بلفاروپلاستی

رفع افتادگی پلک با استفاده از بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک یک عمل زیبایی است که موجب لیفت پلک‌ ها خواهد شد و باعث میشود تا حاشیه‌ های زائد پلک حذف شده و پوست اضافی پلک فوقانی نیز برداشته شود تا علاوه بر دید بهتر، موجب زیبایی صورت و چشم گردد.

مشکلاتی که چشم ممکن است با آن روبرو شود نه تنها بر روی زیبایی تاثیر خواهد گذاشت بلکه موجب اختلالاتی در عملکرد چشم‌ها نیز می‌گردد. از این رو برای رفع این مشکلات نیاز به عمل زیبایی بلفاروپلاستی خواهد بود تا پلک به حالت ابتدایی خود بازگشته و عملکرد مناسبی پیدا کند.

قطعاً تا کنون افرادی را مشاهده کرده‌ اید که چشمان پف کرده‌ ای دارند و یا زیر چشم آنها دارای تورمی است که به نظر میرسد از داخل پلک‌ ها ناشی شده است.

برخی افراد هم هستند که با توجه به کهولت سن، پلک‌ های بالایی به شده به سمت پایین حرکت کرده و بافت سفت و سخت خود را از دست داده‌اند و به نوعی شل شده‌ اند.در چنین مواقعی یکی از مهم‌ترین اعضای صورت یعنی چشم دچار مشکلاتی خواهد شد و راه حل این موضوع بلفاروپلاستی است.

همان طور که گفته شد در برخی افراد افتادگی پوست تنها نشانه‌ ای از پیری نخواهد بود بلکه می‌تواند موجب ایجاد اختلال در بینایی نیز شود در نتیجه برای اصلاح وضعیت پلک بالا و پلک پایین گاه نیاز به یک راه حل درمانی است که با نام عمل بلفاروپلاستی شناخته می‌شود و این روز درمانی باعث خواهد شد تا مشکلات موجود در پلک برطرف گردد و علاوه بر زیبایی پوست، دید بهتری نیز حاصل شود.

بلفاروپلاستی و تاثیر آن در زیبایی صورت

در زمان برخورد با هر شخصی اولین چیزی که نظر شما را جلب خواهد کرد صورت وی خواهد بود و تمام جزئیات صورت یک فرد می‌تواند در زیبایی او تاثیر گذار باشد.

یکی از مهمترین عضوهای بدن و صورت چشم‌هاست که به وسیله پلک‌ها محافظت می‌شود.

حال فرض کنید همین پلکی که مسئول محافظت از چشم است دچار برخی مشکلات شود که هم سلامتی چشم را به خطر انداخته و هم باعث شود تا صورت شما بسیار چروکیده و زشت دیده شود.

در نتیجه شما با حذف قسمت‌های اضافی پوست پلک با بلفاروپلاستی می‌توانید دوباره به دورانی بازگردید که پلک شما در بهترین حالت ممکن قرار داشت ؛ یعنی درست زمانی که هیچ پوست و سلول‌ های چربی اضافی یا افتاده‌ ای در آنها وجود نداشت.

عمل زیبایی پلک با یک تیر چندین نشان خواهد زد و در کنار زیبا کردن و جوانسازی پوست ناحیه چشم شما باعث بهبود دید نیز خواهد شد و عملکرد چشم را بهبود خواهد داد.

در حقیقت بلفاروپلاستی میکوشد تا پس از انجام این عمل پلک‌ ها دارای وضعیتی ظریف‌ تر، روشن‌ تر، جوان‌ تر و نرم‌ تر باشد و تمامی چربی‌ های اضافی برداشته شده تا چشم‌ ها کاملاً مشخص شده و چین و چروک‌ های اطراف آن نیز برطرف شود.

افتادگی پلک چیست و چگونه با بلفاروپلاستی رفع می‌شود ؟

با توجه به افزایش سن بدن دارای یک روند رشدی خواهد بود که سن پوست را نیز تعیین می‌کند. شاید این موضوع را برای اولین بار باشد که می‌شنوید و کمی عجیب به نظر برسد اما کاملاً درست است پوست شما نیز دارای یک سن می‌باشد که در هر سنی تغییرات مشخصی خواهد داشت.

در پروسه پیر شدن سن پوست، به تدریج قابلیت ارتجاعی بودن پوست از دست خواهد رفت و به همین دلیل سطح پوست کمی کشیده شده و از حالت ابتدایی خود خارج خواهد شد.

در ادامه روند پیری پوست چین و چروک‌هایی به وجود خواهند آمد که به واسطه کشش مداوم پوست ایجاد شده‌ اند.

حال فرض کنید این اتفاق که در واقع روند عادی رشد پوست است در ناحیه پلک‌ ها رخ دهد.

پلک‌ ها در واقع نازک‌ ترین قسمت‌ های پوستی بدن هستند و از ساختار بسیار پیچیده‌ ای تشکیل شده‌ اند اما همین موضوع افزایش سن پوست و از دست دادن قابلیت ارتجاعی بودن آن باعث می‌شود که چین و چروک‌ های این ناحیه بیشتر شود و با توجه به حساس بودن و نازک بودن پوست پلک، این کشیدگی باعث بروز مشکلی به اسم افتادگی پوست خواهد شد.

که در واقع پلک‌ های فوقانی به سمت پایین کشیده شده و به نوعی گویا یک پوست اضافی در بالای مژه به وجود آمده است. تنها راه درمان این موضوع بلفاروپلاستی خواهد بود.

در واقع هرچه این میزان افتادگی بیشتر شود تاثیر بسیار منفی در زیبایی صورت و حتی عملکرد چشم خواهد داشت زیرا با افزایش افتادگی پلک‌ ها به سمت پایین حرکت کرده و ناخودآگاه موجب می‌شود تا زاویه بینایی کوچک‌ تر شده و در نتیجه باعث بروز مشکلات بینایی گردد که حتما باید با عمل بلفاروپلاستی این مشکلات را برطرف نمود.

در طرفی دیگر همان طور که چین و چروک‌ های هر قسمتی از پوست بدن بسیار ناخوشایند بوده و در ظاهر فرد تاثیر گذار خواهد بود، چین و چروک‌ های قسمت پلک که در نتیجه باعث افتادگی پوست شده‌ اند نیز در زیبایی صورت تاثیر به سزایی خواهد داشت و موجب ایجاد یک نقص در زیبایی شده که تنها توسط عمل زیبایی بلفاروپلاستی قابل رفع است.

آیا افتادگی پلک بالا و پایین با بلفاروپلاستی قابل درمان است ؟

همان طور که اشاره شد افزایش سن موجب ایجاد توده چربی‌ های اضافی و کشش پوست خواهد شد که در نتیجه در ناحیه پلک موجب افتادگی می‌گردد. حال در پلک‌ های فوقانی این افتادگی پلک به سمت پایین کشیده شده و یک لایه نیز بالای مژه قرار خواهد گرفت.

در این بین سلول‌ های چربی‌ ای نیز وجود دارند که در پلک پایین جمع خواهند شد و با افزایش شل شدن ماهیچه‌ های درون پلک مشکل افتادگی پلک برای پلک‌ های تحتانی نیز پیش خواهد آمد.

در شرایطی که غشای نازک حاوی چربی کاهش یافته و چربی‌ ها به سمت پایین کشیده خواهند شد تنها راه خلاصی از این مشکل در نگاه اول خارج کردن و بریدن پوست، ماهیچه و سلول‌ های چربی اضافی است.

همین راه حل ساده که در اولین لحظه به ذهن خواهد رسید بلفاروپلاستی است.

عمل زیبایی پلک در حقیقت با ایجاد یک برش در ناجیه پلک‌ها تمامی پوست، سلول‌ های چربی و ماهیچه‌ های اضافی را خارج خواهد کرد که در انتها موجب می‌گردد تا پوست پلک به حالت ابتدایی خودش برگشته و مجددا زیبایی را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

البته ممکن است راه‌ های مختلفی برای بلفاروپلاستی وجود داشته باشد که حتی نیازی به جراحی و برش نیز نباشد اما همواره یکی از بهترین روش‌ های راحتی از شر توده‌ های چربی و افتادگی پلک برش دادن آنها به صورت قطعی است که کاملاً باعث خواهد شد دیگر وجود نداشته باشند و در نتیجه مشکل بینایی درمان شده و دید بهتر و همچنین زیبایی صورت رقم زده خواهد شد.

بهترین شرایط برای انجام عمل بلفاروپلاستی چیست ؟

همواره برخی متخصصان معتقد هستند که تنها وجود یک مشکل مانند افتادگی پلک باعث نخواهد شد تا یک بیمار مستعد انجام عمل بلفاروپلاستی باشد بلکه در کنار چنین مشکلاتی باید فرد بیمار دارای شرایطی باشد که انجام عمل بلفاروپلاستی را امکان پذیر کرده و خطرات احتمالی را تا حد زیادی کاهش دهد.

معمولاً مشکل مرتبط با افتادگی پلک و توده‌ های چربی در پلک در سنین بالای 35 سال رخ خواهد داد و این موضوع نیز به دلیل از دست دادن قابلیت ارتجاعی پوست در سن‌ های بالاتر است لیکن در چنین شرایطی به علت سن بالای بیمار مستعد بودن وی بسیار حائز اهمیت است زیرا از بروز تمامی عوارض جانبی و خطرات احتمالی جلوگیری خواهد کرد.

بهترین کاندید برای انجام عمل بلفاروپلاستی کسی است که علاوه بر داشتن مشکل افتادگی پلک شرایط زیر را نیز دارا باشد.

 1. عدم استعمال دخانیات و مصرف مواد مخدر
 2. عدم استفاده از آسپرین و قرص‌ های ضد التهاب حداقل به مدت دو هفته به دلیل جلوگیری از خون ریزی‌ های احتمالی پس از عمل بلفاروپلاستی
 3. واقع بین بودن نسبت به نتیجه عمل بسیار حائز اهمیت است زیرا هیچ گاه نباید انتظاراتی اشتباه داشته باشید و فرض کنید تمامی مشکلات با بلفاروپلاستی حل خواهد شد.
 4. عدم استفاده از مشروبات الکلی
 5. عدم ابتلا به مشکلات شدید چشمی غیر قابل حل با بلفاروپلاستی
 6. شرایط بدنی مناسب و عدم مصرف دارو های خاص

مشکلاتی که چشم ممکن است با آن روبرو شود نه تنها بر روی زیبایی تأثیر خواهد گذاشت بلکه موجب اختلالاتی در عملکرد چشم‌ ها نیز می‌گردد. از این رو برای رفع این مشکلات نیاز به عمل خواهد بود تا پلک به حالت ابتدایی خود بازگشته و عملکرد مناسبی پیدا کند.

عمل زیبایی بلفاروپلاستی چگونه انجام می‌شود ؟

نوع انجام عمل زیبایی بلفاروپلاستی با توجه به مشکل موجود می‌تواند متفاوت باشد اما نکته‌ای که بدیهی و واضح می‌باشد این است که پلک‌ های فوقانی و تحتانی ممکن است به مشکل تورم و توده سلول‌ های چربی و یا افتادگی دچار شوند که این مشکلات با توجه به روند درمانی عمل زیبایی بلفاروپلاستی قابل حل است.

در عمل بلفاروپلاستی جراح متخصص ابتدا یک مسکن و بی حسی موضعی را به ناحیه پلک‌ های آسیب دیده تزریق خواهد کرد تا بتواند به خوبی عمل جراحی را انجام داده و شما دردی احساس نکنید. در برخی مواقع که به ندرت اتفاق خواهد افتاد از بیهوشی عمومی نیز استفاده خواهد شد که تنها در مواقعی که وضعیت کمی سخت و دشوار است استفاده می‌شود.

پس از این که داروی بی حسی موضعی تاثیر خود را گذاشت و بیمار در ناحیه پلک احساس هیچ گونه دردی را نداشت جراح متخصص زیبایی با استفاده از تیغ جراحی یک برش کوچک در ناحیه مورد نظر ایجاد خواهد کرد.

پزشک پوست اضافی، توده‌ ها و سلول‌ های چربی و ماهیچه‌ های اضافی را خارج می‌کند تا پلک‌ ها حالت طبیعی‌ تری به خود بگیرند پس از خارج کردن تمامی موارد ذکر شده که موجب بروز مشکلاتی در پلک شده‌ اند، پوست‌ های اضافی نیز بریده شده و محل برش با بخیه‌ های خیلی ریز و نزدیکی بسته خواهد شد.

نوع بخیه‌ های استفاده شده در عمل زیبایی پلک هم از لحاظ محل برش و هم از لحاظ نوع مواد استفاده شده متفاوت هستند زیرا عمل بلفاروپلاستی مستقیما بر روی زیبایی فرد تاثیر خواهد گذاشت و در مواجهه با هر شخصی در لحظه اول این عیب نمایان خواهد شد.

عمل زیبایی بلفاروپلاستی ممکن است با توجه به شرایطی خاص بین 1 تا 3 ساعت طول بکشد که پس از طی این مراحل بیمار قبل از مرخص شدن به مدت یک ساعت برای بررسی‌ های اولیه و اطمینان از عدم وجود هر گونه مشکلی در اتاق بازیابی یا ریکاوری نگهداری خواهد شد و تحت مراقبت قرار خواهد گرفت و در صورت نرمال بودن وضعیت مرخص خواهد شد.

مراقبت‌ های قبل از عمل زیبایی بلفاروپلاستی

برای انجام عمل بلفاروپلاستی و روند آماده سازی هیچ روش خاصی وجود نداشته و صرفا رعایت چند نکته کافی است تا برای انجام یک عمل جراحی پلک ایده آل آماده شوید.

 1. قبل از انجام عمل تمامی سوابق پزشکی خود را در اختیار پزشک مربوطه قرار داده و از دریافت آزمایش‌ ها و ارزیابی‌ های خود نیز اطمینان حاصل کنید
 2. در صورت مصرف داور های خاص و آسپرین با پزشک خود در این باره مشورت کنید
 3. از استعمال دخانیات پرهیز کنید
 4. برای مدتی مصرف مکمل‌ های گیاهی را قطع کنید
 5. یک مرکز معتبر و یک پزشک ماهر را برای انجام عمل انتخاب کنید

مراقبت‌ های بعد از عمل زیبایی بلفاروپلاستی

مانند هر عمل جراحی دیگری بلفاروپلاستی نیز دارای برخی نکات است که رعایت آن‌ ها در جهت بهبودی بسیار مؤثر خواهد بود می‌تواند روند بهبودی را تسریع بخشد و همچنین از بروز هرگونه عوارض جانبی جلوگیری نماید.

به عنوان مثال چون در حین عمل زیبایی بلفاروپلاستی ناحیه‌ حساسی از چشم به اسم پلک برش داده خواهد شد برای جلوگیری از تورم و رفع کبودی‌ های پس از عمل استفاده از کیسه آب سرد و یخ بسیار توصیه می‌شود.

علاوه بر این نکته موارد بسیار زیادی وجود دارد که میتواند مؤثر واقع شود که در ادامه به آنها اشاره شده است اما این نکته را فراموش نکنید که حتما در طول جلسات مشاوره پیش از عمل زیبایی و پس از عمل حتماً تمامی دستورالعمل‌ های مراقبت را از پزشک متخصص خود دریافت نمایید تا از بروز هر گونه عوارض جانبی جلوگیری شود.

 1. از انجام هر گونه فعالیت‌ های شدید کاری یا ورزشی پرهیز کنید
 2. از کمپرس آب سرد و یخ در طول روند بهبود تورم و کبودی استفاده کنید
 3. مرتب محل بخیه‌ های خود را با دقت و به آرامی شستشو داده و پانسمان را تعویض کنید
 4. از قطره‌ های چشمی و پماد های مخصوص برای کاهش درد و بهبود روند درمان استفاده کنید
 5. تحت هیچ شرایطی از دارو هایی مانند آسپرین و مشتقات آن استفاده نکنید زیرا خطر ابتلا به خون ریزی را افزایش خواهد داد
 6. برای انجام امور سخت از یک فرد دیگر کمک بگیرید
 7. از قرار گرفتن در مقابل تابش مستقیم نور خورشید پرهیز کنید

درصد موفقیت عمل زیبایی چشم و بلفاروپلاستی

با توجه به اینکه اغلب مردم سعی میکنند برای عمل جراحی به مرکز مناسبی مراجعه کنند در نتیجه عمل بلفاروپلاستی توسط متخصصانی انجام خواهد شد که به دستی آموزش دیده‌اند و در کار خود مهارت خاصی دارند.

در نتیجه اگر بیمار نیز از دستورالعمل‌ های موجود پیروی کرده و طبق آن رفتار نماید و همچنین انتظارات واقع بینانه ای داشته باشد مطمئنا عمل با موفقیت انجام خواهد شد و بدون هیچ مشکلی نتیجه مطلوب حاصل می‌گردد.

نتایج حاصل از عمل زیبایی بلفاروپلاستی دائمی است ؟

عمل زیبایی پلک برای پلک‌ های بالا یا پایین میتواند به نوعی دائمی محسوب شود زیرا نتایج حاصل از عمل زیبایی حداقل 5 تا 7 سال باقی خواهد ماند و در صورتی که بیمار دستورالعمل‌ های مناسب را رعایت نماید بلفاروپلاستی به ندرت نیاز به تکرار خواهد داشت و تنها یک بار کافی است تا در طول عمر انجام شود.

البته به این نکته نیز توجه کنید که پس از انجام عمل هنوز هم روند رشد سن پوست ادامه خواهد داشت و در واقع بلفاروپلاستی فقط یک روش ترمیمی و اصلاحی برای حل مشکلات افتادگی پلک و توده‌ های چربی است.

عوارض انجام عمل زیبایی بلفاروپلاستی

هر عمل جراحی در دنیا ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد اما شما با انتخاب مناسب پزشک متخصص و پیروی از دستورالعمل‌ های موجود میتوانید باعث شوید تا احتمال رخ دادن عوارض ناشی از عمل جراحی تا حد زیادی کاهش یابد ؛ اما در برخی مواقع به ندرت موارد زیر به عنوان عوارض پس از بلفاروپلاستی گزارش شده است.

 1. کبودی و تورم که موقتی بوده و رفع خواهد شد
 2. خونریزی پس از عمل که به ندرت اتفاق خواهد افتاد
 3. خشکی چشم
 4. کدر شدن رنگ پلک ‌ها
 5. دو بینی

البته تمامی این عوارض به ندرت اتفاق خواهند افتاد و انتخاب یک پزشک متخصص مناسب میتواند در نتیجه عمل تاثیر به سزایی داشته و احتمال وقوع این عوارض را به صفر برساند.

هزینه جراحی پلک بالا و هزینه جراحی افتادگی پلک

هزینه همواره یکی از اصلی ترین معیار های انتخاب در هر زمینه‌ ای است و مردم با توجه به آن بیشتر انتخاب‌ های خود را انجام خواهند داد اما شاید در برخی مواقع این یک اصول اشتباه باشد زیرا زمانی که پای درمان و سلامتی در میان است نباید به دلیل هزینه کمتر سلامتی خود را فدا کنید.

در نتیجه پیش از هر چیزی در نظر داشته باشید که قبل از هزینه باید یک پزشک متخصص مناسب برای این کار انتخاب کنید و معیار انتخاب نباید هزینه باشد.

هزینه عمل زیبایی پلک بسیار متغیر است و به عوامل زیادی بستگی دارد به عنوان مثال دستمزد پزشک متخصص، محل انجام جراحی، تعداد برش‌ ها و جراحی‌ های بلفاروپلاستی انجام شده برای پلک‌ ها، میزان داروی بی حسی استفاده شده و غیره میتواند بر هزینه نهایی بلفاروپلاستی تاثیر گذار باشد.

توصیه میشود سعی کنید پزشک متخصصی را انتخاب کنید که در کنار کیفیت مطلوب دارای هزینه‌ ای منصفانه و معقول باشد.

این نکته را نیز فراموش نکنید که از آن جایی که عمل زیبایی پلک بیشتر جنبه زیبایی و ترمیمی دارد توسط اکثر بیمه‌ های خدمات درمانی پذیرفته نیست و هیچ تعهدی در این مورد نخواهند داشت مگر در شرایط خاصی که صرفا عمل زیبایی پلک برای اهداف درمانی انجام شود.

عمل زیبایی پلک که به جراحی پلک بالا و افتادگی پلک هم شهرت دارد، گفته می‌شود که می‌تواند نتایج ایده‌آلی را برای شما به همراه داشته باشد.

معمولاً مشکل مرتبط با افتادگی پلک و توده‌های چربی در پلک در سنین بالای 35 سال رخ خواهد داد و این موضوع نیز به دلیل از دست دادن قابلیت ارتجاعی پوست در سن‌‌های بالاتر است. پس نتیجه می‌گیریم که برای رسیدن به نتیجه ایده‌آل 40 سالگی زمان مناسبی برای انجام بلفاروپلاستی باشد.

پزشک پوست اضافی، توده‌‌ها و سلول‌‌های چربی و ماهیچه‌های اضافی را خارج می‌کند تا پلک‌ها حالت طبیعی‌‌تر به خود بگیرند؛ پس از خارج کردن تمامی موارد ذکر شده که باعث بدفرم شدن چشمان زیبای شما می‌شود؛  پوست‌ های اضافی نیز بریده شده و محل برش با بخیه‌ های خیلی ریز و نزدیکی بسته خواهد شد.

در عمل بلفاروپلاستی جراح متخصص ابتدا یک مسکن و بی‌حسی موضعی را به ناحیه پلک‌‌های آسیب دیده تزریق خواهد کرد تا بتواند به خوبی عمل جراحی را انجام داده و شما دردی احساس نکنید. در برخی مواقع که به ندرت اتفاق خواهد افتاد از بیهوشی عمومی نیز استفاده خواهد شد که تنها در مواقعی که وضعیت کمی سخت و دشوار است، استفاده می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *