الکترولیز بهتر است یا لیزر

داشتن موهای زائد برای هرکسی ناخوشایند است. شاید شما نیز به فکر روش هایی برای از بین بردن موهای زائد خود باشید و بخواهید با تصمیمی درست، عاقلانه و سالم از شر موهای زائد خود خلاص شوید. از روش های مختلف از بین بردن موهای زائد می توان به استفاده از انواع تیغ ها و ژیلت های موجود در بازار، لیزر موهای زائد، الکترولیز، انواع وکس ها، اپیلاسیون و غیره اشاره کرد.

مقایسه لیزر موهای زائد و الکترولیز

اما همانطور که می دانید و شاید هم تجربه کرده باشید، پس از استفاده ی طولانی مدت از تیغ و ژیلت، پوست بدن کمی تیره شده، موهای زائد کلفت و زمخت شده و پس از گذشتن مدت کوتاهی دوباره رشد خواهند کرد.

با وجود این شرایط انواع وکس ها و اپیلاسیون ها روی کار آمدند تا موهای زائد دیرتر شروع به رشد کرده و پوست نرم و لطیف تری داشته باشید اما یک مشکل بزرگ و عمده ی مردم در استفاده از وکس ها، دردناک بودن این محصولات می باشد.

حال وجود لیزر موهای زائد و الکترولیز به این مشکلات پایان داده اما سوالاتی درباره ی Laser hair removal و الکترولیز وجود خواهد داشت مانند اینکه آیا این محصولات خطری به وجود نیاورده و یا برای بدن مضر نمی باشند؟ عوارض جانبی و مزایای هر کدام چیست؟ کدام یک بهتر است؟ و غیره که در اینجا درباره به کدام از این سوالات پاسخ داده شده است.

لیزر موهای زائد چیست و چه تفاوتی با الکترولیز دارد ؟

برای از بین بردن طولانی مدت مو های زائد باید فولیکول های مو را تخریب و از بین برد که لیزر موهای زائد و الکترولیز دو روش محبوب بین مردم می باشند. بنابر گفته ی انجمن آمریکایی جراحی پوست، انجام Laser hair removal در بین جوامع در حال افزایش است. استفاده از الکترولیز نیز در حال افزایش است اما محبوبیت آن به لیزر موهای زائد نخواهد رسید.

لیزر موهای زائد چیست و چه تفاوتی با الکترولیز دارد ؟

لیزر موهای زائد با پرتو های بسیار سبک در فولیکول های مو، رنگدانه ی موجود در فولیکول ها را جذب کرده و در نتیجه باعث از بین بردن موهای زائد خواهد شد. حتما قبل از انجام Laser hair removal، اعتبار پزشک و یا تکنسین مورد نظر خود را سنجیده و سپس برای لیزر موهای زائد خود اقدام فرمایید.

اگر شما نیز به فکر نابودی موهای زائد خود با استفاده از لیزر موهای زائد هستید، حتما شش ماه قبل از Laser hair removal از پلاک زدن، واکسن زدن و الکترولیز خودداری فرمایید زیرا موارد نام برده شده در تاثیر لیزر موهای زائد موثر خواهند بود.

همانگونه که گفته شد، از الکترولیز نیز برای حذف و از بین بردن موهای زائد استفاده خواهد شد. در الکترولیز با استفاده از اعمال برق به فولیکول های موی افراد توسط یک پروب فلزی نازک، باعث آسیب رساندن به موضع خواهند شد در نتیجه موجب می شود که موهای زائد دیرتر رشد کرده و یا کلا از بین برود.

در لیزر موهای زائد، پالس های نور با انتخاب هدف قرار دادن ملانین در فولیکول های مو، باعث آسیب به فولیکول ها و در نتیجه آن کند شدن رشد مو ها خواهد شد.

آیا می توان به جای لیزر موهای اضافی از الکترولیز استفاده کرد ؟

سوالی که شاید برای بسیاری از افراد پیش بیاید این است که آیا می توان به جای Laser hair removal از الکترولیز استفاده کرد و یا خیر؟

هر دو روش از بین بردن موهای زائد یعنی لیزر موهای زائد و الکترولیز در بین مردم محبوب بوده و پس از استفاده از هرکدام شاهد نتایج خوبی خواهید بود.

آیا می توان به جای لیزر موهای اضافی از الکترولیز استفاده کرد ؟

اما همواره در تمامی روش ها، یک مورد نسبت به دیگری برتری خواهد داشت. در این مورد Laser hair removal نسبت به روش الکترولیز بهتر عمل خواهد کرد. در ادامه دلایلی برای برتری لیزر موهای زائد نسبت به الکترولیز آورده شده است

 1. بعد از انجام لیزر موهای زائد، فولیکول موها خیلی ضعیف خواهند شد.
 2. از لحاظ بودجه و وقت صرفه جویی خواهید کرد.
 3. Laser hair removal یک روش غیر تهاجمی خواهد بود.
 4. شما بعد از لیزر موهای زائد می توانید به اصلاح موهای زائد خود ادامه دهید.
 5. متناسب با پوست های نرم و موهایی تیره می باشد.
 6. Laser hair removal برای از بین بردن موهایی با تراکم بالا متناسب خواهد بود.

اما گاهی نیز شرایطی به وجود ما آید که بهتر است که از هر دو در کنار هم استفاده شود. در این مورد با استفاده از هر دو روش یعنی لیزر موهای زائد و الکترولیز، می توان در ابتدا موهای زائد را کاهش و سپس اقدام به نابودی کامل موهای زائد نمود.

در صورت تمایل به برداشتن و حذف دائمی موهای موجود، می توانید در صورت تایید پزشک، ابتدا با استفاده از لیزر درمانی، شروع به کم کردن تعداد موهای زائد کرده و سپس با استفاده از الکترولیز به نابودی کامل موها کمک کنید.

مزایا و معایب استفاده از رفع موهای اضافی و الکترولیز

تمامی روش های موجود دارای مزایا و معایب مخصوص به خود می باشند؛ مانند استفاده از وکس ها که هم متقاضی باید متحمل درد زیادی شود و هم پس از استفاده ی مکرر شاهد شل شدگی پوست خود شود.

مزایا و معایب استفاده از رفع موهای اضافی و الکترولیز

Laser hair removal و الکترولیز نیز شامل مزایا و معایب مربوط به خود خواهند بود که در ادامه درباره مزایا و معایب هر کدام توضیح داده شده است.

شما باید از مزایا و معایب هر کدام با خبر بوده و با توجه به مواردی که در ادامه ذکر شده است بهترین تصمیم ممکن را برای از بین بردن موهای زائد خود انتخاب کنید.

مزایای استفاده از لیزر موهای زائد

 1. در هر نقطه ای از بدن به جزء چشم ها که موهای زائد بروید، شما قادر به استفاده از Laser hair removal خواهید بود.
 2. مدت زمان دوران نقاهت با استفاده از لیزر موای زائد کم خواهد بود و پس از مدت کمی قادر به انجام فعالیت های روزانه ی خود خواهید بود.
 3. اگرچه که بعد از انجام لیزر موهای زائد، ممکن است شاهد رشد مجد موها باشید، اما پس از Laser hair removal موهای رشد یافته نازک تر و کمتر خواهند شد.
 4. همچنین لیزر موهای زائد برای افرادی که پوست نرمی دارند و موهای آنها ضخیم و تیره می باشد بهتر عمل خواهد کرد.

معایب استفاده از لیزر موهای زائد

استفاده از لیزر موهای زائد می تواند عوارض جانبی به دنبال داشته باشد مانند موارد زیر

 1. تاول
 2. التهاب
 3. ورم
 4. خارش
 5. تغییر رنگدانه
 6. قرمزی
 7. ایجاد زخم و تغییر در بافت پوست

عوارض جانبی مانند سوزش و یا قرمزی تنها برای چند ساعت وجود داشته و بعد از آن از بین خواهند رفت. علائمی که حضور آنها بیشتر از چند ساعت طول بکشد باید با پزشک در میان گذاشته شود.

تنها استفاده از Laser hair removal توسط پزشک متخصص پوست و مو توصیه خواهد شد تا این عوارض جانبی به حداقل برسد.

همچنین توجه داشته باشید که انجام لیزر موهای زائد در سالن های زیبایی و خانه توصیه نخواهد شد.

مزایای استفاده از الکترولیز

 1. از مزایای الکترولیز می توان به ماندگار بودن و تنوع آن اشاره کرد.
 2. الکترولیز مناسب برای هر نوع پوست و مو می باشد.
 3. همچنین از الکترولیز در هر جایی از بدن حتی ابرو ها می توان استفاده کرد.

معایب استفاده از الکترولیز

 1. الکترولیز شامل عوارض جانبی جزئی شایع است که در طی یک روز از بین خواهند رفت.
 2. الکترولیز می تواند شامل عوارض جانبی شدیدتر مانند عفونت باشد که ناشی از غیر استریل بودن سوزن ها می باشد.

مقایسه نتایج و تاثیرات لیزر موهای زائد و الکترولیز

با توجه به مزایا و معایب که شامل عوارض جانبی نیز می باشد و اطلاعاتی که در اختیارتان گذاشته شده باید دریافته باشید که Laser hair removal نسبت به الکترولیز کمی بهتر عمل کرده و در نتیجه با انجام چند جلسه لیزر موهای زائد به کلی از شر موهای زائد خود خلاص خواهید شد.

از لیزر موهای زائد چه در نواحی کوچک و چه در سطح بزرگ تری از بدن می توانید استفاده کنید در حالی که الکترولیز تنها برای نقاط کوچکی از بدن قابل استفاده می باشد.

اگرچه پس از انجام Laser hair removal شما همچنان شاهد رشد موهای زائد ناحیه ی مورد نظر خواهید بود، اما شایان ذکر است که پس از انجام لیزر موهای زائد، فولیکول های مو ضعیف شده و دیگر حالت زمختی و کلفت بودن قبل از لیزر موهای زائد را نخواهند داشت به همین دلیل بیمارانی که از Laser hair removal استفاده می کنند، برای مشاهده ی نتیجه ی بهتر نیاز به جلسات بیشتری خواهند داشت.

همچنین همانطور که گفته شد، با اینکه عوارض جانبی الکترولیز کمتر بوده اما تعداد جلسات بیشتری برای درمان خواهید گذراند. بعلاوه شما در صورت انجام لیزر موهای زائد به ازای هر جلسه هزینه پرداخت خواهید کرد اما در الکترولیز به ازای هر دقیقه مبلغی را متحمل خواهید شد.

به هر حال امید است با در نظر گرفتن تمامی موارد گفته شده بهترین انتخاب ممکن را انجام دهید.

لیزر موهای زائد یکی دیگر از خدمات پوست کلینیک تخصصی پوست و مو نیل میباشد که با دستگاه های به روز دنیا نظیر انجام میگیرد و هیچگونه حساسیت، سوختگی، و قرمزی روی پوست به جای نمیگذارد.

برای کسب اطلاعات بیشتردر خصوص هزینه لیزر کل بدن می‌توانید با مشاوران ما تماس بگیرید یا از طریق چت آنلاین سایت با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *