آیا RF در جوانسازی پوست نقش دارد؟

ار اف جوانسازیار اف یا امواج رادیوفرکانسی امروزه در علم پزشکی کاربرد های زیادی دارد، از این امواج میتوان برای جلوگیری از خونریزی زیاد در هنگام برش برای جراحی، جوانسازی پوست صورت، فرم دهی بدن و صورت استفاده کرد.

انواع امواج اراف

از انواع آراف میتوان به مونوپولار، بای پولار، تری پولار، مولتی پولار و فرکشنال اشاره کرد، در mri نیز از امواج آر اف برای عکس برداری از داخل بدن استفاده می شود، همچنین از حرارت آراف نیز می توان برای آرام کردن عضلاتی که دچار گرفتگی شده اند استفاده کرد.
جالب است بدانید از گرمای آر اف برای لاغری موضعی (شکم،پهلو،قبقب،ران ها) نیز استفاده می شود.


نقش آر اف در جوانسازی


از امواج آراف میتوان برای جوانسازی و کلاژن سازی پوست استفاده کرد (کلاژن همان اکسیدی است که به طور طبیعی در زیر پوست وجود دارد و با افزایش سن از مقدار آن کم شده و موجب پیری پوست می شود )،فیبروبلاست ها، مولد کلاژن ها در پوست هستند.


مکانیسم ارافآر اف با ایجاد حرارت در سطح پوست موجب تحریک فیبروپلاست ها به کلاژن سازی شده و درنتیجه این کلاژن ها موجب جوانسازی در سطح پوست می شوند. تحریک شدید آر اف بر روی سلول های دو قطبی پوست باعث ایجاد حرکت شدید این سلول ها و در نتیجه شروع فرآیند کلاژن سازی می شود.

اراف فرکشنال


آر اف فرکشنال نیز نوعی آر اف است که فقط برای جوانسازی صورت، رفع چین و چروک، رفع استرچ مارک(ترک های پوستی) کاربرد فراوانی دارد. در این روش از نیدل های بسیار ریزی از جنس طلا استفاده می شود این نیدل ها امواج آراف را از کانال هایی که ایجاد می کنند به زیر پوست هدایت کرده و سپس این امواج در زیر پوست با ایجاد گرما، فیبروپلاست های مولد کلاژن را تحریک به کلاژن سازی می کنند.
 با افزایش کلاژن و الاستین در زیر پوست استحکام پوست افزایش می یابد و موجب سفتی و جوانسازی پوست می شود.

مزوتراپی بعداز اراف


با استفاده از داروهای مزوتراپی بعد از انجام آراف میتوان سبب شادابی و روشنی پوست نیز شد، لازم به ذکر است که استفاده از دارو های مزوتراپی بعد از آر اف به دلیل حرارت و بعداز آر اف فرکشنال به دلیل وجود کانال هایی که با سوزن ایجاد شده است، بیشتر وارد پوست و لایه های زیرین شده و تاثیر بیشتری روی پوست می گذارند.

تعداد جلسات درمان با اراف


 دوره درمانی آر اف معمولا 6 جلسه می باشد و در آر اف فرکشنال به طور میانگین 3 جلسه است.

مراقبت های بعد از انجام آر اف فرکشنال:


1)بعد از انجام آر اف تا 48 ساعت از قرار گرفتن در معرض مستقیم نور آفتاب خودداری نمایید.
2) بعد از انجام آر اف تا 24 ساعت از ویتامین آ چشمی روی کل صورت استفاده شود.
3) بعد از 24 ساعت اول از کرم ترمیم کننده طبق دستور پزشک استفاده کنید.
4) بعد از آراف فرکشنال به مدت 3 روز صورت خود را با شامپو بدن بچه بشویید.
5) در افرادی که سابقه تبخال دارند، دارو قبل و بعد از انجام آر اف طبق دستور پزشک استفاده شود.
.