برای مشاوره رایگان تماس بگیرید

شاید ده‌ها بار به این موضوع که نتیجه نهایی علاوه‌بر تخصص پزشک و اعتبار کلینیک به نحوه مراقبت‌های شما هم ارتباط مستقیم دارد؛ در سایر مقالات مرتبط با عمل‌ها و خدمات زیبایی اشاره کرده باشیم، اما امروز موضوع کمی متفاوت است! وقتی که صحبت از مراقبت‌های بعد از لیزر در میان باشد، باید نگاه جدی‌تری به این مضوع داشته باشیم. خب احتمالا این سوال ذهن شما را درگیر می‌کند که علت تاکید بر مراقبت‌ بعد از لیزر موهای زائد در چیست؟ همراه ما باشید تا در مدت زمانی در حدود 6 دقیقه به بررسی کامل مراقبت‌های بعد از لیزر بپردازیم.

مراقبت‌ های بعد از لیزر موهای زائد تا چه حد مهم است؟

وقتی که شما تزریق ژل در لب یا تزریق چربی را تجربه می‌کنید، در صورت عدم رعایت توصیه‌ها و مراقبت‌ها، حادترین نتیجه‌ای که با آن رو‌به رو می‌شوید؛ الزام تخلیه ژل لب و یا تخلیه چربی به واسطه عمل مجدد است، اما در مورد مراقبت بعد از لیزر، موضوع کمی متفاوت است. زیرا اگر شما بعد از لیزر  موهای زائد به مراقبت‌ های بعد از لیزر توجه ویژه‌ای نداشته باشید، آسیب رسانی به بافت پوست را در برخواهد داشت که برای برطرف کردن آن علاوه‌بر زمان باید هزینه زیادی را صرف کنید تا شاید به حالت قبلی خود بازگردد.

اما برای درک بهتر مراقبت‌های بعد از لیزر  موهای زائد لازم است که به صورت خلاصه‌وار به بررسی نحوه لیزر موهای زائد بپردازیم.

نحوه لیزر موهای زائد بدن

برای از بین بردن موهای زائد بدن راه‌های متفاوتی وجود دارد، اما به غیر از لیزر تمامی این روش‌ها موقتی هستد و پس از مدتی شاهد رشد موهای زائد خواهیم بود، اما چه چیزی باعث دائمی بودن لیزر می‌شود؟

مراقبت بعد از لیزر مو زائد

برای انجام لیزر از دستگاهی استفاده می‌شود که پرتوهای نور را به سطح پوست شما می‌تاباند، همان‌طور که می‌دانید رنگ روشن باعث بازتاب پرتوی تابیده شده می‌شود و رنگ تیره به طور کامل نور تابیده شده را جذب خود می‌کند. وقتی که پرتوهای نور به سطح پوست شما تابیده می‌شوند، در این میان مقداری از این پرتوها جذب پوست می‌شوند و تاثیر مستقیمی برروی ملانین که سلول رشد و رنگدانه‌های مو است می‌گذارند. اما نکته‌ای که باید قبل از هر چیز به آن توجه داشته باشید تاثیر پرتوهای نور برروی لایه سطحی پوست که اپی درم نام دارد است. همین موضوع کافیست تا عوارضی را برای شما در برداشته باشد؛ که نقش مراقبت‌ های بعد از لیزر مو تنها راه مقابله و بهبود عوارض به جای مانده است.

البته که این عوارض می‌تواند به عوامل مختلفی همچون سن و نوع پوست بستگی داشته باشد که در دو مقاله سن لیزر موهای زائد و انواع پوست مناسب برای لیزر موهای زائد به طور کامل در مورد این دو موضوع توضیح دادیم.

در مقاله عوارض لیزر مو به این موضوع اشاره ویژه داشتیم که با توجه به موارد مختلف مانند نوع پوست، تخصص اپراتور، سن، محل لیزر و موارد مرتبط دیگر عوارض به‌جای مانده از  لیزر در دو دسته موقتی و بلند مدت جای می‌گیرند. عوارض موقتی یا کوتاه مدت از جمله عوارضی هستند که به دلیل واکنش طبیعی بدن رخ می‌دهند و عوارض بلند مدت می‌تواند به حساسیت غیر قابل پیش‌بینی شما یا خطای درمانی اپراتور ارتباط داشته باشد. در حالت کلی مراقبت‌های بعد از لیزر می‌تواند تاثیر چشمگیری در کاهش عوارض پدیدار شده داشته باشد، اما در مورد عوارض حاد نیاز به نظر پزشک متخصص برای بهبود عوارض به جای مانده است.


مروری برمطالب گذشته

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد از آن دست اقداماتی است که سرآمد رعایت آن، ارتباط مستقیم با نتیجه ایده‌آل دارد.
با توجه به تاثیر پرتوهای نور برروی پوست، عدم رعایت مراقبت بعد از لیزر مو می‌تواند به پوست آسیب‌های متفاوتی را برساند.
البته که این عوارض می‌تواند به عوامل مختلفی همچون سن و نوع پوست بستگی داشته باشد

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

همان‌طور که در ابتدا مقاله به آن اشاره کردیم، نتیجه حاصله ارتباط مستقیمی با مراقبت‌های شما بعد از انجام لیزر دارد، به همین دلیل در این قسمت تمامی موارد و نکات مراقبت‌های بعد از لیزر را به صورت بولت‌وار بررسی می‌کنیم. البته که نکات و توصیه‌های پزشک شما باید در اولویت باشد.


نکته مهم و کاربردی


با توجه به آسیب‌هایی که به بافت ملانین و فولیکول‌ها وارد می‌شود باید مواظب باشید که در طی چند روز بعد از درمان، به پوست یا فولیکول‌ها آسیبی بیشتری وارد نشود. توصیه می‌کنیم تا چند روز بعد از کارهایی مانند وکس، الکترولیز، لایه برداری، تاتو، روش‌های جوانسازی مختلف مانند هایفوتراپی، اندولیفت، میکرونیدلینگ و … خودداری کنید.

از کمپرسور یخ استفاده کنید

یکی از نکاتی که باید برای مراقبت بعد از لیزر به آن توجه ویژه داشته باشید، خنک نگه داشتن پوست است. با توجه به این موضوع که برای آسیب رسانی از پرتو نور و گرما استفاده می‌شود؛ گرمای مجدد می‌تواند آسیب‌های جدی‌تری را برای شما به همراه داشته باشد. به همین دلیل ما در کیلنیک نیل از روش‌های به‌روز برای سرد کردن سطح پوست استفاده می‌کنیم. اما موضوعی که بعد از لیزر باید به آن توجه ویژه داشته باشید جلوگیری از گرم شدن پوست است.  به همین تا 48 ساعت باید از هرگونه فعالیتی که دمای بدن شما را افزایش می‌دهد جلوگیری کنید.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

پس ورزش، فعالیت سنگین، جکوزی، حمام گرم و موارد این‌چنینی که باعث افزایش فشار خون و یا افزایش دمای داخلی بدن می‌شود، به‌طور کامل خودداری کنید. برای جلوگیری از این موضوع لازم است که از کمپرسور سرد برای کاهش دما استفاده کنید. البته که باید توجه ویژه داشته باشید پارچه و یا کیسه‌ای که قصد استفاده از آن را دارید، حتما استریل باشد.

حد الامکان در معرض نور خورشید قرار نگیرید

ملانین‌ها در قسمت پیاز مو نقش رنگ‌دانه را ایفا می‌کنند ولی همین ملانین‌ها در پوست نقش یک محافظ قدرت‌مند را در مقابل اشعه خورشید یا فرابنفش ایفا می‌کند. قبل از تحت‌تاثیر قرار دادن ملانین‌ها اشعه خورشید از لایه سطحی پوست عبور می‌کند و همین دلیل کافیست تا ملانین‌های سطح پوست را درگیر خود کند و به بخشی از آن‌ها آسیب جدی وارد کند. برای جلوگیری از بروز آسیب‌های بیشتر به پوست در برابر اشعه خورشید، لازم است که برای مدتی در معرض نور آفتاب قرار نگیرید یا از کرم ضدآفتاب برای جلوگیری از تابش نور خورشید استفاده کنید.


نکته بسیار مهم و کاربردی

همان‌طور که اشاره کردیم، پرتوی نور تابیده شده آسیب کم ولی تاثیرگذار به سطح پوست وارد می‌کند، به همین دلیل لازم است که تا مدتی از برنزه کردن پوست جلوگیری کنید، زیرا سولاریم به واسطه اشعه فرابنفش باعث برنزه شدن پوست شما می‌شود.

کمی برای آرایش کردن صبوری کنید

یکی از آسیب‌هایی که بعد از لیزر امکان بروز آن وجود دارد، آرایش کردن با استفاده از موارد محتوی الکل است. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، پوست شما بعد از لیزر کمی حساس می‌شود. این آسیب شاید در حالت عادی تاثیر آن‌چنانی برای شما به همراه نداشته باشد؛ ولی زمانی که از لوازم آرایش، ادکلن و یا حتی دئودئورانت استفاده کنید، باعث آسیب‌رسانی به پوست شما می‌شود و همین موضوع کافیست که از نتیجه نهایی کمی فاصله بگیرید.

مراقبت بعد از لیزر

از مرطوب کننده‌ها یا ژل طبیعی آلوورا استفاده کنید

گاهی ممکن است لیزر پوست منجربه خشکی پوست شود و همین موضوع کافیست تا مدتی را درگیر خارش یا زخم‌های ریز سطحی باشید، در این شرایط ما به شما استفاده از کرم‌های مرطروب کننده یا ژل طبیعی آلوورا را پیشنهاد می‌کنیم که باعث افزایش آبرسانی به پوست بدن شما می‌شود.

از بتامتازون به‌جای ایبوپروفن استفاده کنید

گاهی ممکن است که بعد از انجام لیزر از مسکن‌هایی مانند ایبوپروفن استفاده کنید که تنها سرآمد آن تورم پوستی خواهد بود، پیشنهاد می‌کنیم که بتامتازون را جایگزین ایبوپروفن کنید تا از تورم پوستی شما بکاهد.


مروری بر مطالب مقاله

مراقبت بعد از لیزر از نکات بسیار مهم در بروز بهترین نتیجه نهایی است و عدم رعایت آن می‌تواند برای شما گران تمام شود.
توصیه‌های پزشک خود را بعد از انجام لیزر جدی بگیرید تا عوارض کمتری بعد از لیزر را تجربه کنید.
در کل برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر لازم است که از قرارگیری در معرض نور خورشید جلوگیری کنید، همچنین باید چند روزی برای آرایش کردن صبوری کنید و در نهایت از کمپرسور یخ استفاده کنید.