سن مناسب کاشت ریش و سبیل آقایان چه زمانی است؟
دانستنی ها, کاشت ریش و سیبیل

سن مناسب کاشت ریش و سبیل آقایان چه زمانی است؟

دکتر فرامرز نگهدار مغانلو    1 آبان 1400
کاشت ریش

ریش و سبیل از جمله مواردی به شمار می‌روند که تأثیر بسیار بالایی را در زیبایی ظاهری افراد دارند. در برخی مواقع مشکلات مختلفی در ارتباط با این زمینه برای برخی افراد به وجود می‌آید. ریزش ریش و سبیل و کم پشت شدن آنها از جمله برخی از این مشکلات است. در ادامه این مطلب به بررسی موارد مختلفی خواهیم پرداخت تا شما عزیزان با سن مناسب کاشت ریش و سبیل آشنا شوید.
آگاهی داشتن از مناسب‌ترین سن، برای کاشت سبیل و ریش به افرادی که در این زمینه دارای مشکلات مختلف هستند و قصد ترمیم و یا برطرف‌کردن این مشکل را دارند، این امکان را می‌دهد تا با اقدامی به موقع بتوانند بهترین بهره را از این کار ببرند.

رشد کامل ریش و سبیل در آقایان تا چه سنی است؟

رشد ریش و سبیل از 12 سالگی اولین نشانه‌های خود را ظاهر خواهد کرد. این روند تا 15 یا 16 سالگی حالت کلی خود را به نمایش می‌گذارد. رشد ریش و سبیل و افزایش ضخامت ریشه آن به دلیل ترشح تستوسترون است؛ ترشح این هورمون به همراه عوامل مختلف دیگری همچون ژنتیک بر روی رشد ریش و سبیل تأثیر گذار است.
اگر بخواهیم بگوییم که ریش تا چه سنی دقیقاً رشد خواهد کرد، نمی‌توان سنی را به صورت دقیق بیان کرد. در بسیاری از افراد تا 19 سالگی و یا نیمه اول 20 سالگی رشد ریش و سبیل کامل می‌شود. همان‌طور که گفته شده عوامل مختلفی بر روی رشد کامل ریش و سبیل در مردان تأثیر گذار است. اگر با رعایت کامل شرایط مؤثر در رشد ریش، رشد کامل صورت نگرفت، شما عزیزان بعد از دوره بیان شده می‌توانید به فکر کاشت بیفتید.

چه دلایلی باعث کم پشت شدن و یا ریزش ریش و سبیل در مردان می‌شود؟

در ابتدا به بیان برخی از دلایل کم پشت بودن رشد ریش و سبیل پرداخته و در ادامه به بررسی کامل این دلایل می‌پردازیم. از جمله برخی از رایج‌ترین دلایل کم پشت شدن ریشو سبیل می‌توان به ژنتیک، هورمون، استرس و رژیم غذایی اشاره کرد.

ژنتیک

ژنتیک یکی از تأثیرگذارترین و تعیین‌کننده‌ترین مواردی است که در کم پشت بودن و نحوه رشد ریش در افراد تأثیر دارد. برخی از افراد به دلیل داشتن ژنی متفاوت بدنی بسیار پر مو دارند، به همین دلیل ریش و سبیل این افراد پر پشت است. در مقابل این افراد، افرادی قرار می‌گیرند که به صورت کلی ژنی کم مو دارند، به همین سبب ریش و سبیلی کم پشت نیز دارند. ژن برخی از افراد نیز به گونه‌ای است که ریش آنها به صورت نقطه‌ای رشد می‌کند.

هورمون

هورمون عامل دیگری است که بر روی رشد، کم پشتی و پر پشتی ریش و سبیل تأثیر گذار است. موارد بیان شده جزو تأثیرات ترشح هورمون تستوسترون در مردان هستند. سطح ترشح این هورمون در افراد مختلف متفاوت است. ترشح مناسب این هورمون باعث رشد مناسب ریش و سبیل خواهد بود. اگر فردی با مشکلات هورمونی مواجه است، مراجعه به پزشک متخصص جزو اموری است که حتماً باید به انجام برساند.

استرس

استرس تقریباً بر روی همه چیز تأثیرگذار است. اگر استرس بالایی به شما وارد شود مشکلات مختلفی برایتان پیش خواهند آمد. یکی از این مشکلات، ریزش مو و ریش و در بلند مدت، کم پشتی آنها خواهد بود. برای از بین بردن ریزش ریش و مو ریش ناشی از استرس، باید از عوامل استرس‌زا دوری کرده و در برخی موارد حتی نیاز است به پزشک مراجعه کنید.

رژیم غذایی

رژیم غذایی و مواد غذایی مصرفی جزو مواردی هستند که بر بسیاری از امور فردی تأثیر گذار هستند. داشتن تغذیه‌ای مناسب می‌تواند به افراد در داشتن ظاهری زیبا و سلامت و حفظ سلامتی کمک بسیاری کند. اگر مواد غذایی مناسب مصرف نشوند فرد به مشکلاتی نظیر ریزش ریش و کم پشتی آن دچار می‌شوند.

بهترین سن برای کاشت سبیل و ریش چه زمانی است؟

در بین متخصصان و فعالان زمینه کاشت ریش و سبیل برای مناسب ترین سن کاشت سبیل و ریش اختلاف نظر وجود دارد. برخی از این افراد حداقل سن مناسب را برای کاشت ریش و سبیل را 20 یا 21 سالگی در نظر می‌گیرند؛ اما برخی دیگر از این افراد به مراجعین خود توصیه می‌کنند که قبل از 25 سالگی اقدام به کاشت ریش و سبیل نکنند، زیرا این عمل آنها نتیجه مورد نظرشان را به بار نخواهد آورد. اگر بخواهیم به صورت کلی‌تر بیان کنیم، بهترین سن برای کاشت ریش و سبیل از 25 سال شروع می‌شود.

نکته‌ای که ممکن است اشاره به آن خالی از لطف نباشد، اگر بر اثر حادثه و یا مشکلات دیگر ریش و سبیل شما دچار نقص شده‌اند نیازی به رعایت دسته بندی سنی برای کاشت ریش و سبیل ندارید.

کاشت سبیل و ریش قبل از 25 سالگی چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

همان‌طور که گفته شد ،بهترین سن به صورت کلی برای کاشت ریش و سبیل را می‌توان 25 سالگی در نظر گرفت. دلیل تعیین این رده سنی را می‌توان عدم رشد کامل ریش و سبیل قبل از این سن را دانست. کاشت ریش و سبیل قبل از 25 سالگی می‌تواند کاری بیهوده به شمار رود زیرا ممکن است تا انتهای 25 سالگی قسمت‌های کم پشت و یا خالی از ریش ترمیم شده و دیگر نیازی به کاشت نباشد.

در این مطلب به بررسی موارد مختلفی در ارتباط با ریش و سبیل و رده بندی مناسب سنی برای کاشت ریش و سبیل پرداختیم. در این مطلب به بررسی سن رشدی ریش و سبیل در آقایان، عوامل مؤثر در ریزش ریش و سبیل و بهترین سن برای کاشت ریش و سبیل پرداختیم. در انتهای مطلب نیز به بررسی مشکلات احتمالی به وجود آمده برای افراد به هنگام کاشت ریش و سبیل قبل از 25 سالگی اشاره کردیم.

امیدواریم که مطالعه این مطلب برای شما عزیزان مفید و ثمر بخش بوده باشد و با مطالعه آن به سن مناسب کاشت ریش و سبیل پی برده باشد. از این که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید از شما عزیزان سپاسگزاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + دو =