آیا عدم درمان سلولیت پیامدی دارد؟

 

سلولیت

 

سلولیت یک نوع تجمع چربی در زیر پوست می باشد كه معمولا بیشتر در بدن بانوان دیده می شود و به علت نوع بافت همبند زیر جلد خانم ها که حالت ضربدری دارد، چربی های اين ناحیه در بافت ضربدری گیر افتاده یا محبوس می شوند که به آن ها “فیبرولیپودیستروفی” یا همان سلولیت (پوست پرتغالی) گفته می شود، با گیر افتادن این چربی ها در این فیبرهای پیوند دهنده ی پوست و عضله های زیرین (همان بافت همبند)، خون رسانی، اکسیژن رسانی و تخلیه لنفاتیک در آن ناحیه دچار اختلال شده و در نتیجه نمای پوست پرتغالی روی پوست ديده می شود. سلولیت ها اغلب در نواحی پاها مخصوصا ران ها، بازوها و شکم بوجود می اید.

عوامل به وجود آمدن سلولیت

 

عوامل زیادی در خانم ها می تواند باعث به وجود آمدن سلولیت شود، از جمله عوامل مهم به وجود آمدن آن می توان در ابتدا به تجمع زیاد چربی و شل شدن عضلات اشاره کرد، لازم است بدانید که الزاما کسانی که دارای سلولیت هستند، اضافه وزن ندارند و سلولیت ممکن است در افراد لاغر نیز مشاهده شود. از عوامل دیگر به وجود آمدن سلولیت می توان به ورزش نکردن، رژیم غذایی ناسالم، افزایش و یا کاهش وزن ناگهانی، درصد چربی، متابولیسم ضعیف، نشستن زیاد و ژنتیک اشاره کرد .

جالب است بدانید اگر فردی در خانواده اش سابقه ی سلولیت داشته (مانندی شو مادر) ممکن است او هم به سلولیت دچار شود. آنچه اهمیت دارد، این است که بدانید سلولیت یک بیماری نیست و باعث بروز هیچ عارضه ای در بدن نمی شود. این مشکل فقط باعث زیبا نبودن پوست شده و درمان سلولیت فقط جنبه زیبایی دارد.

پيامد عدم درمان سلوليت

 

معمولا افرادی که دارای سلولیت هستند به دلیل محدودیت در پوشیدن لباس و زشت بودن ظاهر آن، به دنبال راهي برای درمان آن می باشند و درمان نکردن سلولیت، هیچ پیامد غیر قابل جبرانی نداشته و تنها پیامد آن تغییر در شکل ظاهری پوست می باشد.

روش های از بین بردن سلولیت

 

1)  رژیم غذایی مناسب: با رعایت رژیم غذایی مناسب و عدم تجمع سموم در سلول های چربی می توان باعث از بین رفتن سلولیت ها شد. در رعایت رژیم غذایی بهتر است از میوه ها و سبزیجات تازه، پروتئین سالم و غلات استفاده شود، همچنین پرهیز کردن از خوردن نوشابه، غذای فست فود و فرآوری شده، نوشابه های انرژی زا نیز به درمان سلولیت کمک می کند. برخی بر این باورند که کافئین نیز به دلیل تحت تاثیر قرار دادن جریان خون و اکسیژن رسانی، باعث به وجود آمدن سلولیت می شود و در آخر نیز باید بدانید که در طول روز آب به اندازه کافی بنوشید.

 

2) ورزش کردن : ورزش کردن و تعریق نیزباعث دفع سموم بدن می شود و هم چنین از بروز سلولیت جلوگیری و به درمان آن کمک می کند. ورزش کردن از شل شدن عضلات که یکی از دلایل به وجود آمدن سلولیت است جلوگیری کرده و بهتراست به طور مدام و همیشگی باشد و از بهترین ورزش ها برای درمان سلولیت دو آهسته، پیاده روی، یوگا و یا شنا می باشد.

 

3) استفاده از آراف : آراف یا همان امواج رادیوفرکانسی که در جوانسازی نیز از آن استفاده می شود، سبب افزایش گردش خون و اکسیژن رسانی در سلولیت ها شده و باعث از بین رفتن آن ها می گردد. این کار باید در کلینیک تخصصی پوست و مو و زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

 

4) کربوکسی تراپی و مزوتراپی : کربوکسی تراپی یا همان گاز co2 روشی است که در آن با تزریق گاز co2 به سلولیت باعث افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی و از بین رفتن سلولیت ها می شود، در این روش حجم و نحوه ی گاز تزریق شده، اهمیت فراوانی در نتیجه درمان دارد. مزوتراپی نیز روشی است که با تزریق کوکتل های دارویی باعث از بین رفتن سلولیت ها و غده های چربی می شود. از دو روش کربوکسی تراپی و مزوتراپی، برای درمان ریزش موها نیز استفاده می شود.

 

در انتها لازم به ذکر است که باید بدانید، روش های درمانی سلولیت از قبیل آراف، کربوکسی تراپی و مزوتراپی باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شده و از انجام آن در آرایشگاه ها و باشگاه های ورزشی شدیدا خودداری کنید.