامل تسکین وریدی و بیهوشی عمومی می‌باشد. پزشک شما بهترین انتخاب را با توجه به اطلاعاتی که شما قبل از عمل در جلسه مشاوره به ایشان داده اید به شما ارائه میدهد.

مراحل برش بافت شامل سه مرحله می شود :

1. برش یک الگوی دایره‌ای اطراف دور سینه‌ها :

نکته مهم کار اینجاست که خط ‌های بافت برش داده شده، به صورت خراش‌ های دائمی و قابل مشاهده باقی می‌مانند، اگر چه معمولا به خوبی در زیر مایو یا سوتین پنهان می‌شود.

2. برش یک الگو به شکل سوراخ کلید یا به شکل راکت در اطراف دور سینه و عمود به پایین به سمت قسمت پایینی سینه.

3. برش یک بافت الگو به شکل T برعکس یا سپر.

بعد از این که بافت ساخته شد، نوک پستان تغییر موقعیت می‌دهد. در صورت لزوم، قسمت دور نوک پستان به همراه پوست‌های اضافی اطراف آن برداشته می‌شود. زمانی که بافت سینه در حال کوچک شدن است، لایه زیرین برداشته شده و سینه شکل داده می‌شود.

گاهی اوقات برای سینه های خیلی بزرگ، نوک پستان و دور آن ممکن است برداشته شده و به قسمت بالاتر آورده شود.

این بافت‌ ها کنار هم میگیرند تا یک سینه  کوچک ‌تر را شکل دهند. به منظور ساخت فرم جدید بخیه‌ ها در زیر بافت‌ های سینه قرار گرفته اند.

بخیه ها، پوست چسبنده و چسب مخصوص جراحی پوست را می‌بندند. خط ‌های روی بافت دائمی هستند، اما در بیشتر موارد کم رنگ شده و می‌توانند به طور چشم گیری بهبود یابند.

نتایج عمل ماموپلاستی سینه سریعا قابل مشاهده است. در طول زمان تورم‌ های بعد از جراحی بهبود می‌یابند و خط‌ های بافت از بین خواهند شد. رضایت شما از ظاهر جدیدتان باید ادامه یابد تا به بهبودی تان کمک کند.

آمادگی برای عمل ماموپلاستی و نکات قبل عمل

قبل از عمل ماموپلاستی باید یک سری فرایند را رعایت کنید که بسیار کارساز خواهند بود.

برای نمونه باید کافی روی پزشک جراح داشته باشید تا سلامتی کلی شما برای انجام عمل تضمین شود.

قبل از  هر اقدامی جهت عمل ماموپلاستی، انتظارات از وضعیت ظاهری سینه ی خود را بررسی کنید و با پزشک متخصص مشورت کنید.

بعد از بررسی و مشاوره کامل با دکتر باید از سینه شما عکس برداری شود تا اقدامات تشکیل پرونده برای شما شروع شود. آزمایش هایی که پزشک برایتان  تجویز میکند را باید انجام بدهید.

ماموگرافی می تواند یکی از دستورات پزشک باشد که قبل از عمل باید انجام شود.

یکی از مواردی که قبل از عمل حتما باید رعایت کنید این است که 48 ساعت قبل از عمل زیبایی سینه سیگار را کنار بگذارید، مصرف آسپرین و دیگر دارو های ضد التهابی قبل از عمل قطعا توصیه نمی شود.

شما برای انجام این عمل حتما به همراه نیاز دارید که اگر بستری شوید بتواند به شما کمک کند.

نکاتی که بعد عمل ماموپلاستی باید رعایت شود

مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی نیز بسیار مهم و حیاتی هستند و انجام تک به تک آن ها ضروری هستند. و روی عمل شما تاثیر بسزایی دارند، در ادامه بیشتر با این مراقبت های مهم آشنا می شویم.

همان روز عمل فرد توسط پزشک بصورت کامل چک می شود و بعد از بررسی وضعیت سلامت فرد دکتر تشخصی به ترخیص بیمار می شود.

پس از ترخیص فردی که عمل را انجام داده باید مراقب محل عمل باشد و از آن به خوبی مراقبت کند.

احتمالا لازم است بعد از عمل، تا مدتي در خانه، يك سوتین مخصوص بپوشيد. پوشيدن سوتین به منظوركاهش تورم سينه‌ ها و محافظت از سينه‌ ها تا زمان بهبودی كامل بعد از جراحي مي‌باشد.

نحوه استفاده از مواد غدایی نیز بدین صورت می باشد که ابتدا باید با نوشیدن مایعات رژیم غذایی خود را شروع کند و بعد از 48 ساعت فرد میتواند حمام کند.

فردی که عمل ماموپلاستی را انجام داده باید به شکلی استراحت کند یا بخوابد که فشاری به سینه هایش وارد نشود.

بهتر آن است تا بعد از عمل مدتی به پشت بخوابید و سرتان  تقریباً 30 درجه بالاتر از بدن تان قرار بگیرد.

درد جراحی ماموپلاستی، برای مدت کوتاهی طبیعی است و با مصرف مسکن قابل تحمل است .

البته بهتر است خیلی دراز نکشد و به آرامی راه برود. و انجام کارهای سنگین را به هفته ی بعد از عمل موکول کند.

استفاده از دخانیات و مشروبات الکی تا 14 روز پس از عمل اکیدا ممنوع می باشد. همچنین دارو هایی که پزشک برای فرد در نظر می گیرد را به طور منظم استفاده شود.

به طور كلي خوب نشدن جاي زخم جراحي به طور مناسب و وسيع بودن جاي زخم جراحي، در بين افراد سيگاري بيشتر شايع است.

از دست کاری جای زخم حتما خودداری شود ولی استفاده از کرم های مرطوب کننده مانعی ندارد.

هزینه های انجام عمل ماموپلاستی

هزینه عمل مامو پلاستی را به سادگی نمی توان اعلام کرد زیرا این عمل انواع مختلفی دارد و طیف گسترده ای را در بر می گیرد.

بسته به خدماتی که فرد دریافت می کند، هزینه نیز می تواند متفاوت باشد.

شرایطی مانند هزینه بی هوشی، لباس هایی که هنگام عمل از آن استفاده می شود ،نسخه های فرد متقاضی، هزینه دستمزد جراح و آزمایشات پزشکی بر روی هزینه های تمام شده ی عمل تأثیر می گذارند.

سطح و سابقه ی خود پزشک جراح؛ کلینیک و … نیز تاثیر زیادی بر روی هزینه ها می گذارد و ممکن است این هزینه ها متفاوت باشد.

هر کلینیک هزینه تمام شده ی مربوط به خود را دارد و می تواند در افزایش و کاهش هزینه ها تاثیر داشته باشد.

توجه داشته باشید که عمل ماموپلاستی در مرکز جراحی انجام میگیرد.

درصد موفقیت عمل ماموپلاستی

یک جراحی ماموپلاستی موفق می تواند باعث کاهش درد در قسمت بالای پشت، گردن و شانه شود. همچنین ممکن است توانایی شما در مشارکت در فعالیت های جسمانی را افزایش دهد و تصویر مثبتی برای شما به همراه  داشته باشد.

اگر چه بلافاصله پس از ماموپلاستی شما نتایج کار را مشاهده می کنید اما به یاد داشته باشید که ممکن است ماه ها طول بکشد تا تورم به طور کامل برود و زخم های جراحی محو شود. نتیجه نهایی معمولا دائمی است اگرچه شکل و اندازه سینه می تواند به علت عواملی مانند پیری و افزایش وزن تغییر کند.

درصد موفقیت عمل ماموپلاستی

نتایج جراحی کوچک کردن سینه فوری و چشمگیر است.

جراحی به طور قابل توجهی، درد دائمیِ پشت و شانه ها و ناراحتی کلی که سینه های بزرگ و سنگین موجب می شدند را می کاهد.

سینه هایتان کوچکتر و شاداب تر خواهند بود که موجب اعتماد بنفس و زندگی راحت تر می شود.

بیماران ما از راحتی که با سینه های کوچکتر تجربه می کنند، شگفت زده می شوند؛

نه تنها لباسهایشان بهتر اندازه می شود بلکه می توانند تنوع بیشتری در انتخاب لباس داشته باشند.

همچنین از ظاهر کلی شان راضی هستند و درد، بی حسی یا حساس بودن سینه ها معمولا یک ماه پس از جراحی از بین می رود.

پس نتیجه می گیریم اگر در انتخاب جراح قبل از عمل دقت کافی را داشته باشید ؛ موفقیت عمل خود را تضمین می کنید.

برای انتخاب درست جراح عمل ماموپلاستی با مشاوران کلینیک تخصصی پوست و مو نیل در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *