لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد و تاثیر آن در زیبایی و سلامت پوست

لیزر موهای زائد یکی از معمولی‌ ترین و بهترین روش‌ های زیبایی و درمانی پوست برای خلاص شدن از شر موهای اضافی بدن در جهان محسوب می‌شود.موهای زائد بدن یکی از عمده مسائلی است که تمامی افراد در طول زندگی خود با آن روبرو خواهند شد.

بنابراین برای حل این مشکل و تمیز کردن پوست و بدن خود با اقداماتی نظیر تراشیدن توسط تیغ، کوتاه کردن، استفاده از کرم ‌های ریزش مو و استفاده از موم برای کندن موهای زائد بدن خود سعی می‌کنند تا این مشکل را برطرف نمایند و از شر موهای زائدی که ناخواسته رشد خواهند کرد خلاص شوند.

لیزر موهای زائد

درصورتی‌که شما از روش ‌های فوق برای خلاصی از دست موهای زائد خسته شده ‌اید بهترین گزینه برای شما لیزر موهای زائد خواهد بود.

انجام لیزر به ‌سادگی می‌تواند به از بین بردن موهای زائد کمک کند زیرا در برابر اشعه لیزر رنگ‌ دانه‌ ها و ریشه مو واکنش نشان داده و فولیکول ‌های مو که منبع اصلی تولید مو در بدن هستند اشعه ‌ی لیزر را جذب خواهند کرد که همین موضوع باعث از بین رفتن فولیکول مو خواهد شد.

طراوت و زیبایی پوست با لیزر موهای زائد بدن

برای حل موضوع حذف موهای زائد از بدن روش‌ ها و دستگاه ‌های متفاوتی وجود دارد که یکی از آن‌ها استفاده از دستگاه‌ های لیزر موهای زائد است. همان‌ طور که گفته شد روش‌ هایی مانند اپیلاسیون، اصلاح و غیره برای خلاصی از دست این موهای زائد وجود دارد که می‌توان از آنها بهره برد.

اما نکته مهم اینجاست که در بین تمامی روش ‌های نامبرده، لیزر موهای زائد برتری مطلقی داشته و همواره جز کم عوارض ترین و محبوب‌ ترین روش‌ های درمانی برای حذف مو های زائد بدن بوده است. در هنگام لیزر موهای زائد رنگ موها و نوع پوست بسیار تأثیرگذار خواهد بود و می‌تواند منجر شود تا نتیجه لیزر به‌کلی تغییر کند. اساسی‌ ترین اصل در هنگام انجام لیزر موهای زائد بدن این است که در طی روند حذف موهای زائد توسط لیزر اشعه ‌ی لیزر باید توسط فولیکول‌ ها جذب شود و باید نوع امواج به صورتی باشد که اشعه به پوست و رنگ ‌دانه‌ های آن آسیبی وارد نکند.

در حالی‌ که اشعه‌ ی لیزر جذب فولیکول‌ های زیرپوست خواهد شد، رنگ ‌دانه ‌های سطح پوست بدون آسیب باقی خواهند ماند و در نتیجه موهای زائد به‌کلی از بین رفته و دیگر رشد نخواهند کرد ولی پوست بدن بسیار شفاف‌ تر و تمیز تر خواهد شد و میتوانید تأثیرات لیزر بر زیبایی و طراوت را بلافاصله پس از انجام روند لیزر درمانی مشاهده نمایید.

لیزر موهای زائد برای چه نواحی از بدن کاربرد خواهد داشت ؟

انجام لیزر موهای زائد یکی از بهترین روش‌ هایی است که تاکنون برای حذف موهای ناخواسته و یا بیش‌ از اندازه روی پوست اختراع ‌شده است.

در روند انجام لیزر موهای زائد امواج و طول‌ موج به صورتی تنظیم خواهد شد که به ‌هیچ‌ عنوان به رنگ‌ دانه‌ های سطح پوست آسیبی وارد نشده و حتی درد را نیز احساس نخواهید کرد.

انجام لیزر موهای زائد معمولاً در تمامی انسان‌ها در نواحی مشترکی انجام خواهد شد زیرا به طور ژنتیکی موها و فولیکول‌ های مو در محل‌ های خاصی در زیر پوست وجود دارند که تولید مو خواهند کرد حال برخی از این نواحی ممکن است آزار دهنده باشد و برای فرد باعث عدم از بین رفتن اعتماد به ‌نفس وی نسبت به زیبایی پوست خود شود.

دلیل این‌که بسیاری از مردم نیز تمایل به انجام لیزر موهای زائد دارند نیز همین بحث زیبایی و طراوت پوست است که به علت موهای بسیار زیاد و زائد در ناحیه مد نظر زیبایی از بین رفته و در مواقع حاد زمانی که حجم موهای زائد زیاد است پوست بدن حتی دیده نخواهد شد و این دلیل ناراحتی مراجعین است.

انجام لیزر موهای زائد برای نواحی مختلف می‌تواند موجب از بین رفتن کامل موهای زائد شود.

ازجمله مناطقی در بدن که در تمامی مردم و جنسیت‌ ها مشترک است می‌توان به پاها، زیر بغل، بالای لب، چانه‌ها و خط بیکینی اشاره نمود که در این ‌بین لیزر موهای زائد برای زیر بغل، پاها و خط بیکینی از متداول‌ ترین انتخاب‌ های مراجعین محسوب می‌شود.

دستگاه لیزر

بروزترین دستگاه‌های لیزر موهای زائد بدن

لیزر موهای زائد با توجه به نوع مصرف دستگاه و عمق نفوذ اشعه‌ی لیزر به درون ‌پوست شامل دسته‌ بندی ‌های مختلفی می‌شود.

به ‌عنوان ‌مثال برخی دستگاه‌ های لیزر برای مصارف خانگی تولید شده و در منزل نیز می‌توانید این کار را انجام دهید و برخی از دستگاه‌ های لیزر نیز برای متخصصین ساخته‌ شده و برای مصرف در کلینیک‌ ها تولید شده است و میتواند به‌ راحتی پاسخگوی نیاز های هر متخصصی در زمینه لیزر موهای زائد شود.

در ادامه به برخی از دستگاه‌ های لیزر اشاره خواهیم کرد که هرکدام دارای مصارف و ویژگی‌ های خاصی است.

که جز اولین دستگاهی لیزر مو محسوب شده و صرفاً برای پوست‌ های سفید و روشن مناسب است ولی به دلیل قدیمی بودن به ‌ندرت استفاده خواهد شد.

که یکی از جدیدترین تکنولوژی‌های لیزر بوده و برای تمامی نواحی بدن قابل ‌استفاده است. در این نوع از پالس‌ هایی با قدرت بالا استفاده خواهد شد و فولیکول مو از بین می‌رود تا مانع از رشد مجدد مو گردد.

که بیشتر برای پوست‌های تیره استفاده خواهد شد و اگر بخواهید این دستگاه را برای پوست‌ های روشن استفاده نمایید باید حتماً آن را تنظیم کنید.

که از طریق دایود های کوچک به ‌هم ‌پیوسته و نیمه ‌حادی برای تولید نور و اشعه استفاده خواهد کرد و بسیار متداول است.

یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر که مناسب تمامی پوست ها میباشد و با سوزاندن فولیکول های مو توسط اشعه  ایکس بهترین نتیجه ممکن درمانی را ارائه میدهد.

از دیگر خصوصیات این دستگاه میتوان به سیستم کولینگ قدرتمند بدون درد، سوزش، و سوختگی مبتنی بر گاز آن اشاره نمود.

انجام لیزر موهای زائد در بدن زنان

زنان اهمیت خاصی به زیبایی پوست خود می‌دهند و زمانی که قسمتی از بدن آن‌ها درگیر رشد زیاد موهای زائد می‌شود بسیار از این موضوع ناراحت شده و سریعاً به دنبال راه‌حلی برای خلاص شدن از شر این موها می‌گردند.

بنابراین این افراد به سمت لیزر تمایل پیدا خواهند کرد زیرا این راه یکی از بهترین روش‌ها برای از بین بردن موهای اضافی، بدون برگشت بوده و حتی موجب زیبایی پوست هم خواهد شد.

به زبان ساده‌ تر هیچ زنی دوست ندارد زیبایی خود را به دلیل موهای زائد زیر بغل، بالای لب و پاهای خود از دست بدهد و در نظر دیگران زنی ژولیده باشد در نتیجه حتماً به دنبال راهی برای راحتی از این مشکل خواهد بود.

انجام لیزر موهای زائد در بدن مردان

برخی از مردان از رشد زیاد موهای زائد بدن خود در ناحیه شکم یا زیر بغل رنج می‌برند و برای حل این مشکل به سراغ لیزر درمانی رفته و عمدتا با این روش خود را از شر موهای زائد بدن خود خلاص خواهند کرد.

تمایل به انجام لیزر درمانی برای از بین بردن موهای اضافی در مردان کمی کمتر از زنان است زیرا به طور ذاتی و ژنتیکی مردان موهای بیشتری بر روی بدن خود داشته و این موضوع برای آنها زیاد آزار دهنده نخواهد بود.

مزایا و مراقبت ‌های قبل و بعد لیزر موهای زائد

یکی از متداول‌ ترین خدمات زیبایی که در کوتاه‌ ترین زمان ممکن و بدون هیچ درد و خونریزی انجام خواهد شد و بلافاصله پس از انجام نتایج مشهود خواهد بود لیزر موهای زائد است که عمدتاً در بین کسانی که از این موها خسته شده اند بسیار قابل ‌توجه است.

افرادی که از اصلاح موهای زائد خود خسته شده ‌اند و نمی‌خواهند از روش‌ های موقتی برای تمیزی پوست استفاده کنند و به دنبال یک درمان قطعی و راه‌ حلی دائمی برای این موضوع هستند به سمت انجام لیزر جهت از بین بردن آنها تمایل پیدا میکنند.

در نتیجه سعی می‌کنند با انتخاب یک کلینیک متخصص این امر آسایش و راحتی را برای خود به ارمغان آورند تا دیگر به دنبال زمانی برای اصلاح این موهای اضافی نباشند.

انجام لیزر موهای اضافی جدا از جنسیت هم در بین مردان و هم در بین زنان طرفداران خاص خود را دارا است که در این ‌بین برخی صرفاً به دلیل زیبایی و راحتی و برخی نیز به دلایل درمانی به سمت از بین بردن موهای زائد سوق پیدا خواهند کرد.

برخی افراد پر مو با مشکل کیست‌ های مویی در نقاط مختلف بدن به‌ خصوص باسن مواجه خواهند شد که در چنین شرایطی رفع موهای زائد صرفاً جنبه درمانی داشته و مانع از تشدید بیماری خواهد شد.

لیزر موهای زائد چه مزایایی دارد ؟

اشعه لیزر در این عمل به‌طور مستقیم بر روی فولیکول‌ های زیر پوست که تولید کننده مو هستند تأثیر خواهد گذاشت و باعث خواهد شد تا دیگر مویی در منطقه مورد نظر رشد نکند.

این کار می‌تواند در تمامی نقاط بدن ازجمله صورت، پا، بازو، زیر بغل، خط بیکینی و سایر نواحی انجام شود و مثمر ثمر باشد.

ازجمله مزایای لیزر موهای زائد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شما در هنگام اصلاح و یا اپیلاسیون موهای بدن نمی‌توانید ریزترین موهای زائد و یا تفاوت رنگی بین آنها را تشخیص دهید و ممکن است برخی از ریزترین موها را به چشم نتوانید مشاهده کنید.

بنابراین دلیل بر این نیست که موها از بین رفته ‌اند، در این فرایند با دقت بسیار بالا تمامی تار های موی ناحیه مورد نظر، بدون اینکه به پوست آسیبی وارد شود به‌ کلی از بین خواهند رفت.

از بین بردن موهای زائد در کوتاه‌ ترین زمان ممکن می‌تواند بیشترین اثربخشی را برای شما داشته باشد.

هر پالس اشعه لیزر تنها در چند صدم یک ثانیه می‌تواند حجم زیادی از تار های مو را از بین ببرد و مانع رشد مجدد آنها شود.

لیزر میتواند منطقه ‌ای به ‌اندازه یک ‌چهارم کف دست را در چند صدم ثانیه از شر موهای زائد خلاص کند.

به ‌طور واضح ‌تر می‌توان گفت لیزر موهای زائد مناطقی مثل پشت لب بالا در کمتر از یک دقیقه انجام خواهد شد و مناطق بزرگ‌ تری مانند پاها یا پشت بدن حدوداً یک ساعت وقت نیاز دارد تا تمامی موهای زائد از بین رود.

رفع موهای زائد کاملاً قطعی بوده و به‌ طور صد در صد مراجعین پس از سه الی هفت جلسه شاهد ریزش تمامی موهای خود در نواحی مورد نظر خواهند بود.

هیچ بیماری از این قاعده مستثنا نیست و قطع به ‌یقین پس از انجام کامل لیزر دیگر اثری از آنها وجود نخواهد داشت.

نکات مربوط به آمادگی قبل از لیزر موهای زائد

روند درمانی که توسط لیزر برای از بین بردن موهای زائد بدن انجام خواهد شد چیزی فراتر از یک اصلاح ساده است.

در واقع لیزر درمانی یک روش کاملاً علمی و پزشکی بوده که انجام آن نیازمند تخصص و مهارت است.

در نتیجه یک اشتباه ساده متخصص می‌تواند نتایج جبران‌ ناپذیری داشته باشد.

پس مهم‌ترین اصل قبل از لیزر موهای زائد این است که از اعتبار و تخصص پزشک معالج خود اطمینان حاصل کنید و مستنداتی که ثابت می‌کند فرد توانایی کار با دستگاه لیزر را دارد را به‌ خوبی بررسی کنید.

در نظر داشته باشید که اگر شما تصمیم به انجام  لیزر موهای زائد خود گرفته‌ اید باید تا 6 هفته قبل از انجام لیزر درمانی از اپیلاسیون، کندن موهای زائد، اصلاح و الکترولیز بپرهیزید.

لیزر باعث از بین رفتن ریشه ‌ی موهایی خواهد شد که آنها را توسط روش‌ های ذکر شده از بین برده ‌اید در نتیجه تفاوتی نخواهد داشت و این به دلیل قدرت نفوذ و دقت بالای دستگاه است.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که 6 هفته قبل و بعد از انجام این فرآیند باید از قرار گرفتن در برابر نور مستقیم خورشید پرهیز کنید.

قرار گرفتن در برابر تابش مستقیم نور خورشید باعث کاهش اثرگذاری اشعه لیزر خواهد شد و حتی پس از دوره درمانی نیز باعث بروز عوارضی در بدن شما خواهد شد درنتیجه این موضوع را جدی بگیرید.

در حین لیزر موهای زائد چه چیزی انتظار می‌رود ؟

دقیقاً بلافاصله پس از لیزر روند از بین رفتن موهای شما به دلیل تابش اشعه به فولیکول مو شروع خواهد شد و در طول دوره درمانی هیچ آسیبی به پوست شما نخواهد رسید و حتی رنگ‌ دانه ‌های پوست نیز آسیب نخواهند دید.

انجام لیزر درمانی مطابق با رنگ پوست ناحیه مورد نظر انجام خواهد شد و تمامی ویژگی ‌هایی نظیر ضخامت لایه پوست نیز در نظر گرفته خواهد شد پس خیالتان از بابت آسیب نرسیدن به پوست شما راحت باشد.

در مواقعی با توجه به نوع دستگاه و اشعه لیزری که استفاده میشود شما و تکنسین لیزر باید از عینک‌ های مخصوص استفاده کنید تا آسیبی به چشم شما وارد نشود.

همچنین در برخی از دستگاها نیاز است که بر روی لایه پوست شما با نوعی ژل سرد و محافظ پوشانده شود تا پوست شما در برابر اشعه محافظت‌ شده و همچنین اشعه ‌ها مستقیم به فولیکول‌ ها برسند و اثر گذاری داشته باشند.

فاصله مناسب بین جلسات لیزر موهای زائد بدن

در حین انجام، اپراتور ابتدا پالس اشعه را به سمت ناحیه مورد نظر میتاباند.

سپس با توجه به واکنش‌ های دریافت شده در چند دقیقه بعد تنظیمات دستگاه کاملاً مطابق پوست و شرایط آن قرار خواهد گرفت سپس جلسه درمانی شما برای ناحیه ‌های مورد نظر آغاز خواهد شد.

پس از هر جلسه درمانی ممکن است استفاده از کیسه‌ های آب سرد، کرم ضد التهاب یا لوسیون برای جلوگیری از ناراحتی‌ های احتمالی به شما پیشنهاد شود.

جلسه های درمانی با توجه به تصمیم پزشک متخصص شما طبق نوع دستگاه، محل درمان و نتیجه مشاهده شده مشخص خواهد شد و بازه‌ی زمانی ثابتی ندارد.

ممکن است فاصله انجام آن حتی تا یک ماه نیز طول بکشد اما این بین نکته‌ ای واضح و مبرهن است و آن چیزی نیست جز این که جلسات تا زمانی که رشد تمامی موها متوقف نشود ادامه خواهد داشت.

مراقبت‌های پس از لیزر موهای زائد

پس از گذشت یک یا دو روز از انجام لیزر تغییرات مشاهده خواهد شد.

ممکن است حالتی مانند سوزش پوست توسط آفتاب حس شود، در چنین شرایطی برای تسکین محل سوزش می‌توانید از کمپرس آب سرد و مرطوب کننده استفاده کنید.

اگر منطقه تحت درمان صورت شماست، به مدت 2 یا 3 روز آرایش را کنار بگذارید مگر اینکه به دلیل عیب‌ های ظاهری مجبور به آرایش باشید.

در ماه‌ های بعدی انتظار می‌رود که برای جلوگیری از تغییر رنگ موقت پوست از کرم‌ های ضد آفتاب استفاده کنید زیرا تمامی موهای زائد شما از بین رفته و پوست شما بدون لایه محافظ در برابر تابش نور خورشید قرار خواهد گرفت.

لیزر موهای زائد

عوارض لیزر موهای زائد که به ندرت اتفاق خواهند افتاد

در فرایند رفع موهای زائد به مواقعی که به ندرت اتفاق خواهند افتاد شاهد عوارضی نظیر تاول، تورم، قرمزی پوست و زخم‌های سطحی خواهیم بود.

البته احتمال وقوع عوارض بسیار نادر بوده و با انتخاب یک کلینیک و متخصص مطمئن می‌توانید به‌طور قطع از احتمال وقوع این عوارض جلوگیری نمایید.

هزینه

هزینه‌ های لیزر موهای زائد بدن

با توجه به روش‌ های نوین انجام لیزر موهای زائد بدن نمیتوان هیچ تعرفه‌ ی ثابتی برای آن در نظر گرفت.

هزینه رفع موهای زائد بر اساس تعداد جلسات مشخص‌شده و هزینه هر جلسه نیز با توجه به معیار های زیر متغیر خواهد بود.

  1. اندازه و گستردگی محلی که برای انجام فرآیند انتخاب ‌شده است
  2. تعداد جلسات و استفاده از دستگاه برای حذف موهای زائد
  3. نوع دستگاه استفاده‌ شده در دوره درمان

عوامل بسیار در هزینه یک جلسه درمانی لیزر تأثیرگذار است.

برای راهنمایی‌ های بیشتر پیشنهاد می‌شود با کارشناسان و متخصصان لیزر موهای زائد ما در کلینیک تخصصی پوست و موی نیل تماس حاصل فرمایید.

کارشناسان ما تمامی اطلاعاتی که به آن نیاز دارید را در اختیارتان قرار می دهند تا در انتها بتوانید انتخاب درستی داشته باشید.

این روش که بروز‌ترین و کارآمدترین متد از بین بردن موهای زائد به شمار می‌رود، به واسطه تابش اشعه لیزر  و تحت تاثیر قرار دادن ملانین (عامل رشد مو) جذابیت مثال زدنی را برای شما به همراه خواهد داشت.

یکی از سوالات پرتکرار که می‌تواند در انتخاب و تصمیم‌گیری متقاضیان دخیل باشد؛ بدون شک ماندگاری لیزر مو خواهد بود. در خصوص ماندگاری باید بگوییم که اگر این فرایند براساس نظر پزشک و تعداد جلسات پیشنهاد او باشد، فرایند دائمی به شمار می‌رود.

لیزر موهای زائد با این وجود که به وسیله اشعه صورت می‌گیرد؛ اگر توسط یک پزشک ماهر صورت بگیرد عوارض خطرناکی را برای شما به همراه نخواهد داشت؛ پس به یاد داشته باشید که برای رسیدن به نتیجه قابل قبول عاری از هر عوارضی باید به مراکز معتبر مراجعه کنید.

این موضوع به عوامل مختلفی وابسته است که می‌توانیم به رنگ پوست، جنس پوست و محل تحت درمان اشاره کنیم؛ اما در حالت کلی معمولا برای رسیدن به نتیجه ایده‌آل به 5 جلسه نیاز است.(می‌تواند متفاوت باشد)

دکتر فرامرز نگهدار مغانلو، دارای فلوشیب پوست و مو، با بیش از ۱۰ سال سابقه کاشت مو و همچنین عضو انجمن جراحان پیوند مو و عضو هیات علمی دانشگاه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *