آیا گلوله شدن ژل لب طبیعی است یا باید نگران آن باشیم؟

برای رسیدن به زیبایی و جذابیتی بیشتر، نیاز به تغییراتی در ظاهر خود دارید، این تغییرات می‌تواند در بدن شما به واسطه ورزش و تلاش فراوان قابل دسترس باشد یا با انجام عمل‌های زیبایی حاصل شود. اما هر چه که هست باید درست و اصولی انجام شود تا نتیجه باب میل باشد. گاهی ممکن است که دلایلی همچون اعتماد به پزشکان و مراکز غیر معتبر سبب شود تا علاوه‌بر هزینه و ظاهر، سلامتی شما نیز به خطر بیفتد. گلوله شدن ژل لب یکی از مواردی است که بروز آن می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، امروز با بررسی تمامی جوانب این موضوع در خدمت شما هستیم تا در کاهش نگرانی و بهبود شرایط شما سهیم باشیم.

صفت شدن ژل در لب

نتیجه‌ای که از عمل زیبایی انتظار دارید به دو دلیل می‌تواند مطابق میل شما نباشد، ابتدا عدم انتخاب درست یک مرکز معتبر، در کنار کادری کاربلد که می‌تواند در کسب نتیجه نهایی بسیار تاثیرگذار باشند، اما آنچه که نباید تاثیر آن را دست کم گرفت، بدون شک نحوه مراقبت بعد از انجام عمل است. مراقبت بعد از عمل زیبایی به قدری مهم است که اگر شما برای عمل زیبایی حتی هزینه زیادی هم پرداخت کنید، ممکن است که عدم مراقبت درست، تمامی هزینه و سرمایه شما را تحت تاثیر قرار دهد.

بروز توده و گلوله شدن ژل لب بعد از عمل می‌تواند نگرانی‌های فراوانی را برای شما به همراه داشته باشد. سفت شدن و گلوله شدن ژل لب در هفته‌های ابتدایی یک موضوع کاملا طبیعی است و نیازی به نگرانی نیست. اگر این تورم‌ها در یکی دو هفته اول ناپدید نشد، در صورتی که تمامی موارد مراقبتی را رعایت کرده باشید، احتمال خطا پزشک در تزریق نادرست ژل وجود دارد.


ابتدا لازم است با ماهیت ژل تزریقی آشنا شوید تا در ادامه از مراقبت‌های بعد از تزریق ژل و راه‌های درمان گلوله شدن ژل لب برای شما بگوییم.

ژل هیالورونیک اسید

به غیر از کلاژن که داستانی متفاوت دارد و به دلیل ماندگاری کم، استفاده از آن محدود شده است، ژل هیالورونیک اسید بهترین گزینه ممکن برای تزریق در لب و دیگر قسمت‌هایی است که نیاز به جوان سازی دارند. این ماده که خود منبعی طبیعی از بدن انسان دارد، با کمترین عوارض جذب شده و بعد فاصله زمانی 6 الی 24 ماه، بسته به نوع و غلظت ماده جذب می‌شود. این ماده که روزانه 5 گرم از آن در بدن جذب می‌شود برای تزریق نیاز به رعایت برخی اصول‌ها دارد. عملکرد این ماده به گونه‌ای است که وقتی به بدن تزریق می‌شود، علاوه‌بر ایفا نقش به عنوان یک شبکه زیر پوستی، در افزایش جریان خون و به تبع آن تغذیه بافت‌هایی مانند لب، باعث حجیم شدن لب‌ها می‌شود.

وقتی که از گلوله شدن ژل لب صحبت می‌کنیم؛ دیگر زمان مناسبی برای صحبت در مورد موضع تزریق ژل بهتر است یا چربی نیست. در واقع در این شرایط شما باید صرفا به چگونگی و نحوه مراقبت بعد از تزریق ژل لب توجه ویژه داشته باشید. اما نگران نباشید؛ همین ابتدا لازم است به عنوان یکی از مزایای تزریق ژل به نسبت سایر موارد تزریقی بگوییم که هیالورونیک اسید به دلیل طبیعی بودن و هم‌چنین واکنش پذیری با آنزیم هیالورونیداز در صورت گلوله شدن هم نمی‌تواند خطرات آن‌چنانی را برای شما به همراه داشته باشد. اما این موضوع سبب نمی‌شود تا به توصیه‌های پزشک بی‌توجه باشید.


جلوگیری از گلوله شدن ژل در لب

مروری بر مطالب گذشته

گلوله شدن ژل لب یک حالت نادر ولی محتمل بعد از تزریق ژل به لب به شمار می‌رود. نمایان شدن این حالت که در ابتدا باعث نگرانی فرد می‌شود؛ به مواردی هم‌چون عدم تخصص پزشک و یا عدم مراقبت‌های لازم وابسطه است.

گلوله شدن ژل لب و دلایل اولیه آن

علت گلوله شدن ژل لب به عوامل مختلفی مرتبط است، برای مثال در روز‌های ابتدایی ممکن است که شما با سفت شدن یا گلوله شدن ژل لب مواجه شوید، ولی در روز‌های ابتدایی این موضوع نگران کننده نیست، منظور از روز‌های ابتدایی فاصله زمانی هفته اول تا هفته دوم است، مثلا شما باید تا روز دهم حداقل شاهد کاهش میزان قابل توجهی از تغییرات باشید. اما اگر شاهد روند بهبودی نبودید، می‌بایست به پزشک خود مراجعه کنید تا مشکل شما را برطرف کند.


نکته جالب در خصوص فیلرها

اسید هیالورونیک‌ها یک نوع قند طبیعی در بدن به شمار می‌روند که هدف و وظیفه آن قرار گرفتن در فضای مابین کلاژن و الاستین پوست است. در واقع اسید هیالورونیک‌ها این فضا را پر کرده و چین و چروک‌ها را محو می‌کنند.


مطالب پیشنهادی و مرتبط

دلایلی که باعث می‌شود تا گلوله شدن ژل لب تبدیل به یک معضل بزرگ شود همان‌ طور که گفتیم بدون شک در ابتدا عدم انتخاب پزشک مناسب و متخصص خواهد بود، که با استفاده از تزریق بیش از اندازه باعث گلوله شدن لب بعد از تزریق می‌شوند. البته که گلوله شدن یا به اصطلاح صفت شدن صرفا بخشی از پیامدهای تزریق نامناسب  است. اما اگر این رویه ادامه داشت پیشنهاد ما مراجعه به پزشک است، توجه داشته باشید که درصورت عدم مراجعه امکان مواجه شدن با موارد زیر وجود دارد.

 • ابتدا عفونت به واسطه تزریق ژل بیش از حد است که علاوه‌بر ظاهر شما تاثیر مستقیمی در سلامتی شما خواهد داشت. پس پیشنهاد یا بهتر است تاکید ‌کنیم که بعد از گذشت چند روز ابتدایی و رفع نشدن مشکل حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • گاهی ممکن است با نشت ماده تزریق شده مواجه شویم، در این صورت نیاز به تخلیه و خروج ماده تزریق شده است.
 • گرانولوم، نوعی واکنش التهابی است که می‌تواند یکی از سرآمد‌های ناگوار عدم توجه به گلوله شدن ژل لب باشد.
 • مرگ بافت اندام تحت عمل، از موارد دیگری است که می‌تواند از تزریق ژل به رگ‌های بافت مورد نظر و عدم خون رسانی حاصل شود.
 • از دیگر موارد محتمل در بروز تصویر زیر می‌توانیم به تمایل ژل به جذب آب اشاره کنیم که می‌تواند گلوله شدن ژل لب را به همراه داشته باشد.
نتایج گلوله شدن ژل در لب

همانطور که گفتیم و مجدد برای رفع نگرانی شما تکرار خواهیم کرد، بروز این حالت در روز‌های ابتدایی موضوع نگران کننده‌ای نیست، و باید با آن کنار بیاید، در بیشتر مواقع، زمانی که فرد بعد از تزریق با موارد این چنینی رو‌به‌رو شده است، رعایت موارد بالا در همان چند روز ابتدایی سبب شده تا دیگر خبری از گلوله شدن و سفتی بافت لب نباشد. در این قسمت به نکات مهم در این زمینه اشاره می‌کنیم ولی برای پاسخ به سوالات بیشتر، مثلا سیگار کشیدن بعد از تزریق ژل لب و سوالات این چنینی پیشنهاد ما مراجعه به مقاله مراقبت‌ های بعد از تزریق ژل است.

 • پس از تزریق از کمپرسور یخ برای کاهش تورم استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم که این کار را به آرامی انجام دهید.
 • از دست زدن، فشار دادن و از همه بدتر سوزن زدن توده ایجاد شده، خودداری کنید. این کار باعث تورم و حساسیت بیشتر توده می‌شود.
 • پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا بررسی کنید که آیا مورد پیش آمده از جنس توده و گلوله شدن ژل لب است یا یک تورم ساده.
 • کبودی حاصله رفته به رفته کمتر می‌شود یا از میزان آن کاسته نمی‌شود؟ اگر از میزان آن کاسته نمی‌شود احتمال بروزآسیب به بافت رگ وجود دارد.
 • اما نکته آخر که پیشنهاد می‌کنیم توسط پزشک بررسی شود، نرم یا سفت بودن توده است، توده اگر نرم باشد بیان‌گر تورم است که با ماساژ از بین خواهد رفت، اما اگر توده سفت باشد مشکل پیش آمده آلرژی یا حساسیت بدن شما به بافت ژل است.
و گلوله شدن تزریق ژل در لب

اما یک نکته مهم

نکته: مجدد توصیه می‌کنیم که به محل مورد نظر دست نزنید و از هر گونه ماساژ بپرهیزید.

پیشگیری برای جلوگیری از گلوله شدن ژل لب

 • از آرایش و استفاده از رژ لب تا چند روز دوری کنید.
 • با استفاده از مرطوب کننده‌‌های لب بعد از 48 ساعت لب‌های خود را مرطوب کنید.
 • از برخورد آب و دست تا 24 ساعت خودداری‌کنید.
 • سعی کنید تا 24 ساعت به روی گونه نخوابید.
 • تا 24 ساعت نوشیدن مشروبات الکلی ممنوع است.
 • از ماساژ و فشار به ناحیه مورد نظر خودداری کنید.

نتیجه‌ای که می‌توان گرفت

چکیده
گلوله شدن ژل در لب یکی از عوارض‌ نادر ولی محتمل بعد از عمل است که مهمترین عوامل آن، در عدم مراقبت صحیح، عدم تخصص پزشک و عدم اعتماد به مرکز معتبر ممکن است که رخ دهد، در این مقاله به بررسی تمامی جوانب این عوارض پرداختیم، اما به طور خلاصه گلوله شدن لب یکی از عوارض محتمل است که در چند روز اول محو خواهد شد، اما اگر در چند روز اول این مشکل برطرف نشد بهتر است که به پزشک مراجعه کنید.


مقالات پربازدید در بخش دانستی‌های نیل کلینیک

در برخی موارد دیده شده است که بیماران توده های کوچکی را بعد از تزریق برخی ژل ها مشاهده می کنند. نواحی ناصافی روی سطح لب ها ایجاد می شود که معمولاً بعد از مدتی صاف می شوند.

حل کردن فیلر لب با آنزیم هیالورونیک اسید مانند ویتراس یا هایلنیکس امکان پذیر است. این آنزیم ها زمانی که تزریق می شوند باعث می شود که فیلرهای بر پایه هیالورونیک اسید بعد از 5 دقیقه و با ماساژ مداوم حل شوند و از بین بروند.

بعد از مشورت با پزشک، شروع به ماساژ ملایم آن ها کنید. همچنین اگر بعد از دو هفته باز هم توده ها را مشاهده می کنید، به پزشک مراجعه کنید.

عفونت های مرتبط با تزریق فیلر ها خیلی متداول نیست. علائم عفونت شامل قرمزی، حساسیت، تورم و درد است. این تورم در برخی موارد با گلوله شدن لب بعد از عمل اشتباه گرفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *