روش های پاک سازی پوست

پاک سازی پوست صورتامروزه به علت آلودگي هاي محيطي، استفاده از لوازم آرايش غير استاندارد وهمچنین استرس، پوست نياز به پاكسازي ماهيانه، هفتگي و یا روزانه دارد. سلول هاي شاخي (سلول های مرده) روي سطح پوست بايد هر ماه برداشته شده تا پوست دچار كدري، خشكي (در بعضي افراد جوش هاي سرسياه و سر سفيد) نشود. به علت رشد سلول هاي پوستي( بعد از تقريبا ٢٨ روز)، سلول هاي سطح پوست، تبدیل به سلول هاي مرده اي می شوند كه نياز به برداشته شدن دارند. پاكسازي پوست باعث گردش سريع خون شده كه موجب اكسيژن رساني بيشتر توسط رگ هاي خوني و در نتیجه سفت شدن، كلاژن سازي و جوانسازي مي شود.

روش های پاک سازی پوستاز روش هاي پاک سازي پوست ميتوان به فيشيال، آر اف و پاكسازي خانگي و ليزر co2 فركشنال اشاره كرد.


پاك سازی پوست در منزلابتدا بايد به این نکته توجه داشت كه پوست نياز به شست و شوي مناسب روزانه دارد، براي اين كار می بایست از يك شوينده مناسب پوست(نرمال، چرب، خشك، حساس) و يك تونر يا لوسيون مخصوص پوست استفاده كرد. به اين ترتيب كه ابتدا صورت را روزي ٢ بار با شوينده شسته و سپس از تونر يا لوسيون مناسب استفاده شود. همچنين مي توان از ماسك هاي مناسب لايه بردار نيز به صورت هفتگي زير نظر پزشك متخصص استفاده كرد، بهتر است از ماسك هاي ساختگي ميوه جات و ادويه جات به صورت سرخود استفاده نشود، زيرا ممكن است باعث بروز حساسيت ها و لك هاي پوستي شود كه نياز به درمان هاي طولاني مدتی داشته باشد.


پاک سازی پوست در کلینیک ها (ficial)استفاده از این روش پاکسازی یک بار در ماه ضروری می باشد و این کار باید توسط فردی که دوره ی تخصصی فیشیال را گذرانده (و مدرک زیر نظر پزشک دارد) در مراکز درمانی انجام شود. در این روش با استفاده از مواد با کیفیت لایه های شاخی سطح پوست(سلول های مرده) برداشته شده و سپس می توان به درمان های پوستی پرداخت، و مشکلاتی نظیر جوش، لک، خشکی زیاد، را با استفاده از کمپلکس ها، امپول ها، و کرم های ویتامینه مناسب درمان کرد.
 همچنین در این روش با استفاده از ماساژ باعث تحریک پوست شده و به خون رسانی و اکسیژن رسانی پوست کمک می کند، در نتیجه این عمل، کلاژن سازی در فیبروبلاست های زیرین پوست اغاز شده و موجب شادابی و جوانسازی پوست می شود.

پاک سازی با لیزر co2 فرکشنالدر این روش بصورت تهاجمی می توان سلول های شاخی سطح پوست را با استفاده از دستگاه لایه بردار co2 فرکشنال ازبین برد.
توجه به مراقبت های قبل و بعد از درمان با لیزر co2 ضروری می باشد و همچنین این کار باید توسط پزشک متخصص انجام شود.
در چند روز اول بعد از انجام لیزر شاهد التهاب و قرمزی پوست خواهید بود که به مرور بعد از گذشت 7 تا 10 روز بطور کامل ازبین خواهد رفت.


لیزر co2 فرکشنال


لیزرco2 فرکشنال به افرادی که دارای پوست های زبر یا شل، منافذ باز، اسکار اکنه یا جوش هستند توصیه می شود.