عوارض لیزر موهای زائد بیکینی و زیر بغل تا چه حد جدی است؟

 

یکی از عواملی که با کاهش جذابیت ارتباط مستقیم دارد، وجود موهای زائد در بدن است؛ این موضوع به ویژه برای بانوان در خیلی از مواقع باعث کاهش اعتماد به نفس می‌شود. یکی از نقاط حساس برای بانوان ناحیه بیکینی است که عموما برای اصلاح آن با مشکلات ریز و درشتی روبه رو می‌شوند. لیزر، این مشکل را به طور کامل برطرف کرده، اما نکته‌ای که این وسط مطرح است و لازم دیدیم تا اطلاعاتی را در خصوص آن ارائه دهیم. عوارض و شایعاتی است که پیرامون این روش زیبایی می‌چرخد. پس همراه ما باشید تا به طور کامل به بررسی عوارض لیزر بیکینی و زیر بغل بپردازیم. البته اگر قصد آشنایی بیشتر با عوارض کلی لیرز موهای زائد را دارید، پیشنهاد می‌کنیم به مقاله عوارض لیزر  موهای بدن مراجعه کنید.

بررسی و شناخت عوارض واقعی لیزر بیکینی و زیر بغل

قبل از  پرداختن به موضوع بررسی عوارض لیزر موهای بیکینی و زیربغل به دو نکته بسیار مهم باید اشاره کنیم. ابتدا این موضوع که ناحیه بیکینی اشاره به کدام اندام دارد و نکته بعد بررسی مکانیزم دستگاه لیزر است که برای درک بهتر لازم است با این موارد بیشتر آشنا شویم تا درک بهتری از این موضوع داشته باشیم. پس به مدت حدود 5 دقیقه از وقت ارزشمند خود را با ما شریک شوید تا به بررسی عوارض لیزر موهای بیکینی و زیربغل بپردازیم.

هر آنچه که باید از عوارض لیزر بیکینی بدانید

ناحیه بیکینی

ناحیه بکینی که نام آن از مایو دوتکه بیکینی برداشته شده بیان‌گر نام محترمانه ناحیه تناسلی است. پس وقتی صحبت از لیزر ناحیه بیکینی می‌شود، هدف لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی و اطراف آن است. معمولا از لیزر  بیکینی برای افزایش لذت آمیزش استفاده می‌شود، ولی صرفا این موضوع تنها دلیل لیزر بیکینی نیست و دلایل زیاد دیگری که با جذابیت ارتباط دارند هم می‌تواند در تصمیم گیری تاثیرگذار باشد.

اما با توجه به جنس پوست این ناحیه، از نظر لطافت و تیرگی و شرایط خاصی که این ناحیه دارد، سبب شده تا برای تصمیم گیری برای انجام یا عدم انجام لیزر  با سردرگمی‌های فراوانی رو‌به رو شوید که ما امروز  مفصل در مورد عوارض لیزر بیکینی و زیر بغل صحبت خواهیم کرد.

مکانیزم دستگاه لیزر به چه شکل است؟

دستگاه لیزر برای از بین بردن مو های زائد از پرتو نور خاصی استفاده می‌کند. از دوران مدرسه و درس فیزیک به یاد داریم که اجسام روشن باعث انعکاس بخش زیادی از پرتوهای نور می‌شوند و اجسام تیره بیشتر پرتوهای نور را به خود جذب می‌کنند. در مورد لیزر هم همین گونه است، اما با رویکردی متفاوت! زمانی که پرتوهای نور از جانب لیزر به پوست تابیده می‌شوند، مقداری از این پرتوها از جانب پوست جذب و مقداری دیگر  دفع می‌شوند.

عوارض لیزر بیکینی و زیر بغل

اما چه گونه پرتوهای نور باعث جلوگیری از رشد موهای زائد می‌شوند؟ رشد مو به عوامل مختلفی بستگی دارد، از مهم‌ترین این موارد که می‌توانیم به آن اشاره کنیم، سلول‌های ملانین هستند که به عنوان سلول‌های رنگدانه مو شناخته می‌شوند و در صورت آسیب دیدگی، باعث عدم رشد مو می‌شوند. زمانی که پرتوهای نور به سطح پوست تابیده می‌شوند، تاثیر مستقیم برروی ملانین‌ها می‌گذارند و باعث جلوگیری از رشد موهای زائد می‌شوند. این آسیب دیدگی و عدم رشد شاید در ظاهر، موضوع پیچیده‌ای نباشد؛ اما در حقیقت این‌گونه نیست و ذره‌ای خطا درمانی می‌تواند آثار جبران نا‌پذیری را برای شما به همراه داشته باشد.

لیزر چه عوارض را می‌تواند در برداشته باشد؟ خب! خیلی ساده بود، پرتو تابیده می‌شود  و پس از آسیب‌رسانی به قسمتی که باعث رشد مو می‌شود، از رشد مو جلوگیری می‌کند. اما یک نکته مهم که باید به آن توجه ویژه داشته باشید، عبور پرتوهای نور از لایه سطحی پوست یا همان اپی‌درم است که می‌تواند آسیب‌رسانی به پوست را به همراه داشته باشد. هر چه که زمان تابش پرتو نور  بیشتر باشد، عوارضی که در پی خواهد داشت هم افزایش می‌یابد.


مروری بر مطالب گذشته

چکیده نکات
در لیزر  از پرتو نور برای آسیب رسانی به ریشه موهای زائد استفاده می‌شود.
لیزر  بیکینی از خدمات زیبایی پرطرفدار به حساب می‌آید.
بیکینی نام محترمانه ناحیه تناسلی بانوان است.

عوارض لیزر بیکینی، شایعه یا واقعیت

آیا لیزر ناحیه تناسلی باعث نازایی میشود؟ به طور کلی نه تنها برای انجام لیزر بیکینی، بلکه برای هر عمل یا خدماتی که با زیبایی در ارتباط است، امکان بروز عوارض به سه گونه مختلف وجود دارد:

ابتدا عوارضی که عادی و موقتی هستند، مانند تورم و قرمزی پوست که جزء جدایی ناپذیر  عمل‌ها و خدمات زیبایی به شمار می‌روند و سپس عوارضی که به حساسیت پوستی شما ارتباط دارند که از قضا این عوارض هم بعد از مدتی با مصرف دارو یا عمل کردن به توصیه‌های پزشک محو می‌شوند. اما دسته سوم که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید، عوارض خطرناکی هستند که به دلایل خطا پزشکی یا عدم اعتماد به یک مرکز معتبر رخ می‌دهد، که می‌تواند عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

عوارض لیزر موهای بیکینی

به طور کلی عوارض دسته سوم که به خطا درمانی ارتباط دارند، در صورت رعایت موارد ابتدایی در انتخاب پزشک بسیار نادر هستند. اما در مورد عوارض دسته اول و دوم موضوع کمی متفاوت است و شما در صورتی که ایده‌آل ترین مرکز را برای انجام لیزر انتخاب کنید هم با موارد این چنینی روبه رو خواهید شد.


نکته مهم که باید به یاد داشته باشید

اما موضوعی که لازم دیدیم تا به صورت یک نکته آن را بیان کنیم، ارتباط نتیجه حاصله با مراقبت بعد از لیزر است که در یک مقاله به صورت جداگانه به توضیح آن پرداختیم، پس به یاد داشته باشید شما اگر برای لیزر موهای زائد بیکینی و زیربغل به فکر نتیجه ایده‌آل هستید، حتما باید به موارد مهم مراقبت بعد از لیزر بیکینی و زیر بغل توجه ویژه داشته باشید.


اما از شایعه یا واقعیت صحبت شد، نکته‌ای که در این خصوص باید به آن توجه کنید، تحقیق جامع درمورد عوارض واقعی لیزر بیکینی و زیر بغل است. شایعات زیادی در این میان مطرح است مثلا یکی از شایعاتی که در مورد عوارض بیکینی بسیار شنیده می‌شود و مشخص است که زاده تخیل برخی از کارشناسان غیر متخصص در این زمینه است؛ نازایی ، آسیب به پرده بکارت و ابتلا به سرطان به دلیل ورود پرتوهای نوری به بافت درونی ناحیه تناسلی می‌باشد. این موضوع از نظر علمی کاملا اشتباه است، در واقع نهایت عمقی که پرتوهای نوری به آن نفوذ می‌کنند در حدود یک میلی‌متر است که به هیچ بافتی آسیب نمی‌زند. اما نکته‌ای که باید به آن توجه ویژه داشته باشید، انتخاب پزشک و مرکز معتبر است.


نکته مهم و کاربردی

هر چند که مطالعات پزشکی بی‌خطر بودن لیزر بیکینی را اثبات می‌کنند، اما اگر در دوران بارداری به سر می‌برید، پیشنهاد می‌کنیم که لیزر این ناحیه را به زمان دیگری موکول کنید.

عوارض لیزر بیکینی که با آن رو‌به رو خواهید شد

  • قرمزی و التهاب پوست
  • خارش
  •  التهاب و تورم فولیکول موها
  • سوختگی ملایم
عوارض لیزر بیکینی خطرناک است؟

این عوارض به صورت صد درصدی رخ می‌دهند و بعد از گذشت 24 الی 48 ساعت برطرف می‌شوند. این عوارض به دلیل واکنش طبیعی بدن رخ می‌دهد و به تخصص پزشک یا ناایمن بودن روش هیچ ارتباطی ندارند. همان‌طور راهکاری برای جلوگیری از بروز این عوارض وجود ندارد و برای کاهش این عوارض باید به مراقبت‌های قبل، بعد و میان جلسات توجه ویژه‌ای داشته باشید.

چند نکته مهم برای رسیدن به نتیجه ایده‌آل‌تر

  • حدود۱ تا ۲ روز قبل از لیزر  بیکینی ناحیه  مورد نظر را با احتیاط شیو کنید.
  • یک ماه قبل از لیزر (البته میزان دقیق آن را پزشک مشخص می‌کند)، از انجام اپیلاسیون، استفاده از موم و وکس و هر روشی که باعث کنده شدن مو از ریشه شود خودداری کنید، زیرا لیزر باید ریشه را تحت تاثیر خود قرار دهد.
  • هر نوع محصول مراقبتی مانند لوسیون‌، پودر، عطر، دئودورانت و… از محل تحت درمان پاک کنید.

در حالت کلی لیزر و به طور جزئی‌تر لیزر بیکینی اگر به یک پزشک متخصص و تیم حرفه‌ای اعتماد کنید، عوارض آن‌چنانی را برای شما به همراه نخواهد داشت، فقط ممکن است در حدود 48 ساعت احساس تورم و قرمزی شما را کمی اذیت کند که این موضوع با داروهایی که احتمالا پزشک برای شما تجویز می‌کند، درمان می‌شود. نکته‌ای که باید به آن توجه ویژه داشته باشید، شناخت موارد تاثیرگذار قبل یا بعد از لیزر است که می‌تواند از دغدغه ذهنی شما بکاهد، دو مقاله‌ای که توصیه می‌کنیم پس از این مقاله حتما مطالعه کنید، انواع پوست مناسب لیزر و سن مناسب لیزر است که اطلاعات شما را در این زمینه کامل می‌کند.


خلاصه مطالبی که در مقاله مطالعه کردید

عوارض لیزر  بیکینی و زیربغل که در برخی از خبرگزاری‌ها و رسانه‌های تلویزیونی به اشتباه و بی‌دلیل آن را عامل اصلی سرطان و نازایی می‌نامند اگر به دست پزشک حاذق و کلینیک شناخته شده مانند نیل انجام شود، می‌تواند جذابیتی دو چندان به ناحیه تناسلی ببخشد. البته که بروز برخی عوارض جزئی و موقتی کاملا طبیعی است و جای هیچ نگرانی نیست.

لیزر موهای زائد روشی ایمن و موثر است. در این روش اشعه لیزر تنها به سطح پوست برخورد می کند و ریشه موها را از بین می برد و خطری برای فرد ایجاد نمی کند.

اگر این روش بدون اینکه تحت نظر یک متخصص باشد انجام گیرد، می تواند خطراتی را موجب شود. ولی ندرتاً گزارشاتی مبنی بر آسیب به واژن گزارش شده است.

خیر. هیچ ارتباطی بین لیزر موهای زائد و باروری وجود ندارد. در طول روند درمانی، لیزر تنها فولیکول های موها را در سطح پوست از بین می برد و به ارگان های تناسلی آسیبی وارد نمی کند.

این روش درد قابل تحملی دارد ولی از آنجائیکه آستانه تحمل درد افراد مختلف متفاوت است، در برخی موارد می توان از بی حسی موضعی روی ناحیه تحت درمان استفاده کرد.

خیر به هیچ وجه. اشعه های ناشی از دستگاه لیزر موهای زائد تنها به سطح پوست تا عمق مشخصی که به ریشه موها برسد، برخورد می کنند. به همین دلیل هیچ خطری برای سرطان ایجاد نمی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *