از صفر تا صد عمل ماموپلاستی

عمل ماموپلاستی در واقع نوعی جراحی زیبایی سینه‌ها است که می‌تواند با اهداف مختلفی برای کوچک‌تر کردن و یا حتی سفت کردن سینه‌ها انجام گیرد. با استفاده از این عمل زیبایی سینه همچنین می‌توان مشکلاتی همچون عدم تقارن بین دو سینه را برطرف کرد. اگر بخواهیم تعریف واضح‌تری از عمل ماموپلاستی به شما ارائه دهیم می‌توانیم بگوییم که این عمل، درواقع نوعی عمل زیبایی است که با هدف تغییر سایز سینه‌ها انجام می‌پذیرد. لازم به ذکر است که دامنه استفاده از این عمل صرفا به “تغییر سایز سینه” محدود نمی‌شود بلکه از آن می‌توان برای “تغییر دادن حالت سینه” نیز استفاده کرد. این عمل جراحی زیبایی به دو صورت ماموپلاستی افزایشی و یا ماموپلاستی کاهشی انجام می‌شود که در ادامه قصد داریم به صورت کامل درباره هریک از آن‌ها و تفاوتی که با یکدیگر دارند، صحبت کنیم.


مشاوره رایگان


۰۲۱۴۱۲۳۳


مشاوره رایگان


۰۲۱۴۱۲۳۳

ماموپلاستی

ماموپلاستی برای چه افرادی مناسب است؟

عموما جراحی ماموپلاستی سینه یک راه قابل اعتماد برای بانوانی است که بنابر دلایل مختلفی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است، از وضعیت ظاهری سینه‌های خود راضی نیستند و تمایل دارند آن‌ها را به ایده‌ال خود نزدیک‌تر سازند. به عبارت بهتر، این عمل جراحی برای افرادی که از سایز سینه‌های خود به علت بیش‌ازحد بزرگ بودن و یا کوچک بودن راضی نیستند و یا افرادی که سینه‌های شل و افتاده‌ای دارند، گزینه بسیار مناسبی است. دقت داشته باشید که همیشه این عمل جراحی با هدف رسیدن به اندام بهتر انجام نمی‌پذیرد. به عنوان مثال، عموما افرادی که سینه‌های بیش ازحد بزرگی دارند، دردهای زیادی را در قسمت‌های مختلف ستون فقرات خود (به ویژه در قسمت گردن و کمر) تجربه می‌کنند و یا ممکن است به هنگام انجام فعالیت‌های روزانه خود و یا حتی ورزش کردن، با مشکلات زیادی مواجه شوند. این افراد، عمل ماموپلاستی را راه حلی برای داشتن زندگی بهتر و بدون شک اندامی جذاب‌تر می‌دانند.

اما چه عواملی می‌تواند در زیبایی ظاهری سینه‌های افراد تاثیرگذار باشد؟ در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین وجوه پاسخ به این سوال به صورت فهرست‌وار اشاره شده است:
– سن
– ژنتیک
– تجربه کردن شرایطی همچون بارداری و شیر دادن
– و …
لازم به ذکر است که افزایش وزن نیز از جمله دلایل مهمی است که می‌تواند در زیبایی ظاهری بدن و به صورت خاص، زیبایی ظاهری سینه افراد نقش بسیار برجسته‌ای را داشته باشد.
اگر قرار است در آینده نزدیک تحت این عمل جراحی زیبایی قرار بگیرید و یا اینکه علاقمند هستید اطلاعات خود را درباره این عمل جراحی افزایش دهید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

انواع عمل ماموپلاستی

همان‌طور که در قسمت ابتدایی این مقاله نیز به آن اشاره شد، عمل ماموپلاستی به دو صورت مختلف ماموپلاستی افزایشی و ماموپلاستی کاهشی انجام می‌شود که در ادامه این مقاله قصد داریم هریک از آن‌ها را به صورت جداگانه مورد بررسی خود قرار دهیم.

ماموپلاستی کاهشی

عمل ماموپلاستی سینه در واقع عملی است که بر روی کاهش سایز سینه افراد تمرکز دارد. در این عمل زیبایی، پزشک با استفاده از برداشتن بافت‌ چربی موجود در سینه، پوست اضافی آن و همچنین غدد داخلی درون سینه، به فرد برای رسیدن به اندام ایده‌آل او کمک می‌کند.
اما آیا این عمل برای همه افرادی که سینه‌های بزرگی دارند، مناسب است؟ در ادامه قصد داریم پاسخ به این سوال بسیار مهم را از جنبه‌های مختلفی مورد بررسی خود قرار دهیم.

– یکی از لازمه‌های این عمل جراحی، داشتن سایز ثابت سینه است از این رو این عمل جراحی برای افرادی که سنشان کمتر از 18 سال باشد، علی‌رغم داشتن سینه‌های خیلی بزرگ، به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. به عبارت بهتر، برای این عمل لازم است که فرد پروسه بلوغ خود را به صورت کامل پشت سر گذاشته باشد و دارای سینه‌هایی با سایز ثابت باشد.

– افرادی که قصد باردار شدن در آینده را دارند، لازم است با احتیاط بیشتری درباره استفاده از این عمل جراحی زیبایی سینه، تصمیم گیری کند و حتما در تصیم خودشان، نظر یک پزشک حاذق را نیز لحاظ کنند. چراکه این عمل جراحی می‌تواند در زندگی پس از بارداری آن‌ها، به صورت خاص شیر دادن به نوزادشان، اختلالاتی را ایجاد کند. اختلالاتی که شاید مانع آن شوند که فرد بتواند به نوزاد خود شیر دهد.

ماموپلاستی افزایشی

عمل جراحی ماموپلاستی افزایشی عموما به افرادی توصیه می‌شود که یا سینه‌های کوچکی دارند و یا اینکه سینه‌های آن‌ها دارای تقارن نیست.

ماموپلاستی از طریق قرار دادن پروتز درون سینه‌ها

در این روش، پزشک با استفاده از ایمپلنت کردن پروتزهایی که عموما از جنس سیلیکون هستند به فرد برای داشتن اندام ایده‌آلش کمک می‌کند. پروتز در لایه زیرین ماهیچه سینه ها قرار می گیرد. در برخی موارد جراحی لیفت سینه همراه با پروتز سینه انجام می گیرد و همزمان که سینه ها بالا کشیده می شوند، از پروتز سینه هم برای حجم دهی به سینه ها کمک گرفته می شود.

مزایای ماموپلاستی

در این قسمت از مقاله، قصد داریم به بیان بخشی از مهم‌ترین مزیت‌های عمل جراحی ماموپلاستی بپردازیم پس با ما همراه باشید.

  • همان‌طور که گفته شد داشتن سینه‌های بزرگ، می‌تواند منجر به اعمال فشار بر مهره‌ها در قسمت‌های مختلف ستون فقرات به ویژه گردن و کمر شود. اتفاقی که سبب می‌شود فرد در این نواحی، دردهایی را احساس کند. لازم به ذکر است که اعمال این فشار، اگر از حد مشخصی تجاوز پیدا کند، سبب خم شدن قامت افراد نیز می‌شود. از این رو، عمل ماموپلاستی برای این دسته از افراد، راه بسیار امنی است تا بتوانند برای همیشه با دردهای ستون فقرات خود خداحافظی کنند.
  • داشتن سینه‌های بزرگ ممکن است برای انجام فعالیت‌های روزانه توسط فرد، مشکلاتی را ایجاد کند. به عنوان مثال، فرد به واسطه داشتن سینه‌های بزرگ نتواند برخی از حرکات ورزشی سنگین را انجام دهد. برای این دسته از افراد نیز عمل ماموپلاستی، راهی برای داشتن زندگی راحت‌تر است و این یک مزیت مهم برای آن‌ها محسوب می‌شود.
  • برای همه افراد، داشتن زیبایی ظاهری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همان‌طور که می‌دانیم، بحث زیبایی ظاهری یکی از موضوعات بسیار مهمی است که می‌تواند اعتماد به نفس افراد را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد. بنابراین برای این دسته از افراد، ماموپلاستی راهی برای داشتن اعتماد به نفس بالاتر است. اعتماد به نفسی که می‌تواند بقیه جنبه‌های زندگی فردی و اجتماعی او را تحت تاثیر خود قرار دهد.

نکات مهم قبل از جراحی سینه

حالا که با این عمل جراحی، انواع مختلف آن و مزیت‌هایش در کنار یکدیگر آشنا شدیم بهتر است که نکات مهمی که لازم است قبل از ماموپلاستی به آن‌ها دقت ویژه‌ای شود را در کنار یکدیگر مرور کنیم.

حداقل و حداکثر سن برای جراحی زیبایی سینه

همان‌طور که پیش‌تر نیز به آن اشاره شد، لازمه اصلی این عمل جراحی، داشتن سینه‌هایی با سایز ثابت است و از این جهت، فرد بهتر است که کمتر از 18 سال سن نداشته باشد. عموما این عمل جراحی برای افراد با سنین مختلف 19 الی 64 سال انجام می‌شود. در این بازه:
– چیزی حدود 50 درصد آن‌ها، 19 الی 34 سال سن دارند.
– چیزی حدود 38.7 درصد آن‌ها 35 الی 50 سال سن دارند.
– 11 درصد آن‌ها، 51 الی 64 ساله هستند.
– 2 درصد این افراد هم یا بالای 65 سال سن دارند و یا برخلاف توصیه پزشکان، زیر 18 سال اقدام به انجام عمل ماموپلاستی کرده‌اند.

شیردهی بعد از عمل سینه

در پاسخ به این سوال باید گفت که اگر پزشک در این عمل جراحی به نکاتی همچون محل برش، محل قرار دادن پروتز و … دقت ویژه‌ای داشته باشد، بیمار در آینده و به صورت خاص برای شیردادن به نوزاد خود با مشکل خاصی مواجه نخواهد شد.

محل برش

اگر محل برش سینه جهت پروتز سینه در قسمت‌هایی نظیر نوک سینه و یا هاله اطراف آن نباشد، امکان آسیب رسیدن به اعصابی که وظیفه آزاد کردن شیر مادر را بر عهده دارند، وجود نخواهد داشت. در نتیجه خللی به توانایی فرد جهت شیر دادن به نوزادش وارد نمی‌شود.

محل قرار دادن پروتز

در صورتی که پزشک، پروتز را در قسمت زیرین لایه ماهیچه‌ای سینه قرار دهد، فرد در بحث شیر دادن به نوزاد خود با مشکل خاصی مواجه نخواهد شد.

عکس از جراحی ماموپلاستی

مراحل و چگونگی انجام ماموپلاستی

عمل ماموپلاستی سینه همچون دیگر جراحی‌ها دارای مراحل مختلفی است که در ادامه قصد داریم هریک از آن‌ها را مورد بررسی خود قرار دهیم.

• بیهوشی

اولین مرحله برای انجام هر عمل جراحی و به صورت خاص ماموپلاستی، بیهوش کردن بیمار است. مدت زمان لازم برای چنین عملی چیزی حدود 2 الی 4 ساعت است که فرد در طول آن، تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد.

• ایجاد برش

در این قسمت جراح با درنظرگیری شکل بافت سینه، یکی از سه الگوی برشی رایج برای عمل ماموپلاستی را انتخاب می‌کند. اسامی این سه الگوی برش به همراه توضیحاتی در ادامه آورده شده است:

• برش با الگوی سوراخ کلید

در این الگوی برش، جراح ابتدا دور سینه را برش می‌زند. در ادامه نیز یک برش عمودی تا قسمت زیر شیار سینه می‌زند.
– برش با الگوی گرد که تحت عنوان الگوی دوناتی نیز شناخته می‌شود.
در این الگوی برش، جراح هاله دور پستان را برش می‌دهد.
– برش با الگوی T وارونه که تحت عنوان الگوی لنگری نیز شناخته می‌شود.
در این روش، جراح ضمن استفاده از دو الگوی پیشین، یک برش دیگر را به صورت افقی در قسمت زیر سینه می‌زند.

• بریدن بافت اضافه

پس از برش زدن، نوبت به بریدن بافت‌های اضافه می‌رسد. جراح در این شرایط برای فرم دادن به سینه و یا کاهش سایز آن، لازم است بافت چربی، پوست اضافه سینه و همچنین غدد داخلی درون آن را تخلیه کند. در برخی از اعمال جراحی که با هدف متقارن کردن سینه‌ها انجام می‌شود، ممکن است محل قرارگرفتن نوک سینه‌ها نیز تغییر پیدا کند.

• استفاده از پروتز سینه در صورت انجام ماموپلاستی افزایشی

در ادامه نیز پزشک، اقدام به قرار دادن پروتز می‌کند. دقت داشته باشید که بیمار موظف به تهیه پروتز برای انجام این عمل جراحی است.

• بخیه زدن

آخرین مرحله این عمل جراحی نیز بخیه زدن است. برای درک بهتر کلیه مراحل گفته شده به شما توصیه می‌کنیم که اگر در آستانه انجام این عمل جراحی هستید، اقدام به دیدن فیلم عمل ماموپلاستی کنید. فیلم‌هایی که در واقع نمونه کار ماموپلاستی از کلینیک انتخابی شما می‌باشند، بهترین گزینه هستند.

مراقبت های بعد از جراحی ماموپلاستی

نتیجه‌ای که در نهایت بعد از انجام عمل ماموپلاستی، مشاهده می‌کنید تا حد بسیار زیادی به میزان توجه شما به ” مراقبت‌های بعد از جراحی” بستگی دارد. از این رو لازم است تمامی نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است را به یاد داشته باشید و خود را ملزم به انجام آن‌ها بدانید.

– نشانه‌های خطرناک را بشناسید و در صورت رویت حتی یکی از آن‌ها، به پزشک مراجعه کنید.

بعد از انجام عمل ماموپلاستی و ظهور هریک از نشانه‌های زیر لازم است که شما بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید تا معاینه شوید.

• تب
• لرز
• خونریزی سینه‌ها
• قرمز شدن سینه‌ها
• التهاب و یا تورم غیرطبیعی سینه‌ها

– ضد عفونی کردن جای زخم و نیز تعویض دائم پانسمان‌ها را از یاد نبرید.

پس از اتمام عمل جراحی زیبایی سینه، پزشک، سینه‌ها را با استفاده از نوع خاصی از سوتین‌ها که “سوتین بعد از ماموپلاستی” نام دارند و همچنین بانداژ، پانسمان می‌کند. برای جلوگیری از عفونت زخم‌ها بعد از عمل، لازم است که شما پیوسته اقدام به تعویض این پانسمان‌ها و همچنین شستن جای زخم‌ها کنید.

– استفاده از داروها را به تعویق نیندازید.

بسته به نظر پزشک معالج خود، لازم است برای جلوگیری از عفونت محل زخم‌های خود، از یک یا تعدادی آنتی‌بیوتیک استفاده کنید. بنابراین، لازم است که قرص ها را راس زمان مشخصی استفاده کنید. لازم به ذکر است که برای کاهش دردهای بعد از عمل ماموپلاستی، استفاده از مسکن‌ها (زیر نظر پزشک) بلامانع است.

– انجام فعالیت‌های سنگین را به تعویق بیندازید.

بهتر است که تا یک ماه و نیم (شش هفته) بعد از انجام این عمل جراحی، از انجام فعالیت‌های سنگینی همچون ورزش کردن، پرهیز کنید. لازم به ذکر است که در این دوره شش هفته بهتر است وسایل سنگین را حمل نکنید. از دیگر فعالیت‌هایی که بهتر است در این دوره از انجام آن‌ها دوری کنید می‌توان به رانندگی طولانی مدت اشاره کرد.

– حواستان به رژیم غذایی‌تان باشد.

در این مدت، بهتر است مقدار نمک مصرفی خود را زیر نظر داشته باشید و از مصرف غذاهای شور پرهیز کنید. این مسئله تا حد بسیار زیادی می‌تواند در کاهش تورم سینه‌ها موثر واقع شود. همچنین بهتر است که در این دوره شش هفته ای، تا حد امکان از مایعات استفاده کنید.

– استفاده از سوتین‌های طبی مخصوص تا یک ماه اول

لازم است که فرد بعد از انجام عمل ماموپلاستی، به مدت یک ماه به صورت 24 ساعته حتی به هنگام خواب از یک نوع سوتین طبی مخصوص استفاده کند.

– تغییر سبک زندگی

لازم است که افراد تا شش هفته پس از عمل ماموپلاستی از مصرف سیگار و سایر دخانیات دوری کنند.

ورزش و فعالیت سنگین بعد از ماموپلاستی

همانطور که در قسمت پیشین به آن اشاره شد لازم است فرد تا شش هفته بعد از انجام این عمل از انجام ورزش‌های سنگین دوری کند تا به این وسیله بتواند به خوبی دوره نقاهت عمل ماموپلاستی را پشت سر بگذارد.

خوابیدن بعد از جراحی سینه

پیش از پرداختن به بحث نحوه خوابیدن بعد از انجام عمل ماموپلاستی، لازم است بدانید که خواب کافی در کاهش دوره نقاهت این عمل نقش بسیار مهمی دارد. اگرچه به علت شدت درد و التهاب سینه‌ها به ویژه در نخستین روزهای بعد از جراحی، عملا امکانی برای خوابیدن فرد در یک وضعیت راحت وجود ندارد. البته برای به حداقل رساندن این دردها، استفاده از مسکن بلامانع است.
درباره نحوه خوابیدن بعد از انجام این عمل (به صورت خاص ماموپلاستی افزایشی) نیز باید گفت که باید از خوابیدن بر روی شکم و همچنین پهلو، پرهیز شود. بنابراین، فرد تنها مجاز به خوابیدن بر روی پشت است. چنین وضعیت خوابیدنی علاوه برآنکه از جمع شدن آب میان‌بافتی در داخل سینه جلوگیری به عمل می‌آورد، به خوش‌فرم‌ شدن و متقارن‌ شدن سینه‌ها نیز کمک می‌کند.

هزینه جراحی تمام شده جراحی ماموپلاستی در کلینیک نیل

هزینه انجام این عمل جراحی، تابع پارامترهای متعددی است که در ادامه به تعدادی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره شده است:

– روشی که جراح برای انجام این عمل به کار می‌گیرد.
– مدت زمان لازم برای انجام عمل ماموپلاستی
– اندازه سینه‌ها (هزینه لازم برای ماموپلاستی سینه‌های بزرگ، بدون شک بالاتر است.)
لازم به ذکر است که گهگاه در کنار عمل ماموپلاستی، ممکن است فرد به عمل‌های جراحی دیگری نیاز داشته باشد که این مسئله قیمت ماموپلاستی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. به عنوان مثال اگر جراح حین عمل، متوجه پستان فرعی در بدن فرد شود، لازم است که آن را حین جراحی به صورت کامل جدا کند. در بعضی از موارد نیز ممکن است فرد بعد از عمل ماموپلاستی به عمل جراحی همچون متقارن‌سازی احتیاج پیدا کند که هزینه‌های مربوط به آن لازم است به صورت جداگانه و توسط بیمار پرداخت شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed