تزریق چربی در اطراف چشم

تزریق چربی جهت درمان تیرگی و جوانسازی پوست در نواحی اطراف پلک پایین چشم

 

تیرگی و افتادگی پوست در پلک پایین می تواند دلایل مختلفی داشته باشد؛ از جمله نازکی و شفاف بودن پوست، عروق برجسته و ذخایر بیش از حد ملانین که هر کدام باید به طور جداگانه و با روش های مخصوص به خود درمان شوند. در این مقاله ما تزریق نانو فت در پلک پایین را به عنوان یک روش درمانی جهت از بین بردن لکه های تیره و جوانسازی پوست معرفی می کنیم. چربی خارج شده به شیوه ی مکانیکی امولسیون سازی شده است که در نتیجه آن تکه های چربی به امولسیون مایع تبدیل شده اند، رنگ این محصول از زرد به سفید تبدیل شده و در نهایت از طریق داخل بینی به نواحی مرتبط با پلک پایینی تزریق شده است. تمامی مراحل فوق به صورت سرپایی در بیمارستان انجام شده است. هدف از انجام این آزمایش بررسی تاثیر تزریق نانو فت برای درمان نواحی تاریک زیر چشم و همچنین جوانسازی پوست در این نواحی بوده است. این تحقیقات در بازه ی فوریه ی سال 2015 تا نوامبر سال 2015 اتجام شده است و شامل مراحل درمانی سرپایی در شهر کرکوک عراق است. 22 بیمار زن در رده های سنی 20 تا 40 سال تحت عمل تزریق نانو فت از راه بینی قرار گرفتند. در این میان، تنها چهار بیمار تحت عمل بلفاروپلاسیتی پلک پایینی قرار گرفتند، چرا که در این نواحی پوست اضافه داشتند. تمامی بیماران تحت تزریق نانو فت با هدف جوانسازی پوست و از بین بردن لکه های تیره ی بسیار عمیق در پلک پایینی خود قرار گرفتند. ارزیابی نتایج توسط جراح 50% رضایت کامل، 36.4 درصد نتایج قابل قبول و 13.6 درصد نتایج نا مطلوب را گزارش می کند. همچنین نتایج کار از نظر بیمار نیز در این تحقیق مورد سنجش و بررسی قرار گرفته است. تقریبا نیمی از جامعه ی آماری (59.1%) از نتایج این فرایند راضی بوده اند، 31.8% نتایج را مورد قبول دانسته اند و تنها 2 بیمار(9.1%) دچار مشکلات بعد از عمل شده اند. تزریق نانو فت را می تواند به عنوان یک روش در دسترس و سرپایی در نظر گرفت که می توان به راحتی در کلینیک ها آن را به منظور درمان لکه های تیره ی زیر چشم و همچنین جوانسازی پوست در نواحی فوق الذکر به کار برد.
افتادگی پلک در کنار سیاهی نواحی دور چشم، به ویژه در پلک پایینی به عنوان یکی از مشکلات رایج در زمینه ی زیبایی پوست شناخته می شود که از آن به عنوان یکی از بزرگترین معضلات زیبایی برای بیماران زن می توان نام برد، اما از نظر پزشکی، این عارضه نمی تواند تاثیر زیادی بر روی کیفیت زندگی داشته باشد.
این عارضه می تواند هم در زنان و هم در مردان با سنین مختلف روی بدهد، اما دلایلی مانند تجمع چربی در زیر پوست و یا پوست اضافه می توانند با افزایش سن بیشتر خود را نشان دهند. دلایل دیگری که عامل به وجود آمدن چنین حلقه های تیره ای در زیر پوست می شوند، شامل نازکی پوست با تعداد بسیار بالایی رنگ دانه در پلک پایینی هستند که بر روی رباط های حلقوی چشم قرار می گیرند و به دلیل افتادگی پوست و یا شکاف هایی به سبب تغییر حالت آن، ورم این نواحی و یا قرار گرفتن عروق سطحی در این نواحی میتوانند خود را به شکل نواحی تیره در زیر پلک پایینی نشان دهند. فاکتور های سبب شناسی نیز شامل عوامل ژنتیکی/شرطی، افزایش رنگ دانه ها پس از ورم، وجود ملانین پوستی، آلرژی های پوستی، بی خوابی، استرس و عادت های غلط است. نتیجتا در چنین شرایطی درمان این عارضه می تواند چالش برانگیز باشد چرا که تشخیص علت اصلی این عارضه بسیار پیچیده است و راه حل درمانی مشخص و قابل تکراری وجود ندارد. بسیاری از راهکار های درمانی مانند IPL، کرم های موضعی، لیزر های قرمز رنگ سوییچ Q، درمان های شیمیایی و همچنین پر کننده های پوستی جهت درمان این عارضه مورد استفاده قرار گرفته اند و هیچ کدام نتوانسته اند نتیجه ی مطلوبی را ارائه کنند.
تمامی درمان های نام برده شده در بالا نمی توانند برای بیماران مبتلا به عارضه ی تیرگی چشم در اطراف پلک های پایینی مناسب باشند، چرا که در بسیاری از موارد پوست در این نواحی بسیار نازک است. گزارش ها نشان داده است که درمان این نوع از رنگ دانه های تاریک با کمک تزریق چربی اتولوگ، نتایج خوبی را در بر داشته است.
Tonnard و همکاران تکنیک درمانی جدیدی تحت عنوان نانوفت را معرفی کرده اند که در آن چربی خارج شده به صورت دستی و در داخل سرنگ های لیپوساکشن کشت می شوند. پس از این مرحله این چربی ها فرایند امولسیون سازی را تا مرحله ی تبدیل شدن به مایع طی می کنند تا در نهایت به صورت مایع و از طریق بینی و به کمک سوزن های بسیار تیز و ریز تزریق شوند. روش تزریق چربی اتولوگ برای اولین بار در اوایل قرن بیستم گزارش شده است و پس از معرفی لیپوساکشن توسط ایلوز در سال های 1980 میلادی، به صورت روش درمانی در بیمارستان ها و کلینیک ها مورد استفاده قرار گرفته است. لیپوساکشن به عنوان روش درمانی لیپوفیلینگ معرفی شده است که در آن چربی در لایه های عمیق زیر پوست تزریق می شود.
در سال 2001 میلادی، Zuck و همکاران نشان دادند که سلول های بنیادی را می توان از بافت های چربی انسانی خارج شده در خلال فرایند لیپوساکشن، جدا کرد. این چربی ها باید به کمک دستگاه مکنده و در خلال فرایند لیپوساکشن از بدن جدا شوند تا بتوان پس انجام مراحل لازم، سلول های بنیادی فیبروپلاست شکل را از آن ها جدا کرد.
هدف این تحقیقات بررسی تاثیرات تزریق نانو فت جهت درمان و جوانسازی پوست و همچنین درمان رنگ دانه های تیره در پلک پایینی بیمار است.

 

مواد اولیه و روش ها:

بیماران: در طی یک تحقیق هدفمند، تعداد 22 بیمار زن زیر 40 سال (در بازه ی سنی 20 تا 40 سال) که همگی از عارضه ی تیرگی زیر پلک، و عده ای علاوه بر آن از عارضه ی افتادگی پوست، رنج می بردند در شهر کرکوک در شما عراق انتخاب شدند. تمامی بیماران به جز 4 بیمار که به سبب شل شدگی شدید پوست در پلک پایینی ابتدا عمل بلفاروپلاستی پلک پایین را انجام دادند، تحت روش درمانی آزمایشی تزریق نانو فت از راه بینی قرار گرفتند. فرایند انتخاب و بررسی بیماران و همچنین انجام عمل جراحی از ماه فوریه ی 2015 تا ماه نوامبر 2015 انجام شد. تشخیص های اولیه در تمامی بیماران از طریق آزمایش های بالینی مورد تایید قرار گرفته اند و هیچ کدام از بیماران شرکت کننده در این آزمایش درمان های پزشکی و جراحی دیگری را در گذشته دریافت نکرده اند. سن این بیماران دربازه ی (20 تا 40 سال) است که در جدول یک به طور خلاصه نشان داده شده است. 
هدف تحقیق: هدف این تحقیق بررسی تاثیر تزریق نانو فت جهت درمان تیرگی زیر چشم و جوانسازی پوست در بازه ی زمانی کوتاه است.

اندازه گیری های قبل از عمل:

بررسی ها و اندازه گیری های قبل از عمل از تمامی 22 بیمار شامل سوابق پزشکی، معاینات بدنی کامل و بررسی کامل این عوامل در کنار یکدیگر بوده است. این مراحل در زیر توضیح داده شده اند:
 داده های پزشکی:
اطلاعات پزشکی جمع آوری شده در مورد بیمار شامل انواع بیماری ها، استعمال دخانیات و مواد مخدر، داروهای مصرفی و سابقه ی خانوادگی است. تمامی این فاکتور ها تاثیر مستقیمی بر روی افزایش رنگ دانه های تیره دارد. همچنین قبل از انجام عمل، از تمامی بیماران عکس های تمام رخ گرفته شده است.
  1. بررسی داده ها
آمادگی های قبل از عمل شامل آزمایش های رایج خون و بررسی آن (شامل شمارش تعداد پلاکت ها و هماتوکریت ها) است. زمان پرترومبین و زمان نسبی ترمبوپلاستین نیز به جهت کاهش خطرات پس از عمل اندازه گیری شده است. تمامی موارد درمانی تحت  بی حسی موضعی و در حالت نشسته و یا خوابیده انجام شده است. بخش های درگیر زیر شکم (تصویر یک.آ) آماده شده و روش های جراحی طبق مراحل زیر انجام شده است.
پس از انجام عمل لیپوساکشن چربی جمع شده از نواحی زیر شکم به روش کلاین کشت شد (عکس یک.ب و ج). چربی های استخراج شده به همراه یک لیتر از حلال دارویی (RL) و 800 میلی گرم از لیدوکائین و یک میلی گرم (1:1000) ادرنالین ترکیب می شود. این محلول به کشت چربی در داخل سرنگ های بسته ی متصل به یک کانولای دو حفره ای با حفره ی کناری به قطر 1 میلی متر بسیار کمک می کند (تصویر یک.دی). 
پس از آن چربی های لیپوآسپرایرت در چربی کشت شده (تصویر 2:2آ) به جهت از بین بردن هرگونه مواد بیهوشی در داخل آن و همچنین سلول های قرمز به کمک محلول سالین شسته می شوند و سپس با کمک روش Tonnard چربی های لیپوآسپرایت به صورت دستی امولسیون سازی می شوند. این عمل به وسیله ی 30 بار انتقال چربی میان دو سرنگ 10 سی سی که به کمک متصل کننده های ماده به ماده Luer به یکدیگر وصل شده اند، انجام می شود.
فرایند امولسیون سازی رنگ چربی را از زرد تیره به زرد روشن و سفید تغییر می دهد و چربی به مایع تبدیل می شود. محصول آمولسیون سازی را می توان به راحتی و با کمک سوزن هایی با مقیاس 27 در زیر پوست تزریق کرد. تزریق این چربی از بخش های میانی آغاز و به بخش های جانبی پلک پایین ختم می شود. پس از تزریق ماساژهای دیجیتالی در بخش های تزریق به منظور جلوگیری از جمع شدن نانو فت در یک بخش و بد فرمی پوست انجام می شود. این ماساژ همچنین قرمزی و زرد شدن پوست در نتیجه ی تزریق را کاهش می دهد.
  1.  اندازه گیری های پس از عمل
محلول های مخصوصی با کمک پماد های مخصوص چشم درست شده و بر روی بخش های مختلف پلک پایینی قرار گرفت.  مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی به همراه انتی بیوتیک های موضعی مخصوص چشم در نواحی اطراف چشم و به مدت 5 روز پس از انجام عمل مورد استفاده قرار گرفت. معمولا بیماران در روز سوم پس از عمل، به سبک معمولی زندگی خود باز گشتند. بیماران به مدت سه الی نه ماه پس از انجام عمل و به منظور بررسی نتایج عمل تحت نظر بوده اند.

معاینات بیماران پس از عمل:

از بیماران و با اجازه ی مشروطشان، قبل و پس از عمل عکس هایی گرفته شده است و هرگونه عارضه ی پس از عمل در چنین فرایندی ثبت شد. ارزیابی  جراح  از نتایج و از طریق بررسی تصاویر قبل و پس از عمل، توسط چهار جراح پلاستیک انجام شد. امتیازات به ترتیب 1 برای نتایج ضعیف، 2 برای نتایج متوسط و 3 برای نتایج بسیار خوب در هر دو زمینه ی از بین بردن لکه های تیره ی زیر چشم و همچنین جوانسازی پوست تعیین شده اند. رضایت بیمار همچنین با توجه به چنین سیستم امتیاز دهی و به کمک سیستم ماریو گویسس انجام شد. در این سیستم بیماران نتایج کوتاه مدت این عمل را با توجه به سه امتیاز خیلی خوب، خوب و خیلی بد ارزیابی می کنند. نتایج نهایی امتیاز 9 را نشان می دهد (1 تا 3 برای نتایج بد، 4 تا 6 برای نتایج متوسط و 7 تا 9 برای نتایج خیلی خوب). مقادیر P  و همچنین خی دو به منظور بررسی ها و اندازه گیری های اماری نتایج نهایی نیز محاسبه شده اند.

 

نتایج:

22 بیمار زن با رده ی سنی 20 تا 40 سال در این آزمایش تحت درمان قرار گرقته اند. بیماران از عارضه هایی همچون گودی و تیرگی نواحی زیر چشم و یا افتادگی پلک به همراه تیرگی دور چشم  (همانطور که در جدول و عکس 3.1 نشان داده شده است) رنج می بردند. مشکلات بیماران همانطور که در جدول 3.1 نشان داده شده است، متفاوت بوده است.
تمامی بیماران در یک مرحله تزریق نانو فت در پلک پایینی تحت در مان قرار گرفته اند. تزریق نانو فت به جوانسازی پوست و رفع تیرگی های دور چشم برای تمامی بیماران به جز چهار نفر مفید بوده است. چهار بیمار نام برده شده، به سبب افتادگی پلک زیرین تحت عمل بلفاروپلاستی قرار گرفته اند تا از طریق ایجاد برش دهانی، بخش اضافی پوسته ی زیرین جدا شود و پس از آن تحت درمان به روش تزریق نانو فت قرار گرفته اند. 
تمامی بیماران تحت تزریق نانو فت با کمک سوزنی تیز با مقیاس 27 و به روش دایره ای قرار گرفته اند. در هر سمت از صورت 1 سی سی از نانو فت تزریق شده و پس از آن محل تزریق در زیر پلک تحت ماساژ ساده ای قرار گرفته است. در انتهای هر تزریق، اریتما و تغییر رنگ پوست زیر چشم به زرد دیده شده است. این تغییر رنگ 5 هفته پس از انجام عمل از بین رفته و پوست روشن تر می شود. دوره ی نقاهت پس از این عمل به طور متوسط 6 ماه است (بین سه الی نه ماه). 
جدول 3:2 سن، توضیحات عمل، ارتقای رنگ دانه ها، نتایج جوانسازی پوست، رضایت بیمار، امتیاز و نتایج کلی را نشان می دهد. امتیاز کلی از 9 است (امتیازات 7-9 به معنای نتایج خیلی خوب، 4-6 نتایج متوسط و 1-3 نتایج ضعیف را نشان می دهد). 
نتایج نهایی تا 50 درصد نشان دهنده ی رضایت، 36.4 درصد نشان دهنده ی نتایج متوسط و 13.6 درصد نشان دهنده ی عدم رضایت هستند. اندازه گیری های مربع کای عدد 1.1 را نشان می دهد که به نسبت عدد بالایی است (p<0.0001). این آمار در جدول و تصویر 3.3 نشان داده شده است. نتایج نشان داده شده در جدول 3.3 توضیح می دهند که:
پس از عمل، هیچ گونه عارضه ی زخم، عفونت، کیست، تغییر رنگ طولانی مدت و یا هر گونه عارضه ی دیگری بلافاصله پس از عمل و یا در مدت معاینات طولانی مدت پس از عمل دیده نشده است. تنها 2 بیمار در خلال این تحقیق (9.1%) دچار خون مردگی های طولانی مدت و سایر عارضه های پس از عمل شده اند و این اطلاعات در جدول ها و تصاویر 3.4 نشان داده شده است. سایر بیماران بدون هیچ گونه عارضه ای به خوبی درمان شده اند. نتایج مرتبط با برخی از بیماران (6 بیمار) در تصاویر 3.1 تا 3.6 نشان داده شده است.

 

بحث و بررسی:

یکی از مهم ترین عوامل به وجود آورنده ی نواحی تیره در زیر چشم، وجود پوست نیمه شفاف و نازک بر روی رباط های حلقوی دور چشم است که سبب دیده شدن عروق زیر چشم می شود. تزریق چربی های خارج شده به عنوان یک روش درمانی مفید در از بین بردن نواحی تیره و رنگ دانه های تیره ی زیر چشم  که ناشی از وجود پوست شفاف و نازک هستند، شناخته می شود. بسیاری از روش های درمانی امکان از بین بردن و درمان این عارضه را ندارند، اما تزریق چربی می تواند سبب به جود آوردن یک لایه از چربی در این نواحی شود، هر گونه شکل عجیب و غیر طبیعی پوست در این نواحی را از بین ببرد و چربی های از بین رفته در زیر پوست را باز گرداند.
Tonnard و همکاران ذرات چربی را به کمک روش های آمولسیون سازی مکانیکی به ذرات شبه مایع تحت عنوان نانو فت تبدیل می کنند که به طور کامل ساختار چربی در آن تخریب شده است، به گونه ای که بتوان چربی آمولسیون شده را به کمک سوزن هایی با مقیاس کوچک و به شکل زیر پوست تزریق کرد. اما مهم ترین فایده ی تزریق نانو فت به فعالیت سلول های بنیادی باز می گردد. در این تحقیقات ما تزریق نانو فت را به شیوه ی گزارش شده توسط Tonnard  و همکاران انجام دادیم. این مراحل شامل استفاده از تزریق 1.6 سی سی نانو فت به شکل زیر پوستی در پلک پایینی است. ما در این مرحله 1 سی سی نانو فت را در پلک پایینی تزریق کرده ایم و از ماساژ های دیجیتالی ساده برای کاهش قرمزی و زردی پوست در نواحی تزریق و در مراحل پس از عمل استفاده کرده ایم که می تواند این آثار را تا پنج هفته پس از عمل بهبود ببخشد. این در حالی است که در روش مورد استفاده توسط Tonnard و همکاران زردی پوست تا یک ماه و قرمزی تزریق تا سه ماه پس از انجام گزارش شده است. در این تحقیق نتایج نهایی بدست آمده در تمامی بیماران قابل قبول بوده است و فرایند بهبود بدون هیچ گونه عارضه ای انجام شده است. نتایج پس از عمل پس از شش ماه (بین سه تا نه ماه) قابل قبول گزارش شده است. نتایج جراحی توسط جراحان و پس از این فرایند مورد بررسی قرار گرفته اند  و رضایت بالای 80 درصد در تمامی موارد (50 % رضایت کامل، 36.4% رضایت نسبی و 13.6 درصد عدم رضایت) گزارش شده است. گزارشات رضایت بیمار از نتیجه ای این عمل نیز رضایت نسبی بالای 80%  (بالای 59.1 درصد رضایت کامل، 31.8% رضایت نسبی و 9.1 درصد عدم رضایت) را گزارش می کند که به طور نسبی قابل مقایسه با نتایج بدست آمده از سایر تحقیقات است. بسیاری از بیماران، که رضایت و عدم رضایت خود را گزارش کرده اند، پس از انجام این عمل افزایش نرمی و انعطاف پوست، روشن شدن بخش های تیره ی پوست در پلک های پایینی را گزارش کرده اند و این در راستای تحقیقات Tonnard  و همکاران و همچنین گروه Dong و همکاران قرار می گیرد که در خلال آن مطالعات نیز جوانسازی پوست و روشن تر شدن رنگ دانه های تیره ی پوست گزارش شده است. عارضه های پس از عمل، چه به صورت کیست های چربی و یا تغییر شکل در بافت پوست، مشاهده نشده است. همچنین خون مردگی طولانی مدت و یا افزایش رنگ دانه های پوست نیز در این فرایند دیده نشده است و این دستاورد مشابه با نتایج Dong  و همکاران و همچنین Tonnard و همکاران است که هیچ گونه عارضه ی پس از عمل را مشاهده نکرده اند. تزریق زیر پوستی نانو فت اثرات جوانسازی پوست و همچنین روشن شدن پوست را نشان می دهد که به سبب باز تولید سلول های بنیادی است که می توانند از طریق تزریق نانو فت حجم های جدیدی را در زیر پوست بسازند. همانطور که Tonnard و همکاران در مقاله ی خود نشان داده اند تعداد بسیار زیادی سلول بنیادی مزانشیمی با کیفیت بالا در نمونه ی نانو فت وجود دارد.

نتیجه گیری:

تزریق نانو فت یکی از راه های جدید درمان است که می توان از آن به عنوان یک روش سرپایی مقرون به صرفه جهت درمان رنگ دانه های تیره و جوانسازی پوست در نواحی پلک پایینی نام برد. این عارضه بیشتر به سبب نازکی و شفافی پوست در قسمت های پایینی پلک به وجود می آید و تزریق نانوفت می تواند به راحتی در کلینیک ها و تحت بی حسی موضعی انجام شود. این روش پیچیده نیست و روشی ارزان قیمت به شمار می رود که عارضه ی پس از عمل بسیار کمی دارد.