آیا عوارض و مضرات لیزر مو‌ های زائد بدن خطرناک است؟


یکی از موضوعاتی که حرف و حدیث‌های فراوانی حول و حوش آن می‌چرخد، لیزر موهای زائد بدن است؛ منظورمان از حرف و حدیث، عوارض و مضرات لیزر موهای زائد بدن است که در بسیاری از سایت‌ها در مورد آن کم ننوشته‌اند. وقتی که در مورد عوارض لیزر بدن سراغ گوگل می‌رویم، عموما سایت‌های غیر تخصصی به صورت یک طرفه در مورد این موضوع صحبت کرده‌اند و لیزر بدن را یکی از مسیر‌های سرطان و بیماری‌های بسیاری که تاحدود زیادی از واقعیت هم به‌دور هستند، نسبت داده‌اند. این موضوع ذهن ما را در اتاق فکر نیل کلینیک مشغول خود کرد تا به جایی که تصمیم گرفتیم با توجه به نظر پزشکان و تجربه همراه کلینیک نیل که افتخار خدمت رسانی به آن‌ها را داشتیم، این مقاله را تالیف کنیم. همراه ما باشید.


بررسی عوارض و مضرات لیزر مو های زائد بدن


ما امروز در این مقاله قصد داریم به صورت صادقانه تمامی عوارض و مضرات لیزر موهای بدن را مورد بررسی قرار دهیم. منظور از صادقانه یعنی بدون کم یا اضافه کردن پیاز داغ به این مقاله این موضوع را بررسی کنیم. می‌دانیم دوستانی که این موضوع را در گوگل سرچ کرده‌اند، در شرایط تصمیم گیری برای انجام لیزر یا بعد از انجام لیزر هستند و ارائه اطلاعات اشتباه می‌تواند برای این دوستان نتیجه دلخواه را به همراه نداشته باشد.

لیزر موی بدن چقدر ضرر دارد


منظورمان از نتیجه دلخواه چیست؟ تصور کنید که دوستی به دنبال سبک سنگین کردن معایب و مضرات لیزر موهای زائد بدن، عوارض لیزر بیکینی و یا … است تا تصمیم نهایی خود را برای انجام یا عدم انجام لیزر بگیرد، اگر ما در این مقاله عوارض لیزر بدن را خیلی ترسناک جلوه‌ دهیم (که اصلا این گونه نیست) خب بدیهی است که جز منصرف شدن از عمل، نتیجه دیگری را به همراه نخواهد داشت؛ یا برعکس اگر کلا عوارض لیزر بدن را نادیده بگیریم؛ می‌تواند در جدیتی که فرد باید در انتخاب مرکز و پزشک معتبر داشته باشد تاثیرگذار باشد و نتیجه نهایی با آن‌چه که تصور می‌کند، متفاوت باشد.


این موضوع در مورد دوستانی که لیزر بدن را انجام داده‌اند هم صادق است، مثلا اگر پیازداغ عوارض لیزر موهای بدن را زیاد کنیم خب بدیهی است که استرس، لحظه‌ای ذهن بیمار را به امان خود رها نمی‌کند و همین موضوع، یعنی استرس، به تنهایی عاملی برای بروز عوارض بیشتر است. از طرف دیگر اگر ما عوارض لیزر موهای زائد را دست کم بگیریم، مراقبت بعد از لیزر هم که خود موضوع مهمی در نتیجه نهایی است، جدی گرفته نمی‌شود. پس خیالتان راحت که امروز به صورت کاملا صادقانه به این موضوع خواهیم پرداخت. اما قبل از بررسی عوارض و مضرات لیزر بدن لازم است که نگاهی کلی به چگونگی انجام لیزر داشته باشیم.


مکانیزم لیزر بدن


قبل از پرداختن به عوارض لیز بدن لازم دیدیم تا برای دوستانی که در حال بررسی تمامی جوانب لیزر بدن هستند، مکانیزم لیزر را بررسی کنیم تا در ادامه مسیر این دوستان با اطلاعات کامل‌تری همراه ما باشند. داشتن بدنی صاف و صیقلی از جمله مواردی است که اندام شما را زیباتر نشان دهد. برخی معتقدند که تنها سرآمدی که لیزر موهای بدن می‌تواند داشته باشد در هنگام عشق بازی است، اما این موضوع فقط یکی از دلایل لیزر موهای زائد بدن است. در کل لیزر مو از آن دست عمل‌های زیبایی است که می‌تواند جذابیتی غیر قابل باور به اندام شما ببخشد.

عوارض لیزر مو زائد


اما برویم سراغ مکانیزم لیزر؛ مکانیزم لیزر مو برمبنا اشعه است، اشعه‌ای که از جانب دستگاه لیزر به بدن تابیده می‌شود، از جنس پرتوی نور است، مانند نور خورشید یا نوری که از لامپ یا مهتابی ساطع می‌شود. موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید این است که پرتوهای نور توسط اجسام جذب می‌شوند. مثلا اجسام سیاه تمامی پرتوهای نور را جذب خود می‌کنند، این درحالی است که رنگ سفید تمامی پرتوهای نور را بازتاب می‌دهد، به همین دلیل تابش آفتاب به برف باعث آزار چشم می‌شود. اما این موضوعات چه ارتباطی به لیزر و مکانیزم آن دارد؟
وقتی که پرتوهای نور به سطح پوست تابیده می‌شوند، توسط ملانین که رنگ‌دانه موهای زائد و پوست هستند جذب می‌شود، نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این موضوع است که قابلیت جذب پرتوهای نور به وسیله ملانین که در ریشه و ساقه مو‌های زائد وجود دارد، بیشتر از ملانینی که موجود در سطح پوست است، جذب می‌شود؛ اما صبر کنید پرتو تابیده شده باید اول سطح ابتدایی پوست که اپی درم نام دارند را رد کند و سپس به ملانین موجود در ریشه مو برسد.

لیزر موی زائد بدن چقدر ضرر دارد؟


اما چرا پرتوی نور باعث جلوگیری از رشد مو‌های زائد می‌شود؟ زمانی که پرتوی نور از سطح اپی درم عبور می‌کند، به ملانین موهای زائد می‌رسد و باعث آسیب رسانی به بافت ملانین‎‌ها می‌شود، همین موضوع کافیست تا رشد مو توسط ملانین‌های آسیب دیده متوقف شود. اما موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید و همین موضوع، دلیلی برای شروع بحث عوارض و مضرات لیزر موهای زائد است، عبور پرتوهای نور از سطح رویی پوست است که می‌تواند مضرات و آسیب‌هایی را برای شما به همراه داشته باشد. البته که نکات دیگری همچون عدم رعایت سن مناسب لیزر موهای زائد و بی‌توجهی به توصیه‌های پزشک می‌تواند از عوامل تاثیرگذار دیگر در بروز عوارضی باشد که به آن‌ها خواهیم پرداخت.


مروری بر مطالب گذشته

• عوارض لیزر موهای زائد بدن به قدری که می‌گویند خطرناک نیست؛ البته که به موارد مختلفی وابسته است.
• لیزر موهای زائد بدن می‌تواند تاثیر باورنکردنی در جذابیت شما داشته باشد و صرفا مناسب عشق بازی نیست.
• مکانیزم لیزر به گونه‌ای است که پرتوهای نوری با آسیب رسانی به ملانین، باعث جلوگیری از رشد موهای زائد می‌شوند.


چه مواردی در افزایش عوارض احتمالی لیزر موهای زائد تاثیرگذار است؟

  • اولین موردی که در افزایش بروز عوارض لیزر بدن می‌تواند تاثیرگذار باشد رنگ تیره پوست است، زیرا رنگ تیره پوست به دلیل وجود ملانین بیشتر و قابلیت جذب نور بالاتر، برای بروز عوارض لیزر بدن مستعد‌تر است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله انواع پوست مناسب برای لیزر موهای زائد را مطالعه کنید.
  • مورد دوم که می‌تواند در بروز عوارض لیزر موهای زائد نقش داشته باشد، تبحر پزشک و اعتبار مرکز لیزر مو است که موضوع بسیار مهمی است.
  • از عوامل دیگری که می‌توانند باعث افزایش احتمال عوارض لیزر موهای زائد شوند، طول موج لیزر، مدت زمان تابش، اندازه‌ نقطه‌ی تابش و استفاده‌ نامناسب از تکنیک‌های خنک‌سازی پوست است که تقریبا به موارد بالا ارتباط دارد.
  • طول موج کم و مدت زمان بالای تابش پرتوی نور در کنار عدم خنک سازی مناسب از دیگر عوامل تاثیرگذار در بروز عوارض لیزر مو زائد است.

نکته مهم و کاربردی

سوالات زیادی در خصوص عوارض لیزر موهای زائد مطرح است، ولی نکته‌ای که کمتر به آن اشاره می‌شود، میزان درد بعد از لیزر است که در دو الی سه روز ابتدایی دردی مانند آفتاب سوختگی دارد که به سرعت از بین می‌رود.

عوارض احتمالی لیزر بدن

عموما عوارضی که بعد از عمل‌های زیبایی پدیدار می‌شوند به چند دسته کلی تقسیم می‌شوند:

  • عوارض طبیعی: این عوارض به دلیل ایجاد تغییراتی که در حالت طبیعی بدن رخ می‌دهد، نمایان می‌‌شود و عموما هم موقتی هستند. مانند قرمزی، تورم و درد سطحی.
  • عوارض احتمالی: عوارض احتمالی از آن دست عوارضی هستند که به دلیل حسایت بیشتر از حد بدن شما رخ می‌دهد. عموما درصد بروز این عوارض زیاد نیست ولی احتمال بروز این عوارض وجود دارد.
  • عوارض نادر یا بهتر است بگوییم عوارض خطای پزشکی: این عوارض به دلیل بروز برخی موارد مانند خطاهای پزشکی رخ می‌دهد که از رایج‌ترین این موارد می‌توانید به اسکولار و یا تغییر رنگ پوست اشاره کنیم.

تورم و قرمزی بعد از لیزر

با توجه به تاثیر پرتوهای نور بر پیاز و فولیکول‌های مو در کنار ملانین که وظیفه رشد مو را برعهده دارند، این موضوع همان‌طور که در بالا اشاره کردیم از عوارض طبیعی است که واکنش سطحی پوست را به همراه دارد. با توجه به نمونه‌های مشابه و تجربه افرادی که لیزر موهای بدن را در کلینیک نیل تجربه کردند، ذوق ذوق شدن، قرمزی و تورم از جمله عوارض طبیعی و موقتی لیزر مو بدن است که با استفاده از کمپرسور آب سرد و یا داروهایی که پزشک برای شما تجویز می‌کند، محو می‌شوند.

لیزر موی بدن ضرر دارد؟

پوسته شدن محل لیزر

از دیگر عوارض لیزر موهای زائد بدن که می‌توانیم به آن اشاره کنیم، پوسته شدن پوست است، در حالت کلی نمایان شدن عوارض لیزر موهای زائد بدن به این شکل خیلی محتمل نیست، ولی در برخی موارد ممکن است که به دلیل حساسیت بیش از حد پوست با این مشکل مواجه شوید. اما جای نگرانی نیست! حتی اگر پوسته شدن پوست منجر به ایجاد زخم‌های سطحی هم شود، خطر بزرگی شما را تهدید نمی‌کند؛ زیرا این گونه یا کرم‌های مرطوب کننده برطرف می‌شوند.

تغییر رنگ پوست

یکی دیگر از معایب لیزر بدن، البته اگر در انتخاب دکتر حاذق دقت کافی را نداشته باشید، بروز چنین عوارض است، البته که اگر این مورد را به طور کامل به حساب پزشک بنویسیم کمی کم لطفی در حق این قشر زحمت‌کش جامعه است، زیرا بخشی از این عوارض مرتبط با پوست جنس شماست و بخش دیگر برعهده پزشک است. اما در کل نکته‌ای که در این مقاله بارها به آن اشاره کردیم و اشاره خواهیم کرد، اهمیت انتخاب پزشک است.

روشن شدن پوست

به این پدیده هایپوپیگمنتیشن یا کاهش رنگ‌دانه‌های پوست می‌گویند که از جمله عوارض نادر و نامعلوم از جهت علت بروز لیزر موهای بدن است. پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از بروز همچین عوارضی 6 ماه قبل یا بعد لیزر از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید.

عوارض لیزر

تیرتر شدن رنگ پوست

هایپرپیگمنتیشن یا افزایش میزان رنگ‌دانه یکی دیگر از عوارضی است که احتمال بروز آن وجود دارد، اما به نوعی موقتی و طبیعی است و دلیل آن زخم‌های سطحی و خفیفی است که بعد از لیزر به جا می‌ماند. دوای درد همچین عوارضی هم مانند موارد بالا مصرف کرم‌های مرطوب کننده است.

احتمال آسیب به چشم

البته که این شکل از عوارض کاملا قابل پیشگیری هستند و در صورت استفاده از عینک مخصوص چنین عوارضی شما را تهدید نمی‌کند.


نکته مهم که باید به یاد داشته باشید

عفونت یکی از عوارض نادر بعد از لیزر است که به دلیل آسیب رسانی به بافت روپوست یا اپی درم رخ می‌دهد، نکته‌ای که باید به آن توجه ویژه داشته باشید، گذرا بودن این گونه عوارض با مصرف دارو است.

عوارض نادر برمبنای خطای پزشک

نکته‌ای که باید در این خصوص به آن توجه ویژه داشته باشید، بروز عوارض نادر برمبنا خطا حین درمان است. مانند سوختگی، تاول و اسکار که از جمله عوارض نادر ولی با ماندگاری بالا هستند که مدتی شما را درگیر خود می‌کند.


آنچه در این مقاله مطالعه کردید


لیزر بدن هم مانند هر عمل دیگر، می‌تواند عوارض موقتی که به دلیل واکنش طبیعی بدن هستند، به همراه داشته باشد. گاهی هم ممکن است که با عوارض حادتر که حاصل خطای درمانی است، مواجه شوید که راه مقابله با این موضوع، انتخاب کلینیک معتبر در این زمینه است. در کل عوارض لیزر موهای زائد بدن به قدری که می‌گویند، خطرناک نیست و می‌توانید به راحتی جذابیتی چند برابری به‌دست آوردید.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

همان‌طور که در ابتدا مقاله به آن اشاره کردیم، نتیجه حاصله ارتباط مستقیمی با مراقبت‌های شما بعد از انجام لیزر دارد، به همین دلیل در این قسمت تمامی موارد و نکات مراقبت‌های بعد از لیزر را به صورت بولت‌وار بررسی می‌کنیم. البته که نکات و توصیه‌های پزشک شما باید در اولویت باشد.

از کمپرسور یخ استفاده کنید

یکی از نکاتی که باید برای مراقبت بعد از لیزر به آن توجه ویژه داشته باشید، خنک نگه داشتن پوست است. با توجه به این موضوع که برای آسیب رسانی از پرتو نور و گرما استفاده می‌شود؛ گرمای مجدد می‌تواند آسیب‌های جدی‌تری را برای شما به همراه داشته باشد. به همین دلیل ما در کیلنیک نیل از روش‌های به‌روز برای سرد کردن سطح پوست استفاده می‌کنیم. اما موضوعی که بعد از لیزر باید به آن توجه ویژه داشته باشید جلوگیری از گرم شدن پوست است. به همین تا 48 ساعت باید از هرگونه فعالیتی که دمای بدن شما را افزایش می‌دهد جلوگیری کنید.

پس ورزش، فعالیت سنگین، جکوزی، حمام گرم و موارد این‌چنینی که باعث افزایش فشار خون و یا افزایش دمای داخلی بدن می‌شود، به‌طور کامل خودداری کنید. برای جلوگیری از این موضوع لازم است که از کمپرسور سرد برای کاهش دما استفاده کنید. البته که باید توجه ویژه داشته باشید پارچه و یا کیسه‌ای که قصد استفاده از آن را دارید، حتما استریل باشد.

در معرض نور خورشید قرار نگیرید

ملانین‌ها در قسمت پیاز مو نقش رنگ‌دانه را ایفا می‌کنند ولی همین ملانین‌ها در پوست نقش یک محافظ قدرت‌مند را در مقابل اشعه خورشید یا فرابنفش ایفا می‌کند. قبل از تحت‌تاثیر قرار دادن ملانین‌ها اشعه خورشید از لایه سطحی پوست عبور می‌کند و همین دلیل کافیست تا ملانین‌های سطح پوست را درگیر خود کند و به بخشی از آن‌ها آسیب جدی وارد کند. برای جلوگیری از بروز آسیب‌های بیشتر به پوست در برابر اشعه خورشید، لازم است که برای مدتی در معرض نور آفتاب قرار نگیرید یا از کرم ضدآفتاب برای جلوگیری از تابش نور خورشید استفاده کنید.

کمی برای آرایش صبوری کنید

یکی از آسیب‌هایی که بعد از لیزر امکان بروز آن وجود دارد، آرایش کردن با استفاده از موارد محتوی الکل است. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، پوست شما بعد از لیزر کمی حساس می‌شود. این آسیب شاید در حالت عادی تاثیر آن‌چنانی برای شما به همراه نداشته باشد؛ ولی زمانی که از لوازم آرایش، ادکلن و یا حتی دئودئورانت استفاده کنید، باعث آسیب‌رسانی به پوست شما می‌شود و همین موضوع کافیست که از نتیجه نهایی کمی فاصله بگیرید.

از مرطوب کننده‌ها یا ژل طبیعی آلوورا استفاده کنید

گاهی ممکن است لیزر پوست منجربه خشکی پوست شود و همین موضوع کافیست تا مدتی را درگیر خارش یا زخم‌های ریز سطحی باشید، در این شرایط ما به شما استفاده از کرم‌های مرطروب کننده یا ژل طبیعی آلوورا را پیشنهاد می‌کنیم که باعث افزایش آبرسانی به پوست بدن شما می‌شود.

از بتامتازون به‌جای ایبوپروفن استفاده کنید

گاهی ممکن است که بعد از انجام لیزر از مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن استفاده کنید که تنها سرآمد آن تورم پوستی خواهد بود، پیشنهاد می‌کنیم که بتامتازون را جایگزین ایبوپروفن کنید تا از تورم پوستی شما بکاهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *