آیا بعد از لیپوماتیک دوباره چاق می شویم؟

ليپوماتيك چيست؟


امروزه يكى از شایع ترین روشهايى كه براى لاغرى استفاده مي شود، لاغری با ليپوماتيک است. ليپوماتيك يا پيكر تراشى براى از بين بردن چربى هاى موضعى شكم، پهلو، ران، بازو، غبغب، باسن و پشت استفاده مي شود. در اين روش با تراشيدن چربى هاى اضافى، اين نواحی، باعث فرم دهى به بدن مي شوند. جالب است بدانيد ليپوماتيک كاملا بدون درد و با بى حسى موضعى انجام می شود و نیاز به بستری و بیهوشی ندارد.
در روش ليپوماتيک، چربى ها توسط امواج فراصوت شكسته مي شوند و با استفاده از وسيله اى بنام "كانولا" ( ميله اى كه با آن چربى تراشيده و خارج می شود) از سوراخ هاى ريزى به اندازه نوک خودكار، از بدن خارج می شوند. قابل ذکر است که این روش، بدون نیاز به بخیه صورت می گیرد و در نهایت روی بدن بیمار اثری از جای بخیه را شاهد نخواهیم بود.

 

چرا چاق می شويم؟


چاقى در زنان، شايع تر از چاقى در مردان است. از مواردی که می توانند باعث چاقی در فرد شوند، می توان به مشكلات زيادى از قبيل عدم تعادل هورمونى، مشكلات روحى روانى، افزايش سن، كم كارى تيروئيد، عدم تحرک کافی و افسردگی نام برد. آنچه جالب است، گاهى رژيم هاى سرخود كه زير نظر پزشک متخصص تغذيه نيستند نيز، باعث ضعيف شدن بدن و چاق شدن سريع بعد از لاغرى مي شود. لذا اگر قصد گرفتن رژيم غذايى داريد حتما زير نظر پزشک متخصص اين كار را انجام دهيد. بنابر این می توان گفت، رژيم هاى غذايى اشتباه، فست فودها و غذاهاى چرب نيز در چاقى زياد افراد، نقش بسزايى دارند.

مراقبت هاى بعد از ليپوماتیک:


يكى از اصلى ترين مراقبت هايى كه بعد از ليپوماتيک می بایست رعایت شود، مراقبت هاى رژيمى و غذايى می باشد و باید به یک رژیم غذایی سالم عمل کرد. برخى بر اين باورند كه بعد از ليپوماتيک اصلا چاق نمی شويم، كه كاملا اشتباه است. موردی که باید به آن اشاره کرد، این است که چربى ها در محلى كه چربى وجود دارد تجمع می كنند. لذا بعد از تخليه چربى هاى ناحیه ای، اگر رژيم غذايى رعايت نشود، چربى هاى جديد به محل هايى كه چربى از قبل وجود دارد می چسبند و باعث چاقی مجدد فرد می شوند. نکته حائز اهمیت آنکه در محل هایی که چربی آنها به وسیله لیپوماتیک کشیده شده است، روند چاقى كندتر از نواحی ديگر است.

بعد از لیپوماتیک و یا هر روش دیگر کاهش دهنده بافت چربی، به دلیل کاهش هورمون ضد اشتها (لپتین) که داخل بافت چربی وجود دارد، اشتها تا حدودی افزایش پیدا می کند. علاوه بر این، در خانم ها نیز، به دلیل وجود هورمون استروژن، ساخت و انباشت چربی، در نواحی پشت، پاها، باسن و بازوها رشد خواهد کرد. لذا رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش، برای عدم بازگشت چربی پس از لیپوماتیک ضروری می باشد.